| XatomisX a întrebat:

Daca nenea Satana isi doreste ca noi sa facem pacate si sa ajungem in iad de ce ne mai chinuie acolo laughing? daca Satana isi doreste sa facem prostii? adica cum vine aia facem tampenii si apoi ne chinuie lol pai nu asta a fost dorinta lui laughing? nea' Satana asta e foarte nehotarat

26 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Draga, satan a fost alungat din rai si va fi aruncat in iazul de foc si pucioasa impreuna cu toti cei care i-au slujit. Acesta este scopul lui daca el a pierdut raiul nici oamenii sa nu se bucure de el.

| Raniia a răspuns:

Asta este tactica Diavolului. Dupa ce a inselat pe cineva ii spune...''este treaba ta''. Celui care a furat si va ajunge in puscarie, celui care a consumat alcool si se va inbolnavi de cancer, ii spune-este treaba. Diavolul ispiteste, insala si apoi abandoneaza victima, spunandu-i-este treaba ta, descurca-te.

Răspuns utilizator avertizat
| Raniia a răspuns (pentru andreidu):

Ce nu intelegi? te-ar baga el oricum in iad dar atunci cand tu incepi sa lupti impotriva lui si te opui, te imbraci cu toata armura de Dumnezeu, el nu mai are putere asupra ta.Este o lupta spirituala corp la corp. Vrand-nevrand impartim pamantul,casa,masina cu Diavolul, dar in acelasi timp, un fapt extraordinar este acela ca impartim pamantul, casa, masina si cu Domnul Isus.Nu suntem singuri in lupta inselaciunii Diavolului.Si astazi sunt sute de mii de oameni inselati de el.Intotdeauna si -a vandut marfa la suprapret si inca o mai vinde la aceste sute de mii de oameni care isi cumpara moartea in pachete de tigari frumos ambalate, in ciuda avertizarii,''Tutunul dauneaza grav sanatatii''.

Răspuns utilizator avertizat
| Raniia a răspuns (pentru andreidu):

El nu s-a schimbat, poate isi diversifica tacticile, dar misiunea lui este sa ne invinga.

Răspuns utilizator avertizat
| Raniia a răspuns (pentru andreidu):

Ai aparut tu si ai anulat radacinile marxiste.

| Raniia a răspuns (pentru andreidu):

La ce intrebare? nu inteleg ce nu intelegi.

| EmaS a răspuns (pentru andreidu):

Pentru ca noi crestinii Il recunoastem ca Stapanul binecuvantat de la care primim toate lucrurile. Tot ce vezi este a Lui.

Răspuns utilizator avertizat
| Raniia a răspuns (pentru andreidu):

Deci te ispiteste si te abandoneaza, adica dupa ce ti-a facut rau iti zice ''este treaba ta'' nu te mai scoate din aceea stare de rau te lasa pur si simplu sa-ti fie rau. Vrea sa te indeparteze de Dumnezeu sa iti pierzi viata vesnica.De aceea de cate ori negociezi cu el pierzi nu castigi.Asta am vrut sa-ti explic ca este un expert in a insela.

Răspuns utilizator avertizat
| Papillon09 a răspuns (pentru andreidu):

Daca imi permiti sa intervin, oamenii merg unde se afla stapanul lor, daca stapanul lor este Dumnezeu, merg unde se afla El, in rai, daca stapanul lor este Satan, merg unde se afla Satan, in iad. Nu exista nici o nedreptate, fiecare merge acolo unde a decis ca vrea sa mearga. Diavolul ii uraste pe oameni, diavolul nu mai are proprietatea de a fi fericit, de a iubi, el este doar satisfacut de ceea ce facem noi rau. El vrea ca si noi sa mergem acolo unde stie sigur ca va merge el. De ce sa sufere singur, sa mai fie si altii cu el.sad Este rau sa cazi in capcanele lui. Daca lui Satan i-ar pasa de noi, ne-ar face sa credem in Dumnezeu si ne-ar indruma pe calea Lui pentru ca el stie concret ca Dumnezeu exista, insa pe oameni ii amageste ca nu este asa, sau le va spune oamenilor ca Dumnezeu exista, dar nu azi... Insa el nu ne vrea noua binele, ci doar raul, pentru ca el este incurabil rau, mandru si razvratit.straight face Este adevarat ca Dumnezeu l-a creat si pe Satan, insa l-a creat ca inger de lumina, Lucifer, insa capacitatea prea mare de inteligenta pe care o detinea a fost prea mult pentru el si nu a putut sa o suporte, asa ca s-a razvratit, a devenit mandru si asta l-a facut diavol. Dumnezeu l-a facut bun, dar el a devenit rau. happy

| Raniia a răspuns (pentru andreidu):

Tu intelegi ce vrei tu sa intelegi.Punct.Multi au facut ca tine si fac, cred ca Domnul Isus este un marxist, un fanatic, un om periculos.Si este posibil ca toata viata ta sa gandesti asa si sa nu-ti schimbi parerea. Dumnezeu nu trimite pe nimeni in iad El, desi uraste pacatul, nu vrea moartea pacatosului.

| Annie2498 a răspuns:

Dorinta cea mai mare a lui Satana este aceea de a vedea oamenii suferind. Tocmai de aceea ispiteste oamenii aici pe Pamant la diferite pacate, pentru ca ei sa ajunga in iad, unde sufletul lor sa arda pe veci. Doar atat vrea sa vada oamenii suferind.

| Nucreeed a răspuns:

Ma cu cat iti pui mai multe intrebari cu atat iti dai mai mult seama ca toata treaba asta nu are nicio logica ..chiar ca e de rasrolling on the floor

| Lizzu a răspuns:

"Daca nenea Satana isi doreste ca noi sa facem pacate si sa ajungem in iad de ce ne mai chinuie acolo?"
---- Ca asa vrea el.

"adica cum vine aia facem tampenii si apoi ne chinuie?"
--- DA.

Ai ceva impotriva?

| iurii75 a răspuns:

De hotărît o fi el, doar că nu va avea ocazia să chinuie pe nimeni de vreme ce împreună cu toată gașca vor fi distruși definitiv. Și atunci - cine să mai chinuie și pe cine.

| nesuferit a răspuns (pentru iurii75):

Orice razboi are un inceput si un sfarsit... tu chiar crezi ca dumnezeu are vreun razboi personal cu satan?

| dracu14 a răspuns:

Pai nu e trimis in iad de satana, d-zeu trimite in iad ca el e ala smecheru

| XatomisX explică (pentru dracu14):

Rasa lui smecher mai e laughing

| Guildo a răspuns:

Satan asta pare un tip de gasca, cred ca vrea sa ne ofere o viata de placeri in iad, dar noi ne luptam sa mergem in rai, sa fim bufonii lui Dumnezeu.

| XatomisX explică (pentru Guildo):

Numai femei sunt acolo laughing bautura laughing

| bismarck a răspuns:

Dar cine ţi-a spus ţie că nenea Satana te va chinui acolo? nenea Satana va fi chinuit împreună cu cei pe care i-a făcut să păcătuiască.El nu va chinui pe nimeni.De ce nu vă interesaţi înainte să postaţi?

E ruşinos să nu ştii nimic, şi să te mândreşti cu această neştiinţă(vorbesc la general), nu? spune tu!

PS:Una e să întrebi când nu ştii, aslta e mişto-ul