| anonim_4396 a întrebat:

Daca m-am pupat in aceeasi zi in care m-am impartasit, este un pacat? Va rog sa imi spuneti. Daca se poate, sa imi aratati un fragment din biblie sau unde scrie.Is ingrijorata acum si ma simt prost.

17 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Esti casatorita? Daca nu, atunci simpul faptul ca te-ai sarutat cu acel baiat in afara relatiei de casatorie, este pacat.

| Tortcufructe a răspuns (pentru anonimg):

Nu am iubit.I-am pupat pe obrajipe bunicii mei si pe verisoara mea.Este vorba de pupic, nu sarut.happy

| anonimg a răspuns (pentru Tortcufructe):

Trebuia sa fi spus asa de la inceput...

| zurick a răspuns:

Atunci stai linistita happy

| Tortcufructe a răspuns (pentru zurick):

Dar nu potcrying

| zurick a răspuns (pentru Tortcufructe):

Din punctul meu de vedere nu este...Altii cu siguranta au alta parere.Si totusi omul e pacatos de ce te-ar ingrijora asta in loc sa te ingrijoreze chestii mai importante(prin chestii ma refer la pacate mai mari)

| AlexanderAdrian a răspuns:

Credinta nu e o sperietoare si n-ar trebui sa traiesti cu tot felul de temeri stupide de genul asta. Nimic n-ar trebui sa te faca sa te simti prost pentru un sarut pe care ti l-ai dorit sa-l dai si sa-l primesti.

| ErrorFound a răspuns:

It ain't sh*t! Do French kiss 3 times a day. Everyday!

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Ai sa ajungi in iad

| zurick a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Se vede ca ai spus-o la misto...Dar dupa argumentele tale toti o sa ajungem in iad(prin toti ma refer si la tine)

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Vezi, daca ai cunoaste care este adevarul lui Dumnezeu, daca esti interesata de el, ai privi lucrurile din punctul de vedere a lui Dumnezeu. Crestinilor adevarati nu li se cere decat sa caute care este vointa cea buna si placuta inaintea lui Dumnezeu. in cazul tau cum ar trebui doua persoane de sex diferit sa se comporte in relatii de amicitie, de nu cumva, din punctul de vedere a lui D-zeu trebuie sa stea neintinati, de imoralitate,(1 Corinteni 6 :9, 10; sau cum trebuie doi tineri sa fie pregatiti invederea casatoriei, cum poti sa-ti incununezi cu succes tineretea, cum poti face fata sau spune -nu- impulsurilor sexuale. Daca doresti sa citesti Ioan 8 :32; Coloseni3:5-11.

| RaduMD a răspuns:

Pupatul nu este un pacat. In anumite situatii, poate fi o eroare prudentiala, adica o ocazie care predispune la pacat. Dar pacat propriu-zis, nu este in nicio situatie.
Imprejurarea ca pupatul este facut dupa impartasanie e irelevanta.

| vitbsk a răspuns:

Uite ce e conştiinţa e vocea lui Dumnezeu în om, dacă ai mustrări spovedeşte-te din nou şi mărturiseşte acest păcat.

Eşti tânără şi poţi face greşeli, Dumnezeu te ajută dacă-ţi recunoşti greşala.

Nu există citate în biblie ci în învăţăturile despre Împărtăşanie, care recomandă oamenilor să nu scuipe după împărtăşanie, pentru că s-au sfinţit în acea zi.

Prin pupat se poate pierde salivă...

| Andrei258 a răspuns:

Doamne ajută,

Eu, am un verişor preot care m-a învaţat că nu e păcat după împărtăşanie să săruţi icoanele din biserică sau veşmintele preotului pentrucă ele sunt sfinţiteoriocum trebuie să mănânci acasă aşa că dai sărutare lingurii în schimb e păcat să săruţi persoane.

O seară binecuvântată.

| Dan10079 a răspuns:

Nu este un pacat, dar este pierderea Impartasaniei, la fel cum a facut si Iuda inainte de al trada pe Iisus. Uite ceva care zice si preotul inainte de Impartasanie: "Cine Tale celei de taina, Fiul lui Dumnezeu, astazi partas ma primeste, ca nu voi spune vrajmasilor Tai Taina Ta, nici sarutare Iti voi da ca Iuda ci, ca talharul marturisindu-ma strig Tie: Pomeneste-ma Doamne, intru imparatia Ta." - de aici poti vedea ca nu este bine sa pupi sau scuipi in ziua respectiva.

| eu123456789 a răspuns:

Nu iti face griji... Orice pacat ai face fara sa iti dai seama, evident nu este pacat de moarte. Iar oricine se poate impartasi daca nu are pacate de moarte. Prin taina Euharistiei ti se curata sufletul de pacate usoare primindu-L pe Isus.

| ucatati a răspuns:

Știi de ce, de fapt nu se sărută o icoană după împărtășanie! Și-a pus cineva întrebarea asta? Ex : Moșii sau babele se împărtășesc și apoi pupă icoanele. Poate, atunci când au pupat icoana, un rest din anafura sau din vinul cel sfânt poate rămâne pe icoană, iar cei care sărută icoana, poate nu pot conștientiza, și se "împărtășesc" și ei, fără să fie pregătiți. Dacă nu-ți cade mâncare din gura, no problem laughing