| Bibliapentrusceptici a întrebat:

Dacă Iisus ar fi murit spânzurat, ce ar fi purtat creștinul la gât?

13 răspunsuri:
| William a răspuns:

laughing

| KodrutZ a răspuns:

Un latz fara cruce, mare fis. Dar daca ar fi murit de gonoree, oare ce purta?
P.S. Lovendal - la ce nemernicii fac asa-zisii reprezentanti ai divinitatii pe pamint pe la noi in ultima vreme, noi sa fim sanatos. Nu se supara dumnezo' pentru atita lucru.

| danay72 a răspuns:

Profunda intrebarea ta.De fapt nici unde in Biblie nu scrie ca apostolii sau crestinii din primul secol ar fi folosit crucea in inchinare. Sper sa iti fie util acest articol.
De ce creştinii adevăraţi nu folosesc crucea în închinare?
CRUCEA este venerată de milioane de oameni. Enciclopedia Universală Britannica spune despre cruce că este un „principal simbol al creştinismului". Însă creştinii adevăraţi nu folosesc crucea în închinare. De ce?
Un motiv important este acela că Isus Cristos nu a murit pe cruce. Termenul grecesc tradus de obicei prin „cruce" este staurós. Sensul principal al acestui cuvânt este „par sau stâlp vertical". The Companion Bible arată: „[Staurós] nu se referă niciodată la două bucăţi de lemn aşezate una peste cealaltă într-un anumit unghi. . . Textul grecesc [al Noului Testament] nu sugerează în niciun fel că ar fi vorba despre două bucăţi de lemn".
În mai multe pasaje, scriitorii Bibliei au folosit alt cuvânt grecesc, şi anume xýlon, pentru a se referi la instrumentul pe care a fost executat Isus (Faptele 5:30; 10:39; 13:29; Galateni 3:13; 1 Petru 2:24). Acest cuvânt înseamnă pur şi simplu „lemn" sau „par, ciomag ori copac".
Într-o lucrare se explică de ce era folosit un singur stâlp pentru execuţii: „În locurile alese pentru execuţiile publice nu erau întotdeauna copaci. De aceea, se înfigea în pământ un simplu par. Pe acest par, proscrişii erau fie legaţi, fie ţintuiţi cu mâinile deasupra capului şi, uneori, le erau legate sau ţintuite şi picioarele" (Das Kreuz unde die Kreuzigung, de Hermann Fulda).
Totuşi, cea mai convingătoare dovadă este cea din Cuvântul lui Dumnezeu. Apostolul Pavel a spus: „Hristos ne-a răscumpărat din blestemul legii, făcându-Se blestem pentru noi — fiindcă este scris: «blestemat e oricine este atârnat pe lemn [sau stâlp]»" (Galateni 3:13, Cornilescu, 1996). Pavel citează aici Deuteronomul 21:22, 23, care, în ebraică, se referă la un stâlp, nu la o cruce. Având în vedere că omul executat în acest mod devenea un „blestem", ar fi nepotrivit pentru creştini să-şi împodobească locuinţa cu imagini ale lui Cristos ţintuit pe stâlp.
Nu există nicio dovadă că în primii 300 de ani după moartea lui Cristos, cei care spuneau că sunt creştini ar fi folosit crucea în închinare. Însă, în secolul al IV-lea, împăratul păgân Constantin s-a convertit la creştinismul apostat şi a introdus crucea ca simbol al creştinătăţii. Indiferent care au fost intenţiile lui Constantin, crucea nu avea nicio legătură cu Isus Cristos. De fapt, ea este de origine păgână. Iată ce se spune în New Catholic Encyclopedia: „Crucea poate fi întâlnită atât în culturile precreştine, cât şi în cele necreştine". Şi alte lucrări de referinţă asociază crucea cu ritualuri sexuale păgâne şi cu adorarea naturii.
Atunci de ce a fost adoptat acest simbol păgân? După cât se pare, pentru a-i atrage pe păgâni la aşa-zisul creştinism. Dar Biblia condamnă în mod clar închinarea la un simbol păgân (2 Corinteni 6:14–18). În plus, Scripturile interzic toate formele de idolatrie (Exodul 20:4, 5; 1 Corinteni 10:14). Prin urmare, creştinii adevăraţi au motive întemeiate să nu folosească crucea în închinare

| Holiday a răspuns:

Spanzurat, ca spanzurat, dar daca murea tras in teapa?
In situatia aia, ca si acum dealtfel, purtau la gat o mare teapa.

| Lawliet14 a răspuns:

Hula se numeste ceea ce faci tu. Mare atentie.

| Bibliapentrusceptici explică (pentru Lawliet14):

NU, nu se numeste hula, ci libertate de exprimare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iisus a murit spanzurat pe lemn, cum spune si Sfantul Apostol Pavel. (Fapt. Apost. 5:30, 10:39, Gal. 3:13).
Deci, a muri spanzurat nu inseamna automat a muri in laţ, asa cum, batjocoritor, ai presupus tu.
Port semnul Sfintei Cruci la gat fiindca ma laud cu ea, asa cum se lauda si Sfantul Apostol Pavel (Gal. 6:15), fiindca Sfanta Cruce a fost sfintita cu sangele Domnului nostru Iisus Hristos, prin care a fost omorata vrajmasia (Efeseni 2:16) si biruite si umilite in vazul tuturor incepatoriile si stapaniile satanei. (Col. 2:15).
Fara Cruce nu exista Inviere si cine se rusineaza de Sfanta Cruce, se rusineaza si de Invierea lui Hristos.
Sfanta Cruce e si simbol al unei imbratisari in suferinta si smerenie a Domnului nostru Iisus Hristos pentru oameni, fiindca "atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, incat a dat pe Fiul Sau Cel Unul-Nascut, ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica". (Ioan 3:16)
Sfanta Cruce este simbolul iubirii lui Hristos, adica largimea si lungimea si inaltimea si adancimea, de care vorbeste Sfantul Apostol Pavel in Efeseni (3:18).
Lemnul Sfintei Cruci nu e blestemat, cum eronat spunea o sectanta mai sus, ci Hristos s-a facut blestem pentru noi ca ne rascumpere din blestemul Legii.
"Cuvantul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mantuim, este puterea lui Dumnezeu."
(1Cor. 1:18)

| Bibliapentrusceptici explică (pentru anonim_4396):

Siteste cu atentie intrebarea...winking

Răspuns utilizator avertizat
| AnotherNimrod a răspuns:

Pai si daca ar fi murit innecat? *Scuze Iisus, dar ma scoti din sarite! Pleosc!* Hmm...zau asa. Crestinii poarta pana la urma un obicet de tortura pe care au murit mii de oamenii si multi nevinovati. Mda, multa iubire in credinta asta.

| dogee92 a răspuns:

De ce ar trebui sa porti la gat o cruce? ( ca la asta bati apropoul ). Consider ca actul in sine, sa iti dai viata pentru niste oameni care te hulesc, care te scuipa ar trebui tratat mai cu seriozitatewinking. Consider ca o viata traita dupa Voia lui Dumnezeu este cea mai buna "rasplata " ( ca sa zic asa ). Cat despre caratul obiectelor la gat...mi se pare o idee a Sataneiwinking, care baga in mintea oamenilor ca mai bine sa poarte crucea ( din lemn, marmura, fier, etc la gat ) decat sa se pocaiasca. sad