| AvalohAlyn a întrebat:

Daca l-am înjurat pe diavol,vrăjmaș,lucifer cum vreți să îi spuneți într-o seară pentru faptul că îmi dă gânduri intruzive,rele,negative (TOC in termeni medicali) care îmi fac viața un calvar e păcat?
Consider că gândurile false,rele și care sunt eronate din TOC (tulburare obsesiv compulsiva)vin de la diavol mai ales alea de tip harm toc,harm obsesion care înseamnă gânduri violente dar care nu vin cu acordul minții tale și din adâncul inimii tale ci sunt false,eronate,intruzive. Vorbewc foarte serios,in manualul de medicina exista tulburarea (nici măcar nu e considerată boala) in care îți vin gânduri rele,negative dar fara sa vrei cu adevărat să le ai,vin in mintea ta, cu vocea ta interioara, dar nu poți să le controlezi ele fiind considerate în DSM IV (manualul de diagnostic al psihiatriei)drept gânduri intruzive și eronate adică mai simplu spus nedorite de omul căruia îi vin.Asta e boala mea,plus anxietate generalizata.Ei bine gândurile acestea că sa scapi de ele omul face un ritual sau un comportament de exemplu se spala pe fata de multe ori că sa ii dispară gândul și să își curateascs mintea pentru că așa crede el,iar aceste comportamente se numesc compulsii,gândurile false numindu-se obsesii de aici și numele de tulburare obsesiv compulsiva.Cei cu TOC deci au conștienta bolii și sunt chiar lucizi dar au aceste gânduri nedorite și ritualuri care îi chinuiesc,deranjează, ii fac sa sufere și să piardă ore bune cu compulsiile adică cu comportamentele, ritualurile care te scapă de când. Aceasta tulburare se tratează cu doza mare de antidepresiv și anxiolitic.Cateodata se mai prescrie și un neuroleptic când TOC-ul e sever.Acesre gânduri false,nedorite,intruzive provoacă anxietate mare,frica,disconfort dar gândurile violente și orice tipurile de gânduri false din TOC nu sunt puse de obicei in aplicare de către suferind tocmai pentru faptul că sunt false și nedorite de propria lui conștiința,inima, sentimente.Deci ce va zic eu acum e ceva din domeniul psihiatriei și psihologiei. Însă altceva vreau sa va întreb și să vă zic acum:Ei ine,eu într-o seară satul de suferința TOC,anxietate și a gândurilor intruzive (cuvântul vine de la gând considerat intrus in mintea și inima omului) și enervat de boala și de soartă l-am înjurat foarte tare pe diavol căci consider că gândurile nedorite și false din TOC vin de la satan, diavol, căci dacă nu vin de la diavol de unde vin aceste gânduri nenorocite? Care mie mi-au compromis viitorul și rand pe rand am pierdut ani de școală (i-am amânat medical in număr de 3),am pierdut toți prietenii,am pierdut sansa de a face o facultate și de a avea un job respectabil cum visam eu adică visul meu din copilărie era să mă fac doctor/medic sau profesor.,am pierdut bani pe pastile degeaba și inclusiv pe instrumente,pierd șansă de a avea o iubita și mai ales mi-am pierdut ore, zile, ani din viața nebucurandu-na de viață ci făcând acele compulsii și suferind de TOC și chinuindu-ma cu el.In ultimul rând mi-am pierdut sănătatea fizică aceste medicamente pe care le iau ingrasandu-ma și dandu-mi pofta de mâncare foarte mare și sănătatea cognitiei, ficatului și am" câștigat "și multă somnolenta și apatie ca efect advers de la medicamente acestea facandu-ma sa dorm chiar și 15 ore in unele zile,oricum dormeam mult mereu).
Și numai diavolul,lucifer,satan putea sa îmi de-a aceste gânduri și suferințe groaznice și mai ales punandu-mi bete in roate in ceea ce privește bucuria de viata,școală,viitorul,fericirea și șansă la a a avea o iubita, prieteni și cogniție buna că sa învăț pentru facultatea de medicina sau de istorie sau geografie, materiile pe care visam cândva sa le predau macar una din ele.Si tot satan nenorocitul m-a făcut să îmi pierd și ani din viața în care puteam să mă bucur cu adevărat de viață.Si acum vreo luna,l-am înjurat mult și bine de ciuda și l-am blestemat. ceea ce vreau eu sa va întreb e am făcut păcat injurandu-k pe diavol? Eu știam că satan vrea numai raionului și îi face numai rău,niciodata nu îl ajută și de aceea l-am considerat principalul vinovat pentru TOC-ul pe care îl am mai ales că a fost exclusă de către medici orice cauza,fizica,neurologica sau genetica pentru apariția tulburării acesteia.Și să nu credeți că mă lasă în pace,el continua să mă facă să sufăr divin prezent,Toc-ul sau satan că nici nu știu dacă e o tulburare cu cauza psihologica,patologica sau cu cauza demonică Cred că v-am făcut să mă înțelegeți de ce l-am făcut vinovat pe satan și de ce l-am înjurat căci am motive și argumente foarte bube să îl înjură,eu care nici nu credeam în diavol, satan etc ci doar in Dumnezeu dar acum cred că există și e un mare nenorocit, ticălos și nemernic.Deci este păcat că l-am înjurat pe acest vrăjmaș și necurat sau am greșit în fața lui Dumnezeu? Țin să menționez eu că vreau sa studiez spiritualitatea și sunt creștin, cred mult în Iisus Dumnezeu și vreau acum sa incep sa am o relație personala cu Dumnezeu Iisus adica să fac o rugăciune în care sa Îl chem pe Dumnezeu adică pe Iisus în viața mea și în inima mea pentru că Iisus Hristos e unica mea speranță și așa a fost de 12 ani de când m-am îmbolnăvit, in floarea adolescentei la 14-15 ani, acum am 26.
E greșit să îl înjur și jignesc pe satan adica e greșit și păcat ce am făcut acum vreo luna?
Și încă ceva el poate fi vinovat de boala și necazurile mele in viața sau e alta cauza? Știu că sufăr psihologic dar mă gândesc că suferința asta psihologica e de la satan nenorocitul.că altfel nu pot sa ii spun pentru ce imi face și mi-a facut 12 ani de zile și pentru cate mi-a făcut în viața.

13 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Nu cred ca te-ar pedepsi cineva pentru ca il injuri pe Satan; totusi cred ca il judeci gresit. Satan, asa cum apare in VT, este procuror, avocat al acuzarii, slujba pe care a primit-o de la Dumnezeu; este un slujitor apreciat si respectat de Dumnezeu, care nu poate intervenni in lumea fizica, deci nu iti poate da ganduri, caci asta ar insemna sa actioneze asupra neuronilor, care sunt materiali. Ce poate face, este sa ii prezinte lui Dumnezeu probele impotriva ta, si sa Ii ceara sa nu te favorizeze.

| Dddonkey a răspuns (pentru minrest):

Nu stiu ce cartii citesti dar pare mai mult rezultatul unui film comentariul tau decat cum ne este prezentat in Biblie Diavolul.

| minrest a răspuns (pentru Dddonkey):

Hai sa trecem in revista pentru inceput fiecare text referitor la Satan din VT. Eu zic ca prima referinta la Satan e Iov, dar daca vrei ne uitam si la Sarpele din Geneza, pe urma putem sa ne uitam daca vrei la proorocirile lui Isaia referitoare la Tir, de unde avem si termenul ''Lucifer''. Si mai vedem. Ce zici?

| Dddonkey a răspuns (pentru minrest):

Slujba pe care a primit-o de la Dumnezeu; este un slujitor apreciat si respectat de Dumnezeu?

| minrest a răspuns (pentru Dddonkey):

Recomandai cuiva zilele trecute cartea Iov, ce ar fi sa o citesti? Chiar la inceput se relateaza discutia dintre Dumnezeu si Satan, in adunarea fiilor lui Dumnezeu. Satan afirma ca Iov il respecta pe Dumnezeu in mod interesat, iar Dumnezeu ii ingaduie sa faca orice e nevoie ca sa isi demonstreze afirmatia, dar fara sa il omoare pe Iov. Vezi, diavolul are acces in adunarea fiilor lui Dumnezeu, Dumnezeu ii vorbeste amabil, raspunde obiectiilor Satanei, ceea ce arata ca acesta era in drept sa le faca, si il insarcineaza pe Satan cu ancheta.

| Dddonkey a răspuns (pentru minrest):

Iov 1:8
Domnul a zis Satanei: „Ai văzut pe robul Meu Iov? Nu este nimeni ca el pe pământ. Este un om fără prihană şi curat la suflet, care se teme de Dumnezeu şi se abate de la rău."
Iov 1:9
Şi Satana a răspuns Domnului: „Oare degeaba se teme Iov de Dumnezeu?
Dumnezeu nu este cel care initiaza discutia despre Iov dar nu e cel care are initiativa sa il incerce. Exista o diferenta intre a permite ceva, si a pune la indoiala ceea ce Dumnezeu a declarat despre Iov. Si doar ca Iov si Dumnezeu au discutii asta arata bunatatea Lui si ingaduinta de a l suporta. Nu stim ce a decis Dumnezeu in legatura cu Satan dar e clar ca timpul lui nu a expirat inca, asa ca Biblia nu il vorbeste de bine.

Apocalipsa 12:10
Şi am auzit în cer un glas tare, care zicea: „Acum au venit mântuirea, puterea şi împărăţia Dumnezeului nostru şi stăpânirea Hristosului Lui, pentru că pârâşul fraţilor noştri, care zi şi noapte îi pâra înaintea Dumnezeului nostru, a fost aruncat jos.

Un alt verset care arata ca Dumnezeu ii accepta propunerea Diavoluli o gasim in Luca 22 :
31Domnul a zis: „Simone, Simone, Satana* v-a cerut să vă cearnă** ca grâul.
32Dar Eu* M-am rugat pentru tine, ca să nu se piardă credinţa ta şi, după ce te** vei întoarce la Dumnezeu, să întăreşti pe fraţii tăi."

| minrest a răspuns (pentru Dddonkey):

Judecatorul constata ca Iov este merituos, iar procurorul cere probe; daca nu avea functia de procuror, Dumnezeu nu discuta cu Satan. UNDE are loc discutia? 6Fiii lui Dumnezeu au venit* într-o zi** de s-au înfăţişat înaintea Domnului. Şi a venit şi Satana în mijlocul lor.
* 1 Imp 22:19 Iov 38:7 ** Iov 2:1
7Domnul a zis Satanei: „De unde vii?" Şi Satana a răspuns Domnului: „De la cutreierarea* pământului şi de la plimbarea pe care am făcut-o pe el." Inaintea Domnului, da? Fii lui Dumnezeu sunt aici ingerii cei mai inalti, care il serversc direct pe Dumnezeu, deci Satan e unul dintre ei. Bun, sa vedem pasajele din Apocalipsa si Luca. Acestea sunt din NT; crestinii au renuntat la monoteism si au adoptat dualismul Zoroastrian, deja Satan e vazut ca un zeu rau, mai slab decat zeul bun, dar care poate totusi sa intervina cum vrea el.

| minrest a răspuns (pentru Dddonkey):

Satan inseamna adversar, in ebraica, adversar al omului pe care il acuza; ideea nu este ca Biblia l-ar vorbi de bine sau rau pe Satan; nu ti se pare cam primitiva abordarea asta? Satan este descris diferit in VT si NT, cele doua carti descriu universuri diferite.

| Dddonkey a răspuns (pentru minrest):

Dumnezeu i-a acceptat prezenta, dovada fiind ca ei(diavolul si ingerii cazuti) li s-au permis sa isi pastreze calitatile si puterile fizice cu care erau inzestratii inainte de cadere.
Din nou doar pentru ca Isus statea la masa cu pacatosii nu inseamna ca era unul din ei.
Satan nu este un zeu ci a fost un inger important dar si -a pierdut dorinta de a ramane slujitor dar l a atras mai mult ideea de a fi el dumnezeu, si nici nu are controlul absolut tot asta reiese din discutia lui cu Dumnezeu despre Iov in care ii este acceptat controlul asupra a tot ce are si detine.

| minrest a răspuns (pentru Dddonkey):

Puterile sunt una, prezenta in apropierea lui Dumnezeu e altceva. Ingeri cazuti nu exista, caci ingerii nu au liber arbitru; tocmai de asta a fost creat omul, ca fiinta cu liber arbitru. Puteri fizice, la fiinte spirituale? Esti sigur?

| Dddonkey a răspuns (pentru minrest):

Pai nu vorbeam noi mai inainte ca Diavolului i s-a dat permisiunea sa face ce vrea cu Iov, doar sa nu ii ia viata? Au murit totii in jurul lui pana si animalele.

| minrest a răspuns (pentru Dddonkey):

Bravo; asa este. Satana a adus obiectia lui in fata lui Dumnezeu, iar apoi a primit sarcina sa o verifice, sa faca ancheta. Tot ce a facut casei lui Iov, Satan a facut cu puterea lui Dumnezeu, asta inseamna insarcinarea, ''fa cu el ce vei voi''.

| aditimus a răspuns:

Ai incercat sa vorbesti cu duhovnicul despre asta?