| anonim_4396 a întrebat:

Dacă Lucifer este tatăl minciunii, atunci el a minţit când a spus că vrea să îl depăşească pe Dumnezeu?

11 răspunsuri:
| TantiHeroglifa a răspuns:

Atunci chiar nu a mintit

Răspuns utilizator avertizat
| Făgăraş a răspuns:

Nu, acesta a fost dorinta lui, de a fi mai mare ca Dumnezeu! Din mandrie a cugetat el asa ceva. De aceea mandria este inceputul pacatelor.In loc sa se bucure de toata creatia lui Dumnezeu, el s-a gandit sa fie mai mare ca Dumnezeu.

| tudus a răspuns:

Nu el vrea dar nu poate dumnezeul lar putea distruge imediat dar el vrea ca nimeni sa nu se mai razvrateasca

| 4inel a răspuns:

Stii cine este Lucifer?
Multi vorbesc despre el dar nu stiu cine este in adevar.
Cauta sa spui exact care afost dorinta lui Lucifer.

| Kukiux a răspuns:

Cred ca a fost singura data cand nu a mintit

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu a mintit dar sa fiu sincer eu sunt prieten cu lucifer si ma inteleg bine cu el si ne mintim tot timpul chiar si in somn.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

El ştia foarte bine că Dumnezeu este singurul Atotputernic - deci nimeni şi nimic nu-l poate depăşi sau întrece.
Dar Satan a dorit ca oamenii să se închine lui, nu lui Dumnezeu. Potrivit Bibliei, el a dorit acest lucru cu adevărat şi a făcut lucruri care confirmă acesta. În acest sens poţi citi Geneza capitolul 3.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu a zis ca vrea sa-L depaseasca ci ca vrea sa fie asemenea

| anonimg a răspuns:

Nu. El aici a incalcat porunca a 10-a care spune "Sa nu poftesti".
El a mintit (a inselat) pe ingeri si oameni atragandu-i de partea sa, denaturand caracterul lui Dumnezeu.
Pe ingerii sfinti nu-i mai poate insela -ei s-au convins de caracterul demonic al lui Lucifer (actual Satana); dar el ii poate amagi in continuare pe oameni: fie prin simturi, fie prin ispite, fie prin dovezi. Ramane doar o singura sursa de incredere pentru noi: Cuvantul lui Dumnezeu (Biblia).

| danay72 a răspuns:

Da si se vede ca nu are putera lui Dumnezeu si se foloseste de inselaciuni sa-i atraga pe oameni. 2Corinteni4:4