| danSS a întrebat:

Daca nu cred in d-zeu ce imi poate face? oricum eu nu cred si nu ma intereseaza ce imi poate face.dar vreau sa vad niste raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| 6DuckMeJesus a răspuns:

Ma, in cel mai rau caz el iti poate suge madularul. Partea rea in asta? Din cate zice biblia, e cam pervers...se atinge de femei virgine ca sa-i creasca copilul, impune castitatea tinerilor pana la casatorie, promoveaza mita catre biserica...SA TE PAZESTI DE DINTII SAI!

21 răspunsuri:
| anonim4565 a răspuns:

laughingin primul rand un om neinteresat de ceva ila nu intreaba lucruri despre acel ceva.si din cate vad tu nu esti sigur de faptul ca Dz nu exista. ceti propun e pocainta...credema nu vrei sa stii ce e iadul.Dz nu obliga dar fiecare fapta are rasplata ei.semeni vant culegi furtuna pentru ca daca faci raul vei secera rau si daca faci bine vei secera bine.nu e amenintare dar e avertizare. Dumnezeu ne-a facut pentru El nu pentru iad si Satan.
Nu te lasa inselat de Satan ...nu te cufunda in pacatele lumii caci uitate la ele astazi esti fericit maine trist pentru ca nimic din lume nu aduce fericirea decat Isus. Sper ca intr-o zii sa faci ce e bine sa fii si tu cu El in cer.

| OOOLEOOO a răspuns:

Intrebarea vine din curiozitate. esti sigur ca nu te intereseaza?

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Treaba ta.E ca si cum ai zice "nu respect legile, ce imi poate face politia?", dar politia asta este una care afla totul.Si nu El iti face rau, ci cel rau.O zi buna si pace in suflet.

| AskAlex a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Daca politia ar afla totul...Multe nu ar mai fi la fel.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Pai daca nu crezi in dumnezeu nu mai crezi nici ca iti poate face ceva din moment ce e inexistent.

| RAY a răspuns:

Rational dumnezeu nu poate exista foarte logic

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dumnezeu nu iti face nimic daca nu crezi in El, dar vei ajunge in iad daca nu crezi.Si in viata iti va fi greu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand o sa mori o sa afli tot ce doresti.dar nu te va mai ajuta cu nimic.

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Daca crezi ca iti poate face ceva inseamna ca tu crezi in El.
Hotaraste-te...
Si gandeste de doua ori inainte de a spune asta... Just Saying.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru ϟkatεVaηϟ):

Nu-i de ajuns...

| 1Mihai1 a răspuns (pentru ϟkatεVaηϟ):

El nu-ţi face nimic, tu-ţi faci singur.
O să regreţi, dar va fi prea tarziu dacă nu te trezeşti!

| ϟkatεVaηϟ a răspuns (pentru 1Mihai1):

Wow...
Dar n-am zis ca-s ateu laughing
Cred c-ai inteles gresit raspunsul...

| 1Mihai1 a răspuns (pentru ϟkatεVaηϟ):

Scuze laughing! Al doilea răspuns nu era pe tine, era răspunsul meu la întrebare.

| ϟkatεVaηϟ a răspuns (pentru 1Mihai1):

Aaa laughing.
Acum inteleg. big grin

| Adorable a răspuns:

De unde putem noi să știm care este zeul adevărat din toți cei care există? De unde să știm noi că zeul absolut este Siddartha Gautama, Osiris, Zeus sau Allah? Este ciudat să crezi într-o ființă superioară, mai ales când spui că există din totdeauna.
Am cunoscut mulți atei. Știi de ce erau fericiți? Pentru că nu le era frică de pedepse divine. Ei nu donează bisericii bani, de aceea le rămân mai mulți pentru creșterea copiilor.
Totuși, te cam contrazici singur. Dacă nu crezi în Dumnezeu, de ce îți este frică de el? Nu îți trântește niciun fulger în cap, asta pentru că nu este rațional să existe.

| casablanca40 a răspuns:

Nimeni nu iti poate spune ce gandeste Dumnezeu. Religia este de fapt perceptia umana asupra divinitatii. Nu conteaza ce credem noi, conteaza numai ce crede el, iar opinia lui nu o vei afla niciodata.

| AndraRox a răspuns:

Ce mai conteaza parerea noastra? Daca tu vrei sa crezi in D-zeu: crede! daca nu, Nu.
Eu personal nu stiu ce iti poate face El si nu l-am vazut cu adevarat ca sa stiu sigur ca exista.Tu faci ce vrei, poti crede mai departe in ideile tale si daca pentru tine nu exista Dumnezeu, atunci asta e.
Daca nu te intereseaza ce iti poate face atunci de ce mai intrebi?
Ai vazut raspunsul meu, destul de neclar dar am specificat ca intr-un fel sau altul nu am cum sa iti rspund la intrebare.

| maryand12 a răspuns:

Dumnezeu ne lasa pe noi, oameni sa il alegem, sau sa nu o facem.
daca il alegem pe el ne va primi langa el
daca nu ne va lasa in iad

| Ghita_Sergiu_1986 a răspuns:

De fapt u nu pricepi ideea de ansamblu, daca nu crezi e problema ta, El nu se razbuna pe tine, dar nefericirile care iti vin sunt numai responsabilitatea ta, sa nu faci cum fac unii care daca au necaz dau vine pe El, Ideea este ca noi credem ca atunci cand incercarile vin El sa fie cu noi sa trecem mai usor prin ele, cine Iubeste pe D-zeu are ajutor in incercare, cine nu... se descurca

| valentinemernic a răspuns:

Ciudat.Reformuleaza intrebarea te rog!

| Says_Carmen_1995 a răspuns:

Nu-ti face nimic pentru ca dumnezeu, asa cum il intruchipeaza biserica nu este altceva decat un basm.Continua sa iti dezvolti propriile idei despre divinitate sau orice alta posibila fiinta superioara noua fara a te mai lasa ingradit de conceptia unor oameni carora le place sa fie controlati de necunoscut.