| Anayysss a întrebat:

Daca ma rog lui Dumnezeu sa aiba grija de cineva, va avea? Sau trebuie persoana respectiva sa se roage?

15 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este suficient să te rogi tu, și nici să se roage și ea.
Mai trebuie să păzești și poruncile, și tu și ea.

| halogen001 a răspuns:

Dumnezeu nu exista. E un personaj de poveste fantezista, puerila, primitiva si absurda scrisa pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori. Prin urmare rugaciunile le asculta doar persoana care se roaga happy

| CostinAlamariu a răspuns:

Desigur ca va avea. Dumnezeu asculta orice rugaciune facuta din inima happy

| Digikey a răspuns:

Rugaciunea este o forma de energie.Gandul este o forma de energie.
Funtioneaza intotdeauna si nu are nicio legatura cu evreii sau cu zeul lor acelasi pe care l-au imprumutat si crestinii.

| LupusDei1993 a răspuns:

Rugaciunea nu e nimic altceva decat efect placebo, nu este ascultata de nicio zeitate.

| rapandula a răspuns:

La ambele raspunsuri este nu. Persoana aceea ori poate fi ajutata de catre alti oameni ori trebuie sa se ajute pe ea insasi. Nu poti sa mergi cu ochii inchisi pe strada in speranta ca te fereste Dumnezeu de toate.

| CatalinLaurentiu02 a răspuns:

Ca sa te asculte Dumnezeu trebuie sa îndeplinești câteva condiții
Dar fără credința nu rezolvi nimic, mai alea dacă nu e după Voia Sa ceea ce ceri tu

| Digikey a răspuns (pentru CatalinLaurentiu02):

Ii pui tu conditii si reguli lui Dumnezeu?

| Floridori a răspuns (pentru CatalinLaurentiu02):

Nu as vrea sa se interpreteze ca un atac pentru ca nu asta fac pe pagina, dar in mod indirect ai spus ca rugaciunea este inutila.
Deci daca nu este voia lui Dumnezeu, poti face ce vrei, sa te rogi zi si noapte de el ca oricum nu se va indupleca.Interesant! Nu voi dezvolta subiectul deoarece presimt ca vom ajunge la un dialog obositor, dar cred ca s-a inteles ideea...In cazul in care nu, sintetizam:
-voia lui Dumnezeu este batuta in cuie;
-omul se roaga de el ca prostul pentru ca oricum nu are sanse sa mai schimbe ceva;
-dorinta proprie si liberul arbitru nu exista;
-Dumnezeu este un tiran, megaloman, egocentric, cu tulburari de personalitate schizoida.
Cam asta se intelege din aceasta teorie...

Pentru persoana care a intrebat, exista studii care au demonstrat ca "rugaciunile", mai exact gandurile pot avea un anumit impact deoarece acestea se manifesta sub forma de impulsuri electrice, deci o forma de energie. Dupa cum stim, energia nu poate fi distrusa, ci doar transformata.Depinde de multi factori cum si in ce fel va fi transformata acea energie si nu se cunosc foarte multe despre subiect, dar se sugereaza ca ar putea avea un anumit impact asupra propriei persoane dar si a celor din jur.
Personal nu am tangente cu biserica si ma intereseaza doar istoria religiilor ca facand parte din istoria omenirii, un subiect absolut fascinant, dar tu poti transmite aceste ganduri sub ce forma vrei.Rugaciune, meditatie, vorbitul cu Dumnezeu, cu Buddha, cu Soarele etc. Daca sunt ganduri bune, exista o mica posibilitate sa aiba un impact pozitiv sau pur si simplu, energia transmisa prin activitatea electrica a creierului sa nu fie suficienta pentru a exista vreo schimbare.
Insa cel mai important lucru este sa fii tu implinit, iar daca asta te face sa te simti mai bine, chiar daca intr-un final nu va ajunge sa faca bine, rau nici atat nu are cum sa faca...

| Eisenheim a răspuns (pentru Floridori):

In sfârșit mai sânt și răspunsuri de la oameni care își folosesc mintea, înțelepciunea, creierul, spuneț-i cum vreți happy

| CatalinLaurentiu02 a răspuns (pentru Digikey):

Nu, ci îl cunosc pentru ca citesc Biblia și ca sa ceri ceva trebuia ca sa ai pret in ochii lui Dumnezeu
Și asta doar prin Hristos
Știai, nu?
Citește Biblia

| CatalinLaurentiu02 a răspuns (pentru Floridori):

Nu vreau nici eu sa te tot contrazic dar sa știi ca eu am citit și încă citesc Biblia și îl cunosc pe Dumnezeu și ce a făcut El
Și nu doar atunci, ci și in viața mea a lucrat exact cum i-am cerut
De ce? Fiindcă am alea sa ma pocaiesc și Dumnezeu m-a schimbat ( Ioan3:3) acum nu mai beau, fumez, înjur
Am eu supărările mele dar ma lupt încă pentru ca nu sunt perfect
Iar dacă o sa îți spun ce am pățit și cum Dumnezeu a lucrat in viața mea poate nu o sa îți vina sa crezi
Am visat apocalipsa, adică răpirea și eu nu am fost răpit
Ca nu eram pocăit, împăcat cu Dumnezeu prin Hristos
După ce m-am pocăit am visat o gramada de lucruri, pe care cred ca degeaba ți le-as spune
Dar Dumnezeu a fost cu mine in spital, mi-a răspuns la rugăciuni și e tot ce își poate dori un om
Bucurie in El
Sa tii minte asta : Nimic din ce e aici pe pământ n-o sa te facă fericit decât Dumnezeu prin Duhul Lui
Toate is trecătoare, o sa treacă toată
Dar ce faci pentru Dumnezeu o sa rămână
Închei cu un verset; Ce seamănă omul, aceea va și secera.

| Digikey a răspuns (pentru CatalinLaurentiu02):

Biblia a fost scrisa de oameni, cei mai multi anonimi.
Nu mai exista manuscrisele originale, doar copii.
Se estimeaza ca exista mai multe diferente intre copiile existente decar cuvintele continute.
Biblia este doar hartie lucioasa tiparita buna de spalat creiere.Am citit-o de mai multe ori si am avut acces la traduceri decente.

| Whateverrr a răspuns:

Sigur ca poti sa te rogi si pentru altii happy Si in mod sigur Dumnezeu ia seama la rugaciunile noastre daca suntem sinceri in cererile pe care I le aducem si avem credinta. Tin sa precizez doar ca uneori Dumnezeu, care e atotstiutor si cunoaste si viitorul, nu ne răspunde intotdeauna in felul in care asteptam noi. Au fost situatii in care personal Dumnezeu mi-a indeplinit rugaciunea si situatii in care nu mi le-a indeplinit, pentru ca avea alte planuri pentru mine, pe care le-am inteles ulterior.

| CatalinLaurentiu02 a răspuns (pentru Whateverrr):

Doamne ajuta ți prietene