| Bocristi7 a întrebat:

Dacă îți bați părinții vei fi iertat de Dumnezeu? Am înțeles că nu putrezești după ce mori. E adevărat?

10 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Putrezesti dupa ce mori. Cum sa nu putrezesti?

| halogen001 a răspuns:

Fals. Orice materie organica netratata chimic e supusa descompunerii.

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns (pentru Bocristi7):

Are dreptate: "Nu poţi convinge un credincios de nimic; credinţele lor nu se bazează pe dovezi, ele se bazează pe nevoia adânc înrădăcinată de a crede." - Carl Sagan
"Este de departe mai bine să se înţeleagă universul aşa cum este el de fapt decât să se persiste în amăgire, oricât de satisfăcătoare şi liniştitoare ar fi." - Carl Sagan

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns (pentru Bocristi7):

Trebuie să-ți para rău și dacă nu există Dumnezeu și crezi în el pentru că asta înseamnă că te-ai lăsat înșelat de oameni mincinoși și primitivi care ți-au dictat ce să faci cu viața ta pe care o ai o singură dată. Dacă există Dumnezeu și nu crezi în el atunci chiar nu are de ce să-ți para rău pentru că e vina lui că nu a stat de vorbă cu tine și nu s-a arătat, el fiind cel puternic care poate face orice și tu fiind cel slab. Un Dumnezeu bun nu se ascunde de omul pe care îl iubește și nu îl lasă pradă oamenilor mincinoși, necinstiți și nesimțiți.

| bettybetty a răspuns (pentru halogen001):

Dar dacă stă cu tine, îți vorbește și ți se arată, ce scuză mai ai sa spui că nu crezi?

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

1. Dacă îți pare rău, da.
2. E adevărat că unele păcate grele leagă trupul de pământ, nelăsându-l să putrezească.

Răspuns utilizator avertizat
| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru Bocristi7):

Căutați pe Google "păcate strigătoare la cer".
Un exemplu de păcat strigător la cer e crima: când Cain l-a ucis pe Abel, Dumnezeu i-a zis lui Cain: "Glasul sângelui fratelui tău strigă către Mine din pământ." (Facerea 4, 10).