| mentholinks a întrebat:

Daca Isus nu v-ar fi promis viata vesnica il mai faceati Dumnezeul vostru? De ce l-ati ales pe Isus? Pentru crestini doar.

29 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Isus Hristos ESTE Dumnezeul Fiu care INAINTE de intruparea ca om se numea si Yahve sau Iehova sau YHWH. Noi ca oameni putem comunica cu Dumnezeu Tatal doar prin intermediul Dumnezeului Fiu iar legatura fizica dintre noi si Fiul se face prin intermediul celei de a treia FIINTE a Dumnezeirii, Duhul Sfant. Fara Fiul noi NU putem avea acces la Tatal din cauza pacatului.

| mentholinks explică (pentru danut):

De ce vrei acces la Tatal?

| danut a răspuns:

Sursa vietii in univers este Tatal, EL hotaraste la final iertarea sau pedepsirea fiecarui individ.

| mentholinks explică (pentru danut):

Da, si tu ce vrei de la el acum?

| RAY a răspuns (pentru mentholinks):

In primul rand atei sa arda pe vechi in iad, eu probabil sunt in topul listei cu mine vor intra toti in iadul vesnic care nu sunt de religia lui, asta inseamna 7 miliarde de persoane, ca crestini se contrazic intre ei

| danut a răspuns (pentru mentholinks):

Mila.

| mentholinks explică (pentru danut):

De ce? Ce ai facut? Ti-e frica pentru propria viata si crezi ca vrea sa te omoare?

| danut a răspuns:

Nu mi-e frica ca vrea sa ma omoare, ar putea face asta oricand, mi-e frica sa nu-mi pierd mantuirea din cauza faptelor mele.

| RAY a răspuns:

Iahve nu promite si multi cred in el, omul crede si daca are o speranta, nu cred ca multi crestini chiar cred ca vor avea o a doua viata, sunt si ei constienti de asta dar na cum sa dea ei dreptate unui ateu

| RAY a răspuns:

Acum 5 ore | danut a răspuns:
Isus Hristos ESTE Dumnezeul Fiu care INAINTE de intruparea ca om se numea si Yahve sau Iehova sau YHWH. Noi ca oameni putem comunica cu Dumnezeu Tatal doar prin intermediul Dumnezeului Fiu iar legatura fizica dintre noi si Fiul se face prin intermediul celei de a treia FIINTE a Dumnezeirii, Duhul Sfant. Fara Fiul noi NU putem avea acces la Tatal din cauza pacatului.

inainte de mine nu era nimeni si nici dupa mine nu va fi nici un mantuitor

| Superior a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu este acelasi cu Allah.
Iisus e pomenit chiar si de islamistii care sunt cu Allah cu diferenta ca nu-l considera mesia, exact cum sunt si iudaistii.
In schimb, IIsus e recunoscut de crestinism si budism ca fiul lui Dumnezeu. In fond, iudaicii nu-l accepta pe Iisus ca mesia ca nu e cum vroiau ei si islamismul este creat in anii 700-800 dupa Hristos, deci e o religie ce tine de manipulare.

| mentholinks explică (pentru Superior):

Pai hotarati-va, e fiul lui Dumnezeu sau e Dumnezeu? Sau pentru voi e totuna?

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Nu mai vorbi prosti https://dorca.wordpress.com/......l-bibliei/

| RAY a răspuns (pentru Superior):

In schimb, IIsus e recunoscut de crestinism si budism ca fiul lui Dumnezeu.

omule cum poti scrie asemenea tâmpenii despre budism

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Budism
mesia cica nu era cum au vrut ei? ai citit vreodata biblia? mesia cum este prezentat in biblia ebraica nu este iisus

| Superior a răspuns (pentru RAY):

La ora actuala exista budisti care cred in Iisus, iar Iisus apare in vechile pergamente/scrieri budiste ce corespund perioadei in care el a existat.

| Superior a răspuns (pentru mentholinks):

Iisus e fiul lui Dumnezeu, Dumnezeu intruchipat in om.

| mentholinks explică (pentru Superior):

Deci Isus nu e om?

| Superior a răspuns (pentru mentholinks):

A avut corp de om dar nu se compara cu noi ca energie spirituala.

| mentholinks explică (pentru Superior):

Ma refer la esenta. Nu e om e altceva, asta vreau sa spun.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Omule multe prosti scrii,budda a trait inainte de iisus,numai tot minti, iar faza cu budisti care cred in iisus, vreau sa cunosc si eu un budist care crede, ce urmeaza sa scrii hindusi crestini, mulsulmani crestini, la tine toti sunt crestini, informeaza-te cand scrii ceva

| Superior a răspuns (pentru RAY):

Ai informatia pe internet. Scrierile alea dateaza dupa Budda, Budda in fond era doar un om care se intitlua o persoana care arata calea, insa unii budisti acum spun ca Iisus e calea.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Serios care budisti?

| Saiko10 a răspuns:

Nu noi l-am ales pe Isus ci Dumnezeu a facut-o pentru ca l-a trimis pe pamant sa ne salveze.

| mentholinks explică (pentru Saiko10):

N-ai inteles ce am intrebat. De ce l-ai ales pe Isus Dumnezeul tau si nu pe YHWH sau pe Allah sau Brahman?

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Saiko10):

Deci un alt omulet invizibil l-a ales pe un pletos imaginar si l-a trimis pe Pamant. Ba, eu unu zic ca voi sunteti reptilieni din aia. Sau scientologi. Ptiu in san ca mari nerozi sunteti!

| Saiko10 a răspuns:

Nu l-am ales pe Isus. Noi credem in Dumnezeu tatal, Dumnezeu fiul si Dumnezeu duhul sfant toti trei il fac pe Dumenzeu.

| mentholinks explică (pentru Saiko10):

Te-ai nascut cu credinta asta? O ai de cand te stii? Stii de ce o ai? Ce anume te determina sa o mentii?

| Saiko10 a răspuns:

Da m-am nascut cu ea, dar cand am crescut am cautat pareri pro si contra am citit Biblia si am ajuns la concluzia ca este adevarat.