| kira30 a întrebat:

Dacă la un moment dat, un student s-ar ridica şi ar spune colegilor săi că nu a existat Mihai Viteazul, ceilalţi i-ar răspunde: „Măi, nu fii nebun! Sunt atâţia care l-au văzut, atâţia l-au auzit vorbind pe Câmpia Libertăţii, atâţia care îi descriu faptele lui de vitejie." Dacă cineva ar opri pietonii pe Calea Victoriei şi le-ar spune că Palatul Telefoanelor din Bucureşti nu a fost construit de oameni, ci s-a clădit singur peste noapte, oamenii ar da din cap şi ar spune că e ţicnit, că şi-a pierdut minţile. Când cineva face afirmaţii cu totul absurde, sau crede asemenea afirmaţii, societatea îi spune că e nebun. Şi tot aşa când cineva afirmă unele lucruri pe care nu le cunoaşte, nu le-a cercetat, nu e sigur de ele, alţii îl consideră nebun.

Tu spui că nu există Dumnezeu, dar oare eşti tu sigur, sigur că nu există? Gândeşte-te bine la întrebarea aceasta? Pe ce se bazează necredinţa ta? Oare te-ai documentat tu că nu există? L-ai căutat tu peste tot. Universul acesta e mult prea mare ca tu să-l poţi cerceta. Nu L-ai găsit pe Dumnezeu pe pământ? Dar te îndreptăţeşte aceasta să spui că nu există? G. S. Titov, al doilea astronaut sovietic, care la 6 Aug. 1961 a făcut 17 revoluţii în jurul pământului, a zis, că el a zburat în cosmos şi n-a întâlnit pe Dumnezeu. Faptul că nu a întâlnit nici un moş cu barbă albă în spaţiu, oare l-a îndreptăţit să spună că nu există Dumnezeu? Gândeşte-te puţin: Să presupun că as face o călătorie prin Africa. După ce trec graniţa Etiopiei şi fac trei paşi, fără să-l întâlnesc pe împăratul Haile Selasie, oare sunt eu îndreptăţit să-i tăgăduiesc existenţa, să spun că nu există acest împărat? Eu n-am vizitat ţinuturile peste care stăpâneşte acest împărat, n-am vizitat oraşele, n-am vizitat capitala, n-am vizitat palatul imperial. Deci e o nebunie să afirm că el nu există.

30 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Nu știu ce ești tu îndreptățit să zici, dar eu sunt îndreptățită să nu cred în zeul tău și să nu îmi pese dacă tu și societatea credeți.

| MMihai a răspuns:

O să apară nu teoria lui D-zeu inexistent ci teoria lui D-zeu nefolositor / inutil motivat că nu te ajută la problemele tale!

| chelstone a răspuns:

Intrebarea corecta este pe ce se bazeaza credinta ta?
''Deci e o nebunie să afirm că el nu există.''
Pai, bai, de asta aveti voi creierii spalati si nici nu va dati seama. In primul rand aceasta fraza nu are pic de logica. Exista afirmatii si infirmatii. Este ilogic sa afirmi o infirmatie. In cazul de fata sa afirmi ca nu exista ceva, orice ar fi acel ceva.

AFIRMÁŢIE s. f. 1. enunţ prin care se afirmă ceva. 2. (log.) judecată în care se enunţă existenţa unui anumit raport între subiect şi predicat. (< fr. affirmation, lat. affirmatio)
Poti sa afirmi ca exista dumnezeu, si atunci trebuie sa demonstrezi afirmatia pe care ai facut-o, altfel este 0.

PS: Daca mergi in Arabia Saudita si te apuci, intr-o piata a unui oras ca sa strigi in gura mare ca Allah nu exista, fie si pentru motivul acela stupid, ca nu l-ai gasit tu pe pamant sau in univers, s-ar putea sa-ti arate unii cum e sa mori in numele lui Allah. Cu toate ca asta nu inseamna ca Allah exista.

| Hombre a răspuns:

Tot la fel e nebunie sa afirmi ca el exista fara dovezi, ai dovezi?

| floresdemayo a răspuns (pentru Hombre):

Dezamăgitor...Tu Hombre, păstor de oi, mă rog...de capre, ori de ...atei? Tocmai tu sad?

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Sa inteleg ca l-a vazut cineva pe Dumnezeu vreodata? Cine?
Comparatiile tale sunt irelevante si absurde...

| Thunderstruck a răspuns:

Asta consideri tu o dovada pentru existenta lui doamne doamne? Tu te gandesti ca "dovada" asta poate fi aplicata oricarui zeu? Apropo, G.S. Titov, poti sa-ti dai seama si singur ca a spus in gluma ce-a zis...Cred ca, prost cum era el asa, fiind doar un astronaut, stie si el ca nu poti sa-i contesti existenta lui doamne doamne doar mergand in spatiul apropiat Pamantului, nu?

| imale a răspuns:

Fiecare cu treaba lui ...cine vrea sa creada bine, cine nu vrea sa creada ii treaba lui ...nu il obliga nimeni, cine vrea doar happy

| RAY a răspuns:

Asa poti sa spui despre orice personaj, zeu, de ce sar aplica doar in cazul zeului tau?

| RAY a răspuns:

1 daca chiar vrei sa dovedesti ca a existat stefan cel mare sta testul adn =oasele lui
2 martori, istorici, fapte, in scimb despre dumnezeu nu sunt dovezi de nici un fel tot ce e pe net e atacuri la adresa stiintei si atat
daca neam lua afirmatia ta pai si 2700 de zeii exista din nou repet de ce sar aplica doar in cazul zeului tau pentru ca isi convine de aia face parte din convingerile tale absolute

| RAY a răspuns:

"Universul acesta e mult prea mare ca tu să-l poţi cerceta."

dar de ce negi exista a 2700 de zeii poate si ei exista acolo in univers de ce le respingi existenta de ce vrei sa ne spui noua sa lasam o posibilitate zeului tau in timp ce tu nu lasi nici o posibilitate pentru nici un zeu, nu-i frumos ai o gandire absoluta sti totul, banuiesc ca nici ce nu sa aflat sti, de ce nu inventzi ceva impotriva sida, cancer etc

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ai reusit iar sa-ti pui ateii pe cap. Mai abtine-te s-a pus intrebarea asta de multe ori dar cu alte cuvinte, sincer nu realizezi nimic, cred ca e singura categorie de pe TPU care are cele mai multe raspunsuri la o intrebare, in care se fac sicane si nu aflii nimic constructiv. Eu tin cu tine.

| M25M a răspuns:

Si totusi nu exista nici o dovada care sa ii ateste existenta.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Http://www.theophilos.3x.ro/......nezeu.html

De ce nu ne-ai dat direct site-ul?

| WhatheWow a răspuns:

Pe lângă comparația de doi lei, încă perseverezi in argumente lipsite de substanță, dragule; ideologia ta se poate aplica pentru orice personaj mitic si imaginar.
Oricum voi ăștia îndoctrinați de mici nu puteți procesa ceva logic, deci nu are rost să-mi bat capul cu prostiile unui popor de pe vremea când era sclav. Capisci?

| HueyFreeman a răspuns:

Credinta ta pe ce se baseaza? Corect, pe locul unde te-ai nascut si pe gradul de indoctrinare. Mai erai crestin daca te nasteai in China?

| HueyFreeman a răspuns:

Bazeaza*

| Zenit313 a răspuns:

"Universul acesta e mult prea mare ca tu să-l poţi cerceta."

Numai ca tu esti sigur ca exista rolling on the floor)

| dracu14 a răspuns:

Esti cel mai patetic crestin pe care l-am vazut, nu faci altceva decat sa te invarti in jurul cozii
dar hai sa-ti fac jocul
exista izvoare istorice care sa ateste faptul ca mihai viteazul a trait, izvoare istorice=dovezi reale
acum da-mi tu mie o dovada reala care sa ateste faptul ca dumnezeu exista

| kira30 explică (pentru dracu14):

Biblia.Dar tu esti prea destept sa crezi in ce scrie acolo...

| dracu14 a răspuns (pentru kira30):

Biblia nu prea poate fi numita dovada, e o carte plina de contradictii, in biblie doar se povesteste, nu atesta nimic

| chelstone a răspuns (pentru kira30):

''Biblia.Dar tu esti prea destept sa crezi in ce scrie acolo...''
Ideea era sa demonstrezi ca ceea ce scrie in biblie este adevarat. Biblia contine niste afirmatii si fraze nedemonstrate, atat timp cat nu ve-ti demonstra ca fiind reale cele scrise in biblie, atunci, nu poti numi biblia o dovada. Iar daca o simpla fraza este falsa din biblie atunci, toata biblia cade si nu ramane decat o carte sf.
Si apropo, credintele tale sau ale oricarui altcuiva nu se numesc dovezi, faptul ca tu crezi in ceva da valoare de adevar celor crezute de tine. Adevarul este obiectiv si poate fi demonstrat si exemplificat, pe cand credinta este subiectiva si nu denota adevar, ci doar ceea ce crezi tu sau altcineva, dar niciodata adevar.

| chelstone a răspuns (pentru chelstone):

Corectie: ''faptul ca tu crezi in ceva nu da valoare de adevar celor crezute de tine''

| C0nstantin a răspuns:

Ai o logica cat o buruiana. Mihai Viteazul apare in istorie consemnat in "n" cronici si scrieri, Palatul Telefoanelor normal ca e construit de oameni fiindca exista planuri ale cladirii facute de catre oameni pe baza carora a fost construita + ca exista date consemnate in diferite jurnale ale vremii, inclusiv poze care le poti folosi pe post de dovezi.
Legat de prietenul tau imaginar, Dumnezeu, ai o singura dovada: Biblia, o carte penibila scrisa de o adunatura de oameni aflati sub efectul "duhului sfant" (etnobotanice sau alte chestii care se pot trage pe nas sau fuma).

| Zenit313 a răspuns (pentru C0nstantin):

"Universul acesta e mult prea mare ca tu să-l poţi cerceta."

Dar el este foarte sigur ca Dumnezeu exista rolling on the floor)))

| RAY a răspuns (pentru C0nstantin):

(Facerea 19:31-33): "31. Atunci a zis fata cea mai mare către cea mai mică: "Tatăl nostru e bătrân şi nu-i nimeni în ţinutul acesta, care să intre la noi, cum e obiceiul pământului.
32. Haidem dar să îmbătăm pe tatăl nostru cu vin şi să ne culcăm cu el şi să ne ridicăm urmaşi dintr-însul!"
33. Şi au îmbătat pe tatăl lor cu vin în noaptea aceea; şi în noaptea aceea, intrând fata cea mai în vârstă, a dormit cu tatăl ei şi acesta n-a simţit când s-a culcat şi când s-a sculat ea."

Povestea lui Lot şi a celor două fiice ale sale ne oferă încă un exemplu la ce poate duce beţia. Îmbătarea cu vin trebuie să fie evitată, în special dacă te afli singur în munţi cu fiicele tale, căci nu se ştie niciodată cum incestul poate apărea.

După ce au fugit de năpasta abătuta asupra cetăţilor Sodoma şi Gomora, Lot şi fetele sale s-au stabilit în munţi. Cele două fiice, presupunând că lumea a fost distrusă de foc şi pucioasă, au ajuns la concluzia că, pentru a-şi păstra linia familială, ele trebuie să să-şi îmbete tatăl şi…să se culce cu el!

| chelstone a răspuns (pentru C0nstantin):

''Legat de prietenul tau imaginar, Dumnezeu, ai o singura dovada: Biblia''
Alo, prietene, biblia nu e o dovada, ci o insiruire de afirmatii si povesti ce trebuiesc dovedite.

| C0nstantin a răspuns (pentru chelstone):

Iti postez ultima parte din raspunsul meu poate o sa inveti sa citesti tot si o sa iti dai seama ca faceam o simpla aluzie: "ai o singura dovada: Biblia, o carte penibila scrisa de o adunatura de oameni aflati sub efectul "duhului sfant" (etnobotanice sau alte chestii care se pot trage pe nas sau fuma). "

| Decrepit a răspuns:

Dintr-un simplu,foarte simplu fapt. Dumnezeul biblic e prea bulangiu si ipocrit ca sa existe,o entitate de o asemenea ipocrizie nu e autosustenabila psihic vorbind,mai bine zis, la cata ura si ranchiuna are in el, daca ar fi existat, ar fi distrus de mult lumea, fiind mai volatil decat o pustoaica de 14 ani pe plan sentimental.

O forta guvernatoare a Universului pe care n-o cunoastem si n-o comensuram,pentru ca suntem prea mici si apartinem de punctul palid albastru...da,trebuie sa existe,pentru ca nu exista entropie ca atare in Univers si se exclud reciproc cele doua notiuni.Dar,domnule,una e forta ce guverneaza Universul, neintrupata, netangentiala cu oamenii in vreun fel, ce sa mai zicem de "pacatele" si "faptele lor bune" si o cu totul alta e frustratul ala din Biblie, care ar fi in stare sa-ti dea ciuma pentru ca faci nasoale si te electrocuteaza fatal daca te atingi de cutia unde si-a pus el legile.

| greenwave666 a răspuns:

De pe ce site, blog ai luat asta?