| Hohenheim a întrebat:

Daca mama ta ar fi batuta pana ar muri cu un ciocan, atunci ai purta la gat un ciocan?
Desigur ca nu, ar simboliza moartea mamei tale.

Atunci voi, crestini, de ce purta-ti la gat cruciulite?

21 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Serios, chiar exagereaza cu cruciulitele lor, nu vad e asa interesant la ele. thinking

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Masochismul se manifesta in multe feluri!

| miradoniz a răspuns:

Crucea e un simbol-credeam eu...figurează,între altele, Arborele uscat al Vieții din Gradina Edenului.Dar cel mai important este sensul propriu.Era,așa cum ai remarcat, un instrument de tortura.Ea amintește jertfa lui Iisus-dar și victoria Lui.Este"simbolul impresionant al unei înfrângeri unice-una care se transformă în triumf.
Hristos nu a venit în lume pentru o victorie vizibilă. Aceasta împărăție I-a fost propusa-dar a respins-o.În momentul arestării, El spune "Sau ți se pare că nu pot să rog pe Tatăl Meu și să-Mi trimită acum mai mult de douăsprezece legiuni de îngeri?"(Matei 26, 53). Hristos nu a fost niciodată atât de rege ca pe drumul spre Golgota,înconjurat de o grămadă dușmănoasă. Monarhia,forța Sa nu au fost niciodată mai evidente ca atunci când Pilat L-a prezentat mulțimii dezlănțuite,îmbrăcat cu o mantie purpurie, o coroana de spini pe cap, ca pe un criminal"Iată Omul!"(Ioan 19-5)"Iată Împăratul vostru"(Ioan 19-14)
Aici este tot misterul creștinismului: victoria îi este revelată în acest om condamna, respins, crucificat; ea este vădită într-un Regat asupra căruia nimeni(nici vreun om) nu are nici o putere...(simbolul crucii este că)toate victoriile exterioare sunt lipsite de sens".(A Schmemann)

| monstrulet a răspuns:

De traditie.

| n0matterman a răspuns:

Nu sunt crestin dar imi plac crucile, chiar ai impresia ca ele au fost inventate special pentru crestini?

| benny a răspuns:

Adica tu vrei sa spui ca Isus a fost batut cu o cruce?

| Hohenheim explică (pentru benny):

Batut cu o cruce, rastignit pe o cruce. Ce diferenta face?

| a1doru a răspuns:

Pentru ca sunt replici miniaturizate rolling on the floor

| CherryLove a răspuns:

Nu e prima data cand citesc aceasta afirmatie. Cred ca am vazut-o undeva in documentarele despre illuminati si industria muzicala referitor la artistii care poarta crucea la gat in semn de batjocura.

Domnul Iisus Hristos s-a rastignit din iubire pentru noi si ne-a mantuit. Pacatul stramosesc ne-a fost iertat atat celor vii cat si celor morti.

Cruciulitele simbolizeaza credinta in mantuire a crestinilor. Fara credinta in Sfanta Treime nu te mantuiesti si nu ti se deschid portile Raiului.

| Hohenheim explică (pentru CherryLove):

Da, ti-ai amintit bine. In acest moment ma uit la acel documentar. Pare interesant.
Mi s-a parut interesanta afirmatia asa ca am postat-o pe TPU.

| CherryLove a răspuns (pentru Hohenheim):

Da e foarte interesant, mie personal mi-a deschis ochii la mai multe aspecte nu doar in domeniul muzical. Cu timpul m-am reprofilat in materie de preferinte muzicale. Cat despre intrebare si facut foarte bine ca ai intrebar. Sper ca te am lamurit daca nu sa-mi spui si cu mare drag iti raspund.

| Nolkyz a răspuns (pentru Hohenheim):

Ce documentar? vreau si eu

| Hohenheim explică (pentru Nolkyz):

Sunt bucuros ca cineva este interesat.
Se numeste "lluminati - The Music Industry Exposed [Full Length]".
Este foarte interesant si pe sfarsit o sa vezi ca tot ce se zice are sens.
Astept o parere de la tine despre acest documentar. happy

| Nolkyz a răspuns (pentru Hohenheim):

Ok, cat de curand tongue

| chokingvictim a răspuns:

E interesant ca, conform singurelor dovezi fizice de pana acum si experimentelor tinute de un nene francez prin anii 60-70 referitor la rastigniri cel mai probabil crucea avea forma de T adica fara motul ala cum e t si nu erau batute cuie in maini

| AmelyRain a răspuns:

Pentru ca ciocanul iti aminteste de mama ( si probabil de chinurile prin care a trecut ca sa iti ia apararea sau ca sa iti fie tie bine)
crstinii poarta cruci ca sa aiba o constanta amintire a faptului ca el a suferit si a murit pentru noi.Asta din punct de vedere religios, dar mie mi se pare normal. Eu am purta un ciocan la gat in cazul de mai sus, ma rog nu unul adevaratt dar unul in miniatura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crucea,este arma care a sfaramat portile iadului, eliberand dreptii de acolo.este arma care ne apara de duhuri necurate,de demoni,strigoi, vampiri, blestemevraji si de tot lucrul rau.este cea care sfinteste painea cand o tai, apa inainte de a o bea, somnul cand ne culcam si ne sfinteste o noua zi cant ne inchinam.si mai inseamna inca multe.de aia purtam noi cruciulite.care poarta.dar nici din astia care poarta nu stiu toti ce reprezinta crucea.

| Hohenheim explică (pentru anonim_4396):

A sfaramat portile iadului?
Te apara crucea pentru ca parintele iti zice acest lucru?
Hai frate ca povestile astea sunt pentru copii.

| CherryLove a răspuns (pentru Hohenheim):

Am primit msg tau insa statutul de membru junior nu imi permite sa raspund mesajelor sad dar mai am putin pana devin senior XD si iti raspund

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te intreb si eu Hohenheim,ce inseamna; fiecare-si duce crucea,si isi administreaza talantii,dati in grija? ce vrea sa spuna? fiindca vad ca pentru tine crucea e un simplu cuvant. eu nu port cruce la gat,incerc in suflet, si nici nu cred tot ce spune popa, daca spune de la el si nu din carte.

| blackangel95 a răspuns:

K sa se afle in treaba. Mai ii vezi pe unii tiganii cu dictamai crucile la gat de merge aplecati pana la urma ce d-zeul masii ii apuca.rolling on the floor cred ca le poarta ca sa se dea smecheri.