| Anisoara961 a întrebat:

Daca nu pacatuia adam traiam fericiti in Rai alaturi de Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Dupa cum prin Adam a intrat pacatul in lume, tot asa prin Domnul Isus a intrat iertarea de pacate.Trebuie doar sa accepti acest dar.

30 răspunsuri:
| nesuferit a răspuns:

Chiar credeti in povestea aia stupida cu fructul magic si alungarea din rai.

| Thunderstruck a răspuns:

Cine-i Adam?

| ada92 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Faci misto sau intrebi pe bune?

| Thunderstruck a răspuns (pentru ada92):

Pe bune.

| ada92 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Adam a fost primul om creat de Dumnezeu, el si eva sunt stramosi nostri, primi nostri parinti. da cati ani ai?

| Thunderstruck a răspuns (pentru ada92):

17 ani.Cine e acest Dumnezeu? Cine este Eva? N-am auzit ca in Comunitatea Stiintifica sa fie acceptata teoria "Dumnezeu a creat pe Adam si pe Eva".Sau, cel putin, sa se cerceteze ideea asta. Poate s-a descoperit recent asa ceva, ca inca n-am auzit...Se pare ca esti mai bine informata despre ultimele descoperiri ale oamenilor de stinta, apreciez!

| ada92 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Da, ai dreptate stiinta sustine ca provenim din maimuta, daca te simti mai bine cu aceasta idee eu nu te judec

| BlackSulphur a răspuns (pentru ada92):

Asta-i din categoria: "Tu ai evoluat din maimuta? Haha, eu nu, eu am fost facut din lut!"... Very clever! Se vede ca voi nu ati evoluat DELOC!

| ada92 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Nu ai stat niciodata sa te gandesti putin mai profund la cateva lucruri: in primul rand daca noi evoluam din maimuta, maimuta de unde evolueaza? sau atunci de ce nu au evoluat toate maimutele? de ce oameni pot gandi, vorbi, se pot bucura, au sentimente, invata etc... iar animalele nu? sau nu te-ai gandit daca omul nu a fost creat, a aparut din senin cum de e facut atat de bine, daca-i scoti un organ moare, daca-i tai un deget deja ii simte lipsa, sau universul, e creat atat de minunat incat si oameni de stiinta raman uimiti, stiai ca daca pământul ar fi doar putin mai aproape de soare, apa de pe pamant s-ar evapora; dacă ar fi mai departe, ar îngheţa complet, si într-un caz, şi în altul, planeta noastră ar fi lipsită de viaţă. oare cine le dirijeaza, cine la pus in aceasta pozitii?

| BlackSulphur a răspuns (pentru ada92):

Nu te-ai gandit ca intrebarea "Cine?" este prea usor inteleasa de tot prostul? Asa devenim toti filozofi si zicem ca god a facut tot! Frumos nu? 'Ce sa ne mai chinuim creierasul! Acuma sa-ti explic: Maimuta a evoluat din alte specii, nu toate maimutele au evoluat deoarece s-ar distruge specia, iar natura nu permite asta (Natura a aparut tot prin evolutie, de la micro-organisme), si se numeste SELECTIE NATURALA. Nu este nevoie de cineva sa faca asta! De ce putem gandi? Suntem evoluati, si nu suntem singura specie care poate asta, suntem doar singura care poate gandi mult (Doar o parte dintre noi)... Si ca sa clarific, nu, nu universul a fost creat pentru noi, noi am evoluat in functie de univers, ca sa zic asa, pentru a ne adapta! Cat despre univers, pana nu se dovedeste clar ca BigBang-ul a fost real, raman sa cred ca a fost din totdeauna, timpul fiind o constanta a existentei. Iar dupa cum vezi, dumnezeu nu este necesar pentru existenta, deoarece unii pot trai bine-merci fara sa-l "accepte telepatic"! Gandeste in afara cutiei, pune la indoiala tot ce ti s-a zis pana acum, testeaza, altfel degeaba ai trait, si mort de prost voi muri!

| ada92 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Bine, sa fie cum zici tu, eu nu vreau sa te lamuresc, poate chiar intr-o zi ne vom trezi cu aripi ca doar evoluam nu?

| BlackSulphur a răspuns (pentru ada92):

Nu ma lamuresti deoarece nu ai argumente logice si realiste... Evolutia nu presupune sa-ti creasca aripi, dar ce sa ceri de la niste CRE(s)TINI, care se vede ca au fost facuti din lut, ca numai asta au in cap, se vede!

| ada92 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Nu cred ca eu te-am jignit

| BlackSulphur a răspuns (pentru ada92):

Ironie subtila + evitare de contra-argument. Prima mi se pare truc ieftin, iar la a doua... Sunt iubitor de dezbateri, recunosc ca poate am exagerat, insa imi place mai mult cand lumea iti arata punctul de vedere. Din pacate nu are argumente!

| Anisoara961 explică (pentru BlackSulphur):

Hei las-o in pace!

| ada92 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Daca vrei mai multe argumente intra cand ai timp pe http://www.jw.org/ro la lista cu publicatii - carti&brosuri si descarca: "originea vietii - 5 intrebari care merita sa fie analizate" si "viata- opera unui creator?" cu siguranta o sa gasesti lucruri interesante, printre care si parerea unor oamnei de stiinta. apoi poti sa-mi spui parerea daca vrei

| Thunderstruck a răspuns (pentru ada92):

Stiinta nu sustine asta, dar eu sunt de partea stiintei, nu a religiei.Prefer sa stiu, nu sa cred.Prefer sa fiu de aceeasi parere cu oameni care au doctorate, premii Nobel, facultati(la plural), decat sa fiu de aceeasi parere cu niste evrei care au scris o carte acum mii de ani, fara studii superioare, de fapt, fara studii, oameni care pur si simplu isi dadeau cu presupusul.

| mimiwewem a răspuns:

Da, trăiam fericiți.

| Liviu a răspuns:

Daca macar 30% din toata populatia terei, ar deschide ochii, ar vedea ca... este o prostie imensa sa crezi in basme de genul.
inainte oameni cand vedeau descarcari electrice ce spuneau?
VRAJITORIEEE (asta acum cateva mii de ani.)
Acum s-a aflat ca nu e nimic de genul.
Asa va fi si cu dumnezeul vostru, suntem in sec 21. am pretenti de la voi oameni buni, ce 'dumnezeu' laughing (ironic.) e o nascocire, sigur cei care au scris asta, au facut-o ca pe o poveste care a prins contur dea lungul anilor.

| iurii75 a răspuns:

"Dar din pomul cunoaşterii binelui şi răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, în mod sigur vei muri".(Geneza 2:17)
Deci dacă Adam asculta de Dumnezeu nu murea, ci trăia veșnic în rai pe pămînt.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Aşa este. Doar că nu aveam să trăim alături de Dumnezeu deoarece el locuieşte în cer dar omul a fost creat să trăiască pe pământ. Dacă nu păcătuiau oamenii aveau să trăiască fericiţi pe pământ sub conducerea şi grija lui Dumnezeu.
De fapt aceasta este speranţa prezentată de Biblie pentru cei ce ascultă de Dumnezeu. Psalmul 37:29 - "Cei drepţi vor moşteni pământul şi vor locui pentru totdeauna pe el."

Răspuns utilizator avertizat
| Jackul336 a răspuns:

Da ma e ca si cum ai spune ca daca vecinu nu fura un mar din curte, tu nu mai ajungeai la parnaie ca esti si tu neam cu el

| Jackul336 a răspuns:

Mi se par basme ilogice! o creatura superioara n ar pune problema atat de fixist! apropo, dumnezeu evolueaza de - a lungul timpului?

| ada92 a răspuns:

Daca adam nu pacatuia traiam fericiti pe pamant, unde ne-a creat Dumnezeu, scopul lui era si este ca oameni sa umple pamantul si sa traiasca vesnic

| Terentee22 a răspuns:

Mmmmmmmmm religios cam eva a pacatuit prima, deci lasa-l pe adam in pace laughing
da, traiam fericiti, alaturi de sute/mii de miliarde de oameni
10 insi pe 2m patrati e fericire maxima

| Ciocolatefrenchblue a răspuns:

Daca nu pacatuia nu mai eram creati...

| LuciferSatan a răspuns:

Nu, daca nu pacatuia tu nu stiai ce e ala TPU si nu ai fi pus o asa intrebare cretina.