| vl96cos a întrebat:

Daca lasam la o parte ratiunea, de ce nu credeti in d-zeu? v-ati dorit ceva cu adevarat si nu sa indeplinit. mie asa mi s-a intamplat mi-am dorit foarte mult un singur lucru pe lume dar nu s-a intamplat si nu am mai crezut in nimic. acum chiar daca as vrea sa cred in dumnezeu pur si simplu nu mai simt nimic

12 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Normal!

| cristi202 a răspuns:

Si asta numesti tu ratiune, faptul ca nu ti s-a intimplat nimic atunci cind ai dorit ceva foarte mult? Sti ce e rational in ce spui tu? Faptul ca poate sa existe n motive pentru care Dumnezeu sa nu iti fi dat ceea ce ti-ai dorit. Nu doar ca nu exista. Daca cienva nu da un semn de viata, acel lucru nu exclude existenta sa, asta e ceea ce e rational in cazul tau, nu experienta ta traita, si limitata, si redusa la ceea ce simti ("nu mai simt nimic"), la ceea ce ai vrea sa ai.
Si inca o chestie rationala. La Dumnezeu nu merge cu cerutul, a cere inseamna a fi egoist, a te gindi doar la tine, insa la El e exact invers, cu cit renunti mai mult la tine, cu cit te dai pe tine si dorintele tale la o parte mai mult, cu atit mai mult il vei descoperi. In experienta avuta de tine, e ca si cum ai fi vrut sa te intilnesti cu cineva in Bucuresti, tu fiind in Sibiu, insa, in loc sa te deplasezi catre Bucuresti, tu ai luat-o catre Arad, in directie opusa. Nu e de mirare ca nu crezi, nu e de mirare ca nu ai dat de Dumnezeu. Cauta mai mult, si nu doar prin prisma experientelor personale, si, daca vei insista in cautarea ta, vei da de El, vei vedea ca exista!

| William a răspuns:

In primul rand unora li se pare imposibil sa existe Dumnezeu si de aia nu cred in El, altii cum zici tu s-au rugat pentru ceva, nu au primit. Dar din cauza pacatelor facute niciun ateu nu poate sa creada chiar de ar vrea. Asa cum un crestin se departeaza de Dumnezeu pacatuind la fel si ateii s-au departat cam prea mult.

| mgtow a răspuns:

Ca sa aiba farmec un gand de-al tau trebuie sa gandesti doar partea buna fara sa zici (daca e asa sau daca nu se intampla) pentru ca asa nu se mai implineste, pozitivitatea da roade de multe ori.

| OOOLEOOO a răspuns:

Prima eroare pe care o faci este cea in care te dai batut, Prima regula in succesul personal este cea in care sti ca nu exista esec, a 2-a este cea in care iti asumi rezultatele nedorite pentru a analiza si corecta unde nu ai procedat cum vroiai tu, fara sa dai vina (in cazul tau) pe un Zeu.
Poti obtine ce vrei daca stii sa-ti controlezi mintea. La nivel Psihic nu exista limite.

Citeste ''Putere Nemarginita'' de Anthony Robbins.

| Azµre a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Toți creștinii dau vina pe Dumnezeu. Totul se rezumă la asta, nu a mers ceva cum trebuie a fost voia lui Dumnezeu și așa mai departe. Tipic creștinesc.

| Azµre a răspuns:

Dumnezeu este un concept, fiecare îl interpretează în felul lui.

| M25M a răspuns:

V-ati dorit ceva cu adevarat si nu sa indeplinit. --- nu consider acest fapt un criteriu pentru trecerea la ateism.

| Zenit313 a răspuns:

Bine ai venit in realitate, unde Mos Craciun nu exista!

Felicitari! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cazul asta esti sarac cu sufletul.si pierdut. daca stigi dupa ajutor, va veni in intampinarea ta. daca nu ai nevoie de ajutor, e jale.

Răspuns utilizator avertizat
| Calininio a răspuns:

Tocmai asta e ideea. Cand vezi ca nimic supranatural nu ti-a afectat vreodata viata ( dupa dorinta ta de a se schimba ceva in bine ) iti dai seama ca e putin probabil ca ceva supranatural sa existe.