| RAY a întrebat:

Daca nu credeti in teorille stiintifice de ce apelati cand sunteti bonavi la medicamente sau tratamente medicale? daca tot nu credeti in stiinta de ce credeti ca va vor ajuta tratamentele alea?

Răspuns Câştigător
| Ivy86 a răspuns:

Mai bine s-ar duce la biserica sa se roage la sanatate, asa am mai scapa de cativa din ei laughing
OMG ce lucru rau am spus, o sa am HATE, cat sa imi ajunga pana la anul pentru ce am scris acum laughing

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Ivy86):

Stai linistit! E gratis sa fii prost.

| Drimmero a răspuns (pentru Ivy86):

Cum sa fii haterul maretiei? Am impresia ca trollezi destul de des, arunci momeli,, esti suspect

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu trollez. Te inseli. Imi folosesc capul ca sa fac sa para ca trollez, dar vorbesc cat se poate de serios, cu putine glumite pe langa asta. Partea cu momelile nu am inteles-o.

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

Foloseste-ti si aici bibilica ca sa rezolvi ce am zis eu.

20 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Crestin nu e sinonim cu prost.

| Drimmero a răspuns:

Luam ce e bun de acolo,, crezi ca si medicamentele cu atatia compusi chimici sunt 100% bune? Sunt o groaza de efecte adverse care te imbolnavesc mai rau decat erai...
Tu cum nu crezi in teoriile creationiste, de exemplu, noi nu avem dreptul sa ne expunem parerea si sa nu credem in evolutionism?
D-aia e bine sa te tii sanatos pe durata vietii, sa nu ajungi pe mana doctorilor si a spitalelor ca e jale.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Daca uni manca medicamente a cui e vina? uni isi fac 4, 5 retete daca gata racesc,antibiotice slabesc sistemul imunitar luate fara ratiune, creationismul are multe teorii inventate de uni care fac banii din credinta altora, gen ca adam si eva au trait cu dinozauri, teoria evolutiei e un fapt stiintific, aici numai e vorba de crezut e realitate, repet daca te arunci de la etajul 9 tot vei cadea fie ca crezi sa nu in teoria gravitatiei, cum isi explici ca virusi, microbi apar mereu noi versiuni?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Este clar ca tot cazi, e fapt dovedid,, stii care e faza? Indiferent de ce vrei sa crezi, esti om pana la capat, esti supus legilor de aici indiferent.
E si prostia umana care isi iau antibiotice asa aiurea, eu unul pana nu fac febra d-aia naprasnica cu o durere in gat maxima, tot nu iau antibiotic,, am fost racit acum ceva timp mult, tuseam si aveam dureri de sinusuri oarecum, stiam ca nu e sinuzita pentru ca simptomele nu erau aceleasi, m-am tratat natural cu ceaiuri.
Metoda naturala e cea mai buna

| xerxes1 a răspuns:

Stiinta isi are limitele ei.
Du-te o fuga pana la spitalul Fundeni sau Elias sectia oncologie si intreaba -i cati pacienti le mor zilnic.
Unii mor pe masa de operatie, altii dupa cateva zile sau ore.
Am un prieten operat la rinichi care s-a trezit dimineata in salon singur cu doi morti operati in aceeasi zi cu el.
A zis ca vedea doi trei morti zilnic deoarece treceau cu ei pe holul dintre saloane.
Omul cand este disperat incearca de toate.
Si sunt destui medici care recunosc ca exista si vindecari inexplicabile.
Dar nu se poate generaliza nici una nici alta.

| RAY explică (pentru xerxes1):

Asa cu limitele ei a salvat milioane de persoane dar dumnezeu pe cine a salvat? Daca are limitarila ei de ce mergi la doctor? Stai acasa si roaga-te

| xerxes1 a răspuns (pentru RAY):

Esti fixat cu rugaciunea.
Unde am zis eu de rugaciune?

| AC4S4 a răspuns:

Sunt oameni care nu accepta stiinta, ca ar fi in contradictie cu Dumnezeu. Daca Dumnezeu a creat lumea, cum cred ei, de ce ar crede ca stiinta il supara pe Dumnezeu? Stiinta si tehnologia sunt frumoase. Faptul ca putem comunica mai rapid si ca s-au descoperit atatea care ne ajuta in viata. Oamenii prea s-au extins, cu operatiile estetice, sau interventia chirurgicala pentru transsexuali.
Cei care urasc descoperirile pe baza stiintei, dar se folosesc frecvent de acestea mi se par ipocriti.

| Nilsson a răspuns:

Daca nu crezi in Dumnezeu, te-ai lasa operat de un doctor care crede si se roaga inainte de fiecare operatie?

| RAY explică (pentru Nilsson):

Nu are legatura credinta omului cu meseria lui

| Iunix a răspuns:

Pentru că atunci când te doare ceva e greu să mai crezi în povești.

| RAY explică (pentru BogdantheDreamer):

Adica crezi ca medicamentele te ajuta dar teoria evolutiei e gresita a?

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru RAY):

Da.

| RAY explică (pentru BogdantheDreamer):

De fapt crezi ca medicamentele te ajuta pentru ca nu are legatura cu credinta ta, daca e asa mare dumnezeu ce sens are sa apelezi la stiinta? Vorbresc de nume mari gen papa de la roma

| Ivy86 a răspuns:

Un banc... A fost odată un om foarte credincios. Într-o zi se afla pe mare, dar barca lui s-a scufundat și el plutea în deriva.
Dar omul credea cu tărie în Dumnezeu, și ca Dumnezeu îl va salva.
Apare o barca, hai omule urca sus, te salvez eu zice marinarul.
-NU eu cred în Dumnezeu și el ma va salva.
Dupa 2 zile mai apare una, dar omul credincios refuza ajutorul
In final omul moare înecat. În Rai îl întâlnește pe Dumnezeu și îl întreabă '' Doamne m-am rugat atât de mult la tine, de ce nu ai venit sa ma salvezi? ''
Și Dumnezeu zice
'' Ți-am trimis 2 bărci sa te salveze și tu încăpățânat ai refuzat ajutorul meu!
Morala, poti sa nu crezi tot ce auzi, vezi dar când ți se oferă un ajutor primeste-l!