| Superior a întrebat:

Daca nu exista un Dumnezeu inseamna ca nu exista nici sufletul. Atunci cu ce s-ar diferentia un robot creat sa se adapteze si sa invete spre deosebire de un om?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cu faptul ca omul e o fiinta vie care e constienta de propia existenta ceea ce un robot nu va fi vreodata, ce anume determina constinta nu se stie clar dar omul e constient si gandeste

| T0T a răspuns:

"Daca nu exista un Dumnezeu inseamna ca nu exista nici sufletul."
Nu are nicio treabă una cu alta(sau dacă în concepțiile tale are, eu pot veni cu altele în care nu are).

| SG1995 a răspuns:

Prin faptul ca robotul are o ratiune complet mecanica, pe cand ratiunea umana conditionate de emotii si instincte este destul de maleabila.

| Mclaren12 a răspuns:

Zeul evreilor clar nu exista. Biblia este intr-o totala contradictie cu lumea reala. La el te refereai, asa-i?

| Superior explică (pentru Mclaren12):

De fapt tu nu intelegi Bibilia si intrebarea necesita alt raspuns. Nu-mi mai impune mie astfel de lucruri. Am intrebat altceva. Si da, ma refer la Dumnezeu din Biblie. articulez "daca"

| Mclaren12 a răspuns (pentru Superior):

De fapt voi crestinii sunteti la fel de parareli fata de biblie asa cum este si zeul evreilor cu lumea reala. Nu ti-am impus nimic, doar ca tu ai postat o intrebare si eu am dreptul sa-ti raspund. Daca esti deschis la minte vei lua in considerare ce am zis, daca nu esti, atunci ramai la credinta oarba.

"Daca nu exista un Dumnezeu inseamna ca nu exista nici sufletul"
laughing
Ce legatura are zeul evreilor si crestinismul cu sufletul uman? Daca vrei sa afli informatii despre sufletul uman, atunci clar ar trebui sa te orientezi spre paganism pentru ca religiile pagane antice au promovat adevarata spiritualitate, nu spre crestinism care s-a luptat sa distruga spiritualitatea. Voi nu inteleti deloc ca Yehova este zeul evreilor si voi, teoretic, ca "ne-evrei" sau ca "vite" asa cum ne numesc evreii pe noi, cei din alte rase, nu aveti nicio legatura cu stafiile jîdanilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Ai citit-o tu?

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 a răspuns (pentru KoroSensei):

"NU e deloc in contradictie din contra peste 95% din studii arata ca e reala"
Daca un stiudiu vrea sa dovedeasca ca biblia este reala, trebuie sa elimine orice urma de dubiu sau credinta oarba. Ai zis ca 95% din studii, dar nu mi-ai aratat niciun studiu. Singura legatura pe care biblia o are cu lumea reala este tora cu care jîdani tot blestema omenirea in fiecare an. Eu nu inteleg ce treaba aveti voi cu stafiile jîdanilor de tot le pupati si le slaviti atat. Biblia este o carte scrisa de jîdani in care se prezinta o istorie fictiva a lor. Yehova, in tot ce scrie in biblie, li se adreseaza evreilor, nu altor rase de de oameni.

"trebuie sa te mai pui si in locul tuturor"
Am fost si eu indoctrinat destul. Traiesc si eu in Romania unde esti spalat pe creier cu doctrine evreiesti de la nastere pana la moarte. Sa stii ca nu intamplator copiii de mici ajung sa nu mai creada in Mos Craciun dar cred pana la moarte in zeul evreilor, dat fiind faptul ca ambele basme sunt la fel de false. Daca programul iudeo-crestin n-ar patrunde in subconstientul omului, vrajeala n-ar tine prea mult pentru ca omul si-ar da seama repede ca nu poti lua in serios o carte de basme folosindu-te doar de credinta oarba.

"inteligenta e doar procent pe care unii il au mai scazut iar altii mai avansat"
La unii crestini este ceva mai mic ce-i drept, doar ca ei compenseaza cu credinta oarba.

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 a răspuns (pentru KoroSensei):

"Nu e vorba de indoctrinare sau mai stiu eu"
Păi și eu cred într-un Creator care a creat omul, doar că zeul evreilor nu are nicio legătură cu asta. N-ai cum să zici că Yehova există când biblia și religia creștină propovăduiește că este peste tot și nu se arată nimănui. Am mai zis, eu cred că nu există omnisciență și omnipotență în absolut nimic, nici măcar în elementul eteric din care este compus Universul. Evreii i-au atribuit aceste utopii zeului lor ca să spele pe creier lumea iar când lumea descoperă că de fapt nu există zeul ăla omnipotent și omniscient al evreilor care a creat omul, atunci clar nu există niciun zeu pentru că în accepțiunea lor doar o forță omniscientă și omnipotentă ar fi putut crea omul (făcând abstracție de evoluționismul jîdanului bărbos) că doar asta le este băgat în cap de la naștere și le este astfel programat subconștientul din care vin majoritatea gândurilor și convingerilor conștiente. Cam asta este mentalitatea ateului care mai apoi o să ceară dovezi pe care biblia și creștinismul nu le poate da că doar de aia religia creștină este bazată doar pe credință oarbă.
"Dumnezeu" nu este numit doar zeul jîdanilor, În engleză, termenul pentru "Dumnezeu" și termenul pentru "Zeu" este unul și același, dar în istorie sunt cunoscuți mulți Zei păgâni, nu doar zeul inventat al jîdanilor.
Apropo, tot nu mi-ai arătat studii din alea care dovedesc că biblia este reală.

Răspuns utilizator avertizat
| Teffan a răspuns:

Sufletul nu are nici cea mai mica legatura cu zeii.
Teoria de suflet exista in pararel cu teoria creatiei universului.