| Neverrrrrr a întrebat:

Daca in biblie scrie ca omul a fost creat dupa chipul si infatisarea lui Dumnezeu,la ce îi foloseau lui plamanii,ochii,urechile,organele reporoducatoare, limba? trupul mai exact.Atat timp cat poti crea un univers(universul observabil are 93.000 miliarde de miliarde de km) din nimic,si deja stii totul despre orice,esti omniprezent, la ce sa iti foloseasca niste organe care nu sunt foarte avansate ca cele ale maimutelor?

21 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si cimpanzeu nu este imaginea lui dumnezeu? anatomic suntem la fel si bag de seama ca pe la noi cimpanzeii sunt conductori nostri de o ducem asa bine, dumnezeu este femeie sau barbat? daca arata sexy vreau si eu sa o cunosc in viata asta nu in aia de apoi ca ma trimita la iad nebuna daca nu o satisfac bine

| xerxes1 a răspuns:

Crestinii au furat "creatia" de la evrei iar acestia de la sumerieni.
De fapt n-a fost vorba de nicio creatie, ci doar de modificarea genetica a unui lot de umanoizi in vederea folosirii acestora ca forta de munca pentru extragerea minereurilor.
Este de inteles de ce nimeni nu vrea sa traduca tablitele sumeriene.
O sa iasa la iveala mega minciuna biblica.

Răspuns utilizator avertizat
| geronimo11 a răspuns:

Biblia nu trebuie citita ad literam. Unele secvente ( sau toate ) trebuie interpretate, au limbaj metaforic. Eu cred ca aceasta sintagma conform careia " Omul a fost creat dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu " exprima faptul ca Dumnezeu nu este cu mult diferit de oameni iar oamenii ii seamana lui Dumnezeu. In felul asta se realizeaza o apropriere intre Creator si Creatia sa. Dumnezeu ne este aproape si nu vrea ca noi sa ne simtim inferiori. In fiecare dintre noi exista Dumnezeu pentru ca El ne-a dat suflare de viata, spirit atunci cand ne-a creat.
In concluzie, cu siguranta nu trebuie sa intelegi din comparatia asta ca Dumnezeu ar avea organe sau trup pentru ca daca ar avea ar fi si el muritor. Dumnezeu este spirit, puritate, absolut.
O seara faina!

| Neverrrrrr explică (pentru geronimo11):

Păi si daca este spirit si nu avea corp cum l-a facut pe om dupa chipul si asemanarea sa? De ce sa nu o luam ad-literum si aici daca toti promovraza ca biblia este adevar pur? Unde scrie ca trebuie interpretate aceste lucruri? Nu trebuie interpretat nimic, mereu cineva evita acest subiect.

| geronimo11 a răspuns (pentru Neverrrrrr):

1 )Nu toti promoveaza ca Biblia este adevar pur. Exista atei, exista persoane de alte religii si asa mai departe.
2 )Biblia nu este un studiu stiintific realizat zilele trecute de academicieni din SUA ca sa il citesti ad literam si sa extragi informatia din el exact asa mult este.
Text de pe Wikipedia : Biblia (din limba greacă βιβλίον, plural βιβλίa - cărți) se referă la Scripturile sacre din iudaism și creștinism. Aceste scrieri sunt compilații ale unor documente separate (numite „cărți") scrise într-un interval de timp de circa 1000 de ani.[1] Se presupune că ceea ce creștinii numesc Vechiul Testament, ar fi rezultatul activității a circa 100-150 scriitori diferiți[2], provenind din cărturarii aflați în serviciul conducătorilor politici și clericali din regatele Israelului și Iudeei antice.[3] Cărțile acestea au fost adunate în secolele I-II d.Hr. pentru a forma prima Biblie ebraică, Tanach sau Hamikrá iar mai târziu, cu adăugirea Evangheliilor și a unor cărți suplimentare, Biblia creștină, sau Sfânta Scriptură, care conține atât Vechiul Testament, cât și Noul Testament. Biblia este cea mai răspândită carte din lume.
Asadar textul biblic este foarte vechi, cuvintele isi schimba sensul sau capata sensuri noi o data cu trecerea vremii. Biblia este o colectie de scrieri a mai multor persoane, deci este normal sa trebuiasca sa-l interpretezi pentru ca fiecare om vede lumea din perspectiva proprie. Oamenii nu se pot lipsi in mod absolut de subiectivitate.

| Neverrrrrr explică (pentru geronimo11):

N-are rost.

| Cristina3334 a răspuns:

Biblia e o prostie...

| Miga a răspuns:

Intrucat avem forme de viata diferite(dumnezeu este spirit, oamenii sunt fiinte carnale) biblia nu se refera la exteriorul nostru cand mentioneaza ''chipul si infatisarea lui dumnezeu'' ci la calitati. Dumnezeu a inzestrat oamenii cu o multitudine de calitati, care ne diferentiaza de animale, de exemplu capacitatea de a iubi, de a avea discernamint...de a deosebi binele de rau, liberul arbitru, adica capacitatea de a alege si de a lua decizii.Chiar daca nu putem manifesta aceste calitati in mod perfect, la fel ca Dumnezeu, insa ele sunt prezente, si putem spune ca suntem creati dupa chipul si asemanarea lui dumnezeu. Sper ca te-am ajutat!

| Neverrrrrr explică (pentru Miga):

Unde scrie in biblie ca nu se refera la exteriorul nostru ci la calitati?,, chipul si infatisarea sa'', mie imi suna a portret fizic.Si daca ar fi dupa calitati, poate un om sa creeze din nimic si sa stie absolut totul? un om poate nu sti nici sa se lege la sireturi, suntem mult prea departe de perfectiune.

| geronimo11 a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Eu cred ca trebuie sa mai cresti putin la minte, nu te supara. Ai vrea sa scrie la inceputul bibliei ca la prosti la ce se refera de fapt fiecare paragraf si cum trebuie interpretate ele? La inceputul unei poezii scrie cumva ca trebuie citita intr-un fel sau altul? Nu, pentru ca persoanele care o citesc stiu deja la ce sa se astepte. Stiu deja ca are limbaj metaforic si ca trebuie interpretat, atribuit ca sa intelegi adevaratul sens. Sau poate tu citesti si poeziile ad literam pentru ca nu scrie la inceput cum trebuie citite.
Sper ca nu te-am suparat, dar incearca sa privesti situatia din mai multe unghiuri, pentru ca daca continui sa privesti asa obtuz n-ai sa ajungi la niciun raspuns.

| Neverrrrrr explică (pentru geronimo11):

In primul rand poti sa spui ce vrei despre mine, nu are nici un impact asupra mea, ceea ce spui despre altii reflecta ceva despre tine nu despre altii, sa reti chestia asta.Crestinii interpreteaza biblia dupa bunul plac dar aceste interpretari irationale imi intareste necredinta in supranatural.Biblia nu este poezie si nici poem ci apartine epicului.Nici nu ma astept sa obtin un raspuns logic din partea unui credincios, nu ma superi deloc.

| geronimo11 a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Ti-am spus ca privesti obtuz pentru ca ai repetat de vreo 2-3 ori aceeasi fraza, scrisa in mod diferit. Am dat doar un exemplu cu poezia. Normal ca Biblia nu este poezie. Dar si textele epice ( mai ales cele de anvergura ) trebuie interpretate.

| Neverrrrrr explică (pentru geronimo11):

Vezi asta nu imi place, in momentul actual sunt aproape 5000 de religii,mii sau milioane de zei, mai trebuie si interpretat ceea ce scrie intr-o carte de cateva mii de ani, tradusa din multe limbi, modificata, scrisa de niste oameni care erau cum erau.Si totusi oamenii cred orbeste in supranatural, poate îi face sa se simta bine(si cocaina face acelasi lucru), poate le da speranta, poate le da un sens vietii, dar toate acestea sunt doar amagiri de sine.

| geronimo11 a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Einstein, cel mai destept om din lume, a afirmat existenta lui Dumnezeu. Crezi ca nici el nu avea un sens in viata, nu avea speranta sau voia sa se simta bine si de aceea a sustinut existenta lui Dumnezeu?
Uite niste citate de-a lui legate de Dumnezeu :
" Vreau sa stiu cum gandeste Dumnezeu, restul sunt detalii fara importanta. "
" Vreau doar sa aflu ce principii fundamentale a urmat Dumnezeu in crearea Universului. Altceva nu ma intereseaza. "
" Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim. "
" Dumnezeu este un adevar universal. "

| Neverrrrrr explică (pentru geronimo11):

Einstein din punct de vedere al IQ-ului nu este cel mai destept om care a trait vreodata,si IQ-ul nu arata valoarea unui om deoarece acesta este rezultat din masurarea capacitatii unui om de a se adapta la anumite conditii.
Stephen Hawking,cel mai destept om la momentul actual,pe langa fizician, fizician teoreticean si astronom(calificarile lui Einstein,, utile'' cu privire la acest subiect) este si cosmologist, astrofizician si teoretician al universului.

"Înainte de a înţelege ştiinţa era normal să crezi că Dumnezeu a creat Universul, dar acum ştiinţa oferă o explicaţie mult mai convingătoare"

,, Suntem liberi ca credem ce vrem si cred ca cea mai simpla explicatie este ca nu exista nici-un Dumnezeu.Nimeni nu a creat universul si nimeni nu ne conduce destinul.Aceasta ma conduce la o realizare profunda:nu exista rai si nici viata dupa moarte. Avem aceasta viata sa apreciem marele design al universului si pentru asta sunt foarte recunoscator''

,, Vad creierul ca pe un calculator care se va opri din functionare atunci cand componentele acestuia se vor opri.Nu exista rai sau viata dupa moarte pentru calculatoarele stricate, este o poveste cu zane pentru oamenii cu frica de intuneric.''

,, Cred ca universul este guvernat de legile stiintei. Legile pot fi stabilite de un dumnezeu, dar dumnezeu nu intervine in incalcarea regulilor''

,, Una dintre regulile de baza a universului este ca nimic nu este perfect.Perfectiunea nu exista, fara imperfectiune nici tu nici eu n-am exista.''

,, Cand oamenii ma intreaba daca dumnezeu a creat universul, le spun ca intrebarea nu are sens.Nu a existat timp inainte de Big-Bang, deci nu a fost timp pentru dumnezeu pentru a crea universul.Este exact cum ai cauta directia catre marginea pamantului, pamantul este o sfera, nu are margine, deci cautarea ei este un exercitiu inutil.''

,, Cand am intrebat:Ce a facut dumnezeu inainte sa creeze universul? St.Augustine nu a raspuns.El prepara iadul pentru oamenii care pun astfel de intrebari.In schimb,el a spus ca timpul este o proprietate a universului ce dumnezeu a creat,si acel timp nu a existat inainte de inceputul universului''.

,, Ce am vrut sa spun prin,, daca am gandi ca dumnezeu, am sti tot ce dumnezeu stie, daca ar exista un dumnezeu.Dar nu exista.Sunt un ateu.''

Stephen a spus si ceva despre Einstein:
,, Einstein a gresit cand a spus ca dumnezeu nu da cu zarul.Gaurile negre nu doar sugereaza ca dumnezeu da cu zarul, dar uneori ne confunda aruncandule unde nu pot fi vazute''.

| doctorandus a răspuns (pentru geronimo11):

„Cred în acel Dumnezeu al lui Spinoza, care se manifestă prin armonia legilor universului, nu într-unul care se ocupă cu destinele și faptele omenirii."

„Cuvântul « dumnezeu » nu este nimic altceva pentru mine decât expresia și produsul slăbiciunii umane, Biblia este o colecție de legende onorabile, dar primitive, care sunt, în orice caz, destul de copilărești. Niciun fel de interpretare, indiferent cât de subtilă, nu-mi poate schimba opinia."

„Dacă există ceva religios în mine, aceasta este admirația fără limite față de structura lumii atât cât ne-o poate dezvălui știința."

Albert Einstein.

| Miga a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Daca am fi creati dupa infatisarea lui D-zeu ar trebui sa fimk si noi duhuri, noi insa ovem alta forma de viata.In ce priveste calitatile, noi le manifestam in mod relativ, nu absolut, deoarece am mostenit imperfectiunea de la adam si eva, si pentru ca suntel o forma de viata mai inferioara creaturilor spirituale precum ingerii sau Dumnezeu.Totusi nu am fost creati ca niste roboti... avem calitatile pe care le are si dumnezeu....insa la manifestam in mod relativ desigur.

| Neverrrrrr explică (pentru Miga):

Credinciosii vor interpreta dupa bunul plac ce nu le convine sau nu are sens si culmea, accepta toate aberatiile. Daca biblia ar fi fost intr-adevar importanta nu ar fi greu atat de inteles, astfel incat sa trebuiasca sa o,, talmacesti'' cum spun unii utilizatori, sa interpretezi chestiile.Nu ar trebui sa avem nevoie de teologi si pastori sa ne explice semnificatiile daca ar fi fost asa de importanta, plus ca sunt ogramada de contradictii.Si felul in care este scrisa reflecta cultura oamenilor de la acea vreme, daca este intr-adevar o carte,, sfanta'' ar trebui sa contina si ceva inteligenta nu? Nu dar are serpi vorbitori, virgine care nasc, halucinatii, oameni care traiesc o mie de ani si alte chesti supranaturale imposibile.

| Neverrrrrr explică (pentru Miga):

Plus ca s-a taiat din ea si s-a adaugat mii de ani la rand, si cu toate acestea, unii inca cred ca e scrisa de o divinitate.