| Golyat18 a întrebat:

Daca ne-ar fi inimile inundate de pace nu-i asa ca ne-am contopii intr-o stare de melanconie, intr-o stare ca de moarte fara nici un gand?

Nu-i asa ca trebuie sa gasim echilibtrul in toate sentimentele pe care le avem chiar daca sunt intunecate sau luminoase?

Nu-i asa ca raul si binele impreuna anima viata?

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

Interesant ce zici, daca ai citi Kybalion cica exista o teorie interesanta:
Se spune ca un sufletul cand ajunge la evolutia suprema "moare", adica este absorbit de Sursa, si conform teoriei Lucifer ar fi fost o entitate care ar fi refuzat sa fie absordita de Sursa si a devenit independent de Existenta.

17 răspunsuri:
| costis a răspuns:

In timpul imperiului persan, (imparatul Sapor), crestinii erau ucisi in diverse moduri. Unii erau lasati fara hrana pana nu se mai puteau misca, iar apoi erau lasati cu sobolani sau pisici infometate, care ii mancau de vii. Ti-ar place sa iti fie animata viata de un astfel de rau?

| Golyat18 explică (pentru costis):

Nu.
Dar prefer mai bine sa raman in lume decat sa merg in "rai"

| xerxes1 a răspuns (pentru costis):

Crestinii l-au depasit pe Sapor torturand in sute de feluri pe cei acuzati de erezie.

| costis a răspuns (pentru Golyat18):

Pai esti. De ce te agiti?

| costis a răspuns (pentru xerxes1):

Daca te faci fericit sa mai adaugi o cacareaza informatica nu ai decat. Nu stim decat putine lucruri din timpul lui Sapor, pentru ca nu s-au pastrat multe scrieri. A ramas insa faptul ca si-a torturat fiul si fiica pana i-a omorat.

| xerxes1 a răspuns (pentru costis):

Si criminalul Constantin pe care il venerati ca sfant ce a facut?
Pe fiul sau Crispo pe sotia sa Fausta i-a ucis prin fierbere.

| AC4S4 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa facem cat mai mult bine si sa incercam sa eliminam orice rau din viata noastra (ganduri rele, dorinta de razbunare, etc.). Doar Unul poate face asta.

| Golyat18 explică (pentru AC4S4):

Daca poate el face asta inseamna ca e animat ca sa zic asa.
De cate ori meditezi in pace (nu ma refer la yoga) esti in afara vieti doar viata te face sa simti celelalte sentimente daca am avea doar pace cred ca nu am mai trai aceasta viata (am fi melancolici) asta e pacea desavarsita din pacate, calugari sau chiar uni nebuni ei cu siguranta inteleg foarte bine pacea.
Nimeni nu poate sa isi faca activitatile doar cu pace, avem multe sentimente care ne fac viata animata asa putem intelege suferinta intr-un mod diferit.

DAR NU INSEAMNA CA NU TREBUIE SA AVEM RATIUNE, TREBUIE SA STAPANIM TOATE SENTIMENTELE CU RATIUNE NU TREBUIE SA CAUTAM SA FACEM RAU.

| AC4S4 a răspuns (pentru Golyat18):

Nu vad ce e rau in a avea pace mereu, oricum, avem pareri diferite.

| SG1995 a răspuns (pentru Golyat18):

Interesant ce zici, daca ai citi Kybalion cica exista o teorie interesanta:
Se spune ca un sufletul cand ajunge la evolutia suprema "moare", adica este absorbit de Sursa, si conform teoriei Lucifer ar fi fost o entitate care ar fi refuzat sa fie absordita de Sursa si a devenit independent de Existenta.

| Mclaren12 a răspuns:

Ce legatura are cu religia?

| Golyat18 explică (pentru Mclaren12):

Scuze daca te-am deranjat, legatura mi s-a parut in faptul ca aproape toate religile cauta pacea.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Golyat18):

Cauta pe naiba laughing
Scopul crestinisnului este sa inrobeasca masele sub puterea evreilor exact la fel cum in biblie masele erau inrobite sub puterea lui Yehova. In realitate, evreii vor deveni "omniscienti" pentru ca vor sti totul despre tine datorita cipului si a localizarii prin satelit. In Romania oricum se stie aproape totul despre tine ca toate institutiile publice sunt obsedate de datele personale ale populatiei si ti se cere CNP-ul aproape oriunde te duci. Asta suna nitel a comunism. Revenind la crestinism, in timpul inchizitiei a dus o politica de crestinizare a Europei (si nu numai). Unde vezi tu pace in crestinism? Nu te uita la presupusa imagine pe care o creeaza, uita-te la ce a facut si la ce face in continuare. Vaticanul cu averea pe care o are ar putea scoate Africa din foamete.
Si islamismul este exact la fel, un crestinism cu alta fata. Cauta islamizarea Europei asa cum si crestinismul a cautat crestinizarea ei. Asta se face prin razboaie si crime, nu prin pace.
Iar hinduismul care inca mai este o religie destul de mare cred ca si-a pierdut de mult semnificatiile antice/pagane. Am citit ca familia Rothschild a incercat sa distruga hinduismul din India pana ce a ajuns Hitler la putere si a ajutat India sa-si proclame independenta.
Mie nu mi se pare ca un stat evreiesc global ar promova pacea. Mai mult ca sigur ar fi o lume de rahat.

| Golyat18 explică (pentru Mclaren12):

Bla bla bla stiu ca e asa dar in doctrina ei cauta pacea.
Si cred ca sunt destui calugari care stiu ce inseamna pace

| Mclaren12 a răspuns (pentru Golyat18):

Da cauta pacea de asta a convertit imperiul Roman cu forta nu?
Sau miile de crimele la care a participat biserica catolica.

| xByte a răspuns:

Raul si binele sunt doar conceptii umane.

Răspuns utilizator avertizat