| RAY a întrebat:

Daca Iisus isi iubeste creatia de ce lasa copiii cu cancer de oase sau imobilizati de mici la pat?

13 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pentru ca nu exista nici un isus, ca daca exista, nu facea sa fie copii bolnavi, ca si-ar fi iubit creatia.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Corect,a existat, a murit si cam atat, apoi a fost propaganda fanatica, aceasta religie este perfecta pentru cei bogati si pentru cei saraci

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns:

Ca sa ne fie testata credinta. Nevrednicii ca sa cada in lat si sa fie omorati definitiv la sf. zilelor.

| Mosotti a răspuns (pentru mentholinks):

Dar de ce sa testeze credinta, poate aleg sa nu cred, nu e democratie?! Sunt obligat sa cred, sau cum? In mod normal trebuia "lasa omul sa aleaga, daca alege credinta bine, daca nu, iarasi bine, e dreptul lui sa aleaga, si daca alege altceva nu inseamna sa-i fac rau ca nu-s dictator".

| mentholinks a răspuns (pentru Mosotti):

Pai tie ti-a facut vreun rau ca esti necredincios?! Bolnavii sunt un lat si o cursa pentru cei ca tine dar n-ai cum sa intelegi si sa vezi din moment ce nu crezi.

| Mosotti a răspuns (pentru mentholinks):

Pai daca nu vad si nu se demonstreaza, in ce sa cred?! In iluzii? Eu daca zic acum ca-s miliardar tu ma crezi? Nu vrei sa vezi? Si apoi crezi. Nu zic de mine, eu zic la general ca dupa cum zici, reiese ca face rau la aia care nu cred, si multi zic asa, dar nu realizeaza ca e nedeomcratica faza, dar in acelasi timp insista ca ei sunt contra dictaturii, ca trebuie dreptul omului, libertatile omului.

Pe ce baza zici ca bolnavii sun un lat si o cursa?! Explica te rog.

| mentholinks a răspuns (pentru Mosotti):

Din contra, nu face rau la aia care sunt rai, de fapt Dumnezeu nu face rau nimanui. Sunt o cursa si un lat dar mai degraba un fel de test pentru ca multi ca cel care a pus intrebarea se uita la ei ca sunt copiii si bolnavi si gata spun ca Dumnezeu nu exista fara sa cugeteze prea mult. Asta arata ca sunt slabi iar este scris ca cei slabi nu vor mosteni imparatia cerurilor, de fapt oricine nu crede in Isus va fi aruncat afara.

| Mosotti a răspuns (pentru mentholinks):

Adica sa fiu obligat sa cred? Ca daca nu, ies afara? Comunism. Pai normal ca nu exista dumnezeu daca face creatii cu asa erori si sa mai si sufere aia, daca exista, nu facea asa sub nici o forma. Si chiar daca ar exista, daca nu ajuta cu nimic, tot nu conteaza.

| mentholinks a răspuns (pentru Mosotti):

Pai vezi, tu iubesti viata asta, alt motiv pentru care nu ai cum sa intri in imparatie. Si nu te obliga nimeni, asta e plata pentru pacatele tale, moartea.

| Mosotti a răspuns (pentru mentholinks):

Si ma rog cine stabileste ce e pacat sau nu, si pe ce criterii?! Ia sa te vad.
Pai murim toti, si aia cu si aia fara pacate, si dupa moarte te duci in pamant, atat, haha. Si daca iubesc viata asta, de ce nu m-as duce in imparatia imparatiilor?!

| Apokales a răspuns:

Iisus a existat ca om, nu ca o fiinta divina. Sunt multe interpretari religioase si filosofice asupra acestui fapt. In realitatea obiectiva nimic nu are cu adevarat sens si relevanta. Asa ca raspunsul meu ti se va parea destul de rece: nu este treaba lui Iisus sau a lui Dumnezeu. Cancerul poate fi genetic, poate fi datorat mediului inconjurator, poate fi datorat alimentatiei si viciilor mamei in timpul sarcinii (nu sunt doctor, este doar o sugestie, o presupunere, stiu ca nu este acceptata formularea de "parere" sau "sugestie"). Realitatea este mult mai cruda si nu se rezuma la zei, realitatea intersubiectiva este guvernata in prezenta de o religie numita Umanism, religie care-L surclaseaza pe Dumnezeu in imaginarul colectiv.

| Alexandrionelu a răspuns:

Deoarece cancerul, viruși, bacteriile, etc. nu cred în nici un zeu...