| Florazul15 a întrebat:

Daca Iisus este fiul lui Dumnezeu, iar noi suntem tot creatia lui dumnezeu, asta inseamna ca Iisus este fratele nostru?

7 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Iisus devine fratele nostru doar daca alegem sa ne lasam adoptati de Dumnezeu Tatal:
" A venit la ai Sai ( la evrei) si ai Sai nu l-au primit.Dar tuturor celor ce L -au primit, adica celor ce cred in Numele Lui, Le-a dat dreptul SA SE FACA COPII AI LUI DUMNEZEU, nascuti nu din sange( prin faptul ca parintii sunt crestini), nici din voia firii lor( pentru ca au vrut si au reusit sa nu greseasca deloc )ci din Dumnezeu"Ioan 1- 11, 12, 13.
Prin nastere suntem doar creatia lui Dumnezeu prin credinta in Mantuitorul Hristos devenim fratii Lui.( "Prin har(dar nemeritat) ati fost mantuiti, prin credinta.Si aceasta nu vine de la voi ci este darul lui Dumnezeu.Nu prin fapte ca sa nu se laude nimeni"Efeseni 2- 8, 9

| J0B0MAT a răspuns:

Da. Dar Iisus e în același timp și tatăl nostru. Pt că e una și aceeași persoană cu Dumnezeu. E ca în game of thrones când Jaime era și tată și unchi pentru copiii lui.

| halogen001 a răspuns:

In același timp, Dumnezeu a făcut puricii și păduchii, virușii și bacteriile, căpușele și țânțarii, deci puricii și păduchii, virușii și bacteriile, căpușele și țânțarii sunt frații noștri. La fel și șobolanii și toți paraziții. Dumnezeu a facut si Pamantul plat, deci Pamantul plat e fratele nostru, apoi a facut si Soarele care se invarte in jurul Pamantului, deci si Soarele e fratele nostru. La fel si intreg Universul e fratele nostru. Avem foarte multi frati.

| halogen001 a răspuns:

Dumnezeu nu a avut o iubita, a făcut totul singur, deci e hermafrodit, iar noi suntem orfani de mama. Avem numai un tata hermafrodit.

| Florazul15 explică (pentru halogen001):

Eu am citit undeva ca ar avea o sotia Asherah, desi in biblie nu spune nimic despre astalaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iisus a fost Dumnezeu în trup, așadar ca om se poate considera că a fost fratele nostru dar ca spirit Tatăl nostru.
Iisus este tot una cu Dumnezeu Tatăl și Sfântul Duh, toți 3 formând Sfânta Treime.

| TheStrategist a răspuns:

Da, suntem frați și cu bacteriile, animalele și copacii.