| KrokoPuff a întrebat:

Daca noi ne tragem din Adam si Eva, vreau sa stiu si eu de ce pe acest pamant sunt atatea rase de oameni: rasa alba, rasa neagra, mongoloizi, etc. (NU SUNT RASIST). In afara de asta fiecare popor are un dialect diferit. Poate o sa mi se spuna necredincios sau cine mai stie ce; dar in opinia mea daca ne trageam din Adam si Eva, doi oameni facuti unul pentru celalalt, nu prea avea cum sa se ajunga aici.

18 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

„Toţi oamenii din prezent aparţin aceleiaşi specii, homo sapiens, şi provin dintr-un strămoş comun. Diferenţele biologice dintre fiinţele umane se datorează diferenţelor de constituţie ereditară şi influenţei mediului înconjurător asupra acestui potenţial genetic. În majoritatea cazurilor, diferenţele se datorează interacţiunii dintre aceste două serii de factori. Deosebirile dintre indivizii aceleiaşi rase sau populaţii sunt deseori mai mari decât deosebirea medie dintre rase sau populaţii." — Un grup internaţional de cercetători reuniţi sub egida UNESCO; citat din lucrarea Statement on Race, de Ashley Montagu
„O rasă este pur şi simplu una dintre grupările genetice parţial izolate în care s-a divizat specia umană în timpul răspândirii sale geografice primare şi după aceea. În linii mari, pe fiecare dintre cele cinci mari continente ale pământului s-a format câte o rasă. Omul s-a diversificat genetic pe parcursul acestei perioade a istoriei, iar noi putem evalua şi studia rezultatele acestei diversificări datorită vestigiilor vechilor rase geografice. După cum ne aşteptam, diversificarea pare să aibă o strânsă legătură cu gradul de izolare. În momentul formării raselor pe continente, când, în întreaga lume, mii de populaţii au fost izolate în grupuri genetice, s-au stabilit deosebirile de distribuţie a frecvenţei genelor pe care le vedem în prezent. În mod paradoxal, deşi fiecare grup de oameni prezintă unele deosebiri exterioare, în spatele acestor diferenţe există o asemănare fundamentală" (Heredity and Human Life. (Astfel, la începutul istoriei omenirii, când un grup de persoane se izola de restul populaţiei şi membrii grupului se căsătoreau între ei, descendenţii lor aveau anumite trăsături genetice caracteristice.)

| usuk a răspuns:

Indiferent de specie, e nevoie de 2 indivizi pentru a surveni procrearea deci da, exista un adam si o eva. logic(ca raspuns afirmatiei "daca ne trageam din adam si eva")

sunt atat de multe rase deoarece ele s-au adaptat mediului din care proveneau, in special conditilor de clima, temperatura, loc etc.

| RAY a răspuns:

Cum au ajuns evrei in cele doua americi?
Australia?
cum au strabatut ei oceanul singuri? si de ce nu apare in biblie asa ceva?
de ce nici unde in istorie nu scrie ca alt popor tia schimbat culoarea pieli?
romani au condus lumea timp de 2000 de ani care roman s-a intors negru din africa?
cum au ajuns evrei sa aiba ochii ca chinezi?
de ce nici un evreu nu tia schimbat vreodata culoarea pieli?

in fine daca te indoiesti vei arde vesnic in iad si gata, gandirea, logica, ratiunea =iad vesnic
adam si eva au fost alungati pentru ca doreau cunoastere nu altceva, de ce multi ne vrea prosti?
uitate in jurul tau toata lumea te vrea prost sa fi, gandirea e primul pas interzis de religie

| RAY a răspuns:

O mutatie genetica a provocat aparitia mai multor culori de piele initial aveam culoarea neagra apoi au aparut altele prin lipsa calduri
in brazilia sau nascut 2 copii albi din parinti negri nu e incredibil, o mutatie genetica a facut ca chinezi sa aiba acei ochii unici, mutatile genetice sunt foarte dese in evolutie si a ajutat mult evolutia, scimbarile de mediu nu poate schimba adn-ul si doar mutatile genetice

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

De la construirea turnului babel au fost amestecate limbile, popoarele sunt diferite de la fii lui Noe

| dragos9234 a răspuns:

Intocmai, noi nu ne tragem din Adam si Eva.Sunt urmarile evolutiei.(http://ro.wikipedia.org/wiki/Evolu%C8%9Bie)

"Poate o sa mi se spuna necredincios sau cine mai stie ce"
Si ce conteaza asta atat timp cat tu, spre deosebire de ei, ai ales sa gandesti?
?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Iată două citate care explică acest lucru:
„Toţi oamenii din prezent aparţin aceleiaşi specii, homo sapiens, şi provin dintr-un strămoş comun. Diferenţele biologice dintre fiinţele umane se datorează diferenţelor de constituţie ereditară şi influenţei mediului înconjurător asupra acestui potenţial genetic. În majoritatea cazurilor, diferenţele se datorează interacţiunii dintre aceste două serii de factori. Deosebirile dintre indivizii aceleiaşi rase sau populaţii sunt deseori mai mari decât deosebirea medie dintre rase sau populaţii." — Un grup internaţional de cercetători reuniţi sub egida UNESCO; citat din lucrarea Statement on Race, de Ashley Montagu.
„O rasă este pur şi simplu una dintre grupările genetice parţial izolate în care s-a divizat specia umană în timpul răspândirii sale geografice primare şi după aceea. În linii mari, pe fiecare dintre cele cinci mari continente ale pământului s-a format câte o rasă. Omul s-a diversificat genetic pe parcursul acestei perioade a istoriei, iar noi putem evalua şi studia rezultatele acestei diversificări datorită vestigiilor vechilor rase geografice. După cum ne aşteptam, diversificarea pare să aibă o strânsă legătură cu gradul de izolare. În momentul formării raselor pe continente, când, în întreaga lume, mii de populaţii au fost izolate în grupuri genetice, s-au stabilit deosebirile de distribuţie a frecvenţei genelor pe care le vedem în prezent. În mod paradoxal, deşi fiecare grup de oameni prezintă unele deosebiri exterioare, în spatele acestor diferenţe există o asemănare fundamentală". Heredity and Human Life, de H. L. Carson.

| RAY a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Cand va convine voua acceptati teoria evolutiei, da doar ce va convine voua desigur, eu inca n-am vazut vreun evreu negru

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru RAY):

Nu accept teoria evoluţiei în nicio situaţie, nu înţeleg cum ai ajuns la această concluzie.

| Zenit313 a răspuns:

Lumea inca mai crede in povesti nemuritoate...

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Este logic. Se poate.
Lasa cateva mii de oameni pe Pamant, fiecare sa se duca in locuri cu diferente climatice, si peste cateva mii de ani, vezi daca cei unde e cald, au parul negru, culoarea a devenit neagra, iar cei de la polul nord, din cauza lipsei Soarelui sunt foarte albi.

| RAY a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Desigur si englezi sau intors din africa negri, eu n-am vazut evrei negri

| Thunderstruck a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Si-uite asa lucreaza evolutia.

| n0matterman a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Cred ca ai trecut peste cei 6000 de ani permisi in crestinism.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru n0matterman):

Nu scrie nicaieri de 6.000 de ani.

| tasmania a răspuns:

In privinta dialectelor, sper ca te-ai lamurit intre timp. Desi cred ca nu te problema dialectala te-ai referit (dialecte are si limba romana).
Nu stiu de ce exista atatea "piei" pe planeta, dar probabil ca numai un fel de mutatie genetica a putut duce la asa ceva. Asta nu inseamna ca il aprob pe nenea Darwin. Ca nimic din ce se intampla nu e fara stirea si ingaduinta lui Dumnezeu. Citeste in Scriptura, sa vezi ca spune de oameni cu pielea rosie sau neagra.

| IonutDX a răspuns:

Ei traiau in Eden, corect? Unde se afla ea? E ceva cu 4 rauri/fluvii etc? Acum unde e si ce e? Au fost izgoniti de pe Pamant?

Sunt multe lucruri modificate in Biblie.