| Steregoi a întrebat:

Daca natiunea antica Israel nu a fost loiala lui Dumnezeu cu toate ca a vazut minunile lui Dumnezeu cum poate sa existe o organizatie religioasa loiala lui Dumnezeu? Niciuna. Ce puteti spune?

Răspuns Câştigător
| Gabi848 a răspuns:

In toate timpurile au fost oameni care au urmat indemnul bun al Dumnezeu dar organizatiile nu stiu daca pot fi loiale pentru ca nu se constituie in jurul a ce trebuie ca scop, a adevarului. Crestinismul vine de la iudei (evrei) dintre aceia care au crezut, protestantismul vine dintre crestini aceia care au crezut (dar care totusi nu au crezut ca se poate sa devi crestin doar prin decretul unui imparat roman - ca institutie), intotdeauna de la intuneric la lumina (nestiinta, ratacire, miniciuna, pacat) la lumina.

2 răspunsuri:
| Saiko10 a răspuns:

Unii oameni au fost loiali lui Dumnezeu nu trebuie sa ii bagi pe toti in aceeasi oala, cum sunt si in alte popoare oameni care cred si oameni care nu cred.

| Steregoi explică (pentru Saiko10):

Ai dreptate.

Am vorbit despre organizatii religioase si nu despre oameni credinciosi razleti. Oamenii si-au facut organizarea lor proprie. Evreii si-au facut organizarea lor proprie construind templul pe timpul lui Solomon. Dumnezeu nu le-a spus sa-i faca vreun templu. Evreii si-au dorit rege uman. In prezent toate organizatiile religioase fac organizare dupa placul lor. Organizatiile religioase pun organizarea lor si ritualuri omenesti mai presus decat manifestarea dragostei fata de oameni.

E imposibil ca Dumnezeu sa aiba o organizatie pe Pamant in acest sistem sau veac bantuit de Satan si demonii lui.