| anonim_4396 a întrebat:

Daca Îl ai în inima pe Iisus Hristos sa zicem,ce îți mai trebuie religie și biserica? Nu e necesara doar "cămăruță "din Biblie și ruga "pe ascuns", in tăcere"?

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns:

Ce spunea Eminescu "Religia, o fraza de dansii inventata, ca cu a ei putere sa te aplece in jug."

Răspuns utilizator avertizat
| Werrich a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Poezia „Rugaciune", de Mihai Eminescu,
15 ianuarie 1850, Botoșani – d. 15 iunie 1889, București
Craiasa alegându-te
Ingenunchem rugându-te,
Inalta-ne, ne mântuie
Din valul ce ne bântuie;
Fii scut de întarire
Si zid de mântuire,
Privirea-ti adorata
Asupra-ne coboara,
O, maica prea curata
Si pururea fecioara,
Marie!
Noi, ce din mila sfântului
Umbra facem pamântului,
Rugamu-ne-ndurarilor
Luceafarului marilor;
Asculta-a noastre plângeri,
Regina peste îngeri,
Din neguri te arata,
Lumina dulce clara,
O, maica prea curata
Si pururea fecioara,
Marie!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Werrich):

Eu ziceam de religie, nu de divinitate. Este o mica-mare diferenta.

| Meme10Memu a răspuns:

Trebuie sa apartii organizatiei pamantesti a lui Iehova.

Isus nu a fost un om izolat sau vreun calugar.

www.jw.org.

| AndrElle a răspuns:

Foarte bine. Dacă te simți aproape de Dumnezeu și așa ești tu faci bine.

| EmanuelHEY a răspuns:

Dumnezeu lucreaza printrun popor. Si esti foarte vulnerabil daca nu esti intrunul.
Il plus. E si frumos sa ai pe cineva care doreste acelasi lucru ca si tine. Dar totusi. Nu in religie. In religie nu o sa gasesti asa ceva. De fapt... il biblia originala. Nici macar nu exista cuvantul religie. Daca ai timp. Cauta sa vezi de unde provine religie.
Religie" înseamnă tot ce este împotriva facerii voinţei lui Dumnezeu. Ea este închinarea dată creaturii şi se bazează pe spusele creaturilor în contrazicerea Cuvântului lui Dumnezeu; de aceea, anulează Cuvântul lui Dumnezeu şi-l face fără valoare. Ea înseamnă mai degrabă teamă de creaturi, decât teamă de Atotputernicul Dumnezeu, Creatorul. Religia este bazată pe cuvântul unei creaturi mai degrabă decât pe Cuvântul şi poruncile adevăratului şi viului Dumnezeu Iehova, fapt exemplificat de poporul ales al lui Dumnezeu, dar care a părăsit legile credinței. (Matei cap. 23) Religia este de la adversarul lui Dumnezeu, care plănuieşte să se facă pe sine „asemenea Celui Prea Înalt". (Isaia 14:12-14). Închinarea pe care o aducem Creatorului înseamnă credință, așa o numește apostolul inspirat Pavel la Evrei cap. 11. Toate faptele care i-au distins pe servii aprobați ai lui Iehova din vechime au stat sub semnul CREDINȚEI și nu a unei forme de religie. Același serv al Celui Prea Înalt, arată deosebirea între religia urmată de el în trecut și credința descoperită lui de Isus Cristos - Filipeni 3:3-8; Galateni 1:13, 14.
Sper ca te-am ajutat.
Daca vrei sa lnveti mai multe. Poti intra pe vestitorulimparatiri