| ALlex12727272 a întrebat:

Daca o persoana se sinucide de ce nu il mai baga popa in biserica sa ii citeasca? Si de ce il ingroapa la fundul cimitirului? N-am inteles niciodata asta. Poate ma lamuriti voi?

Răspuns Câştigător
| pacatosulBogdan a răspuns:

In Biserica intra cei care au partasie cu Biserica, fiii lui Dumnezeu, cei care vin la pocainta; de aceea ei primesc rugaciunea si dezlegarea de la preot. Dar sinucigasul nu si-a dat singur nicio sansa de pocainta; s-a omorat singur, cazand in pacate precum deznadejdea si sinuciderea. Ce partasie a mai avut Iuda cu apostolii, dupa ce s-a spanzurat si a cazut cu capul inainte si a crapat de la mijloc, varsandu-si matele? - Fapte 1, 18
Nu putem fi si cu diavolul si cu Dumnezeu! Nu putem sluji la doi domni! De aceea, sinucigasul nu este primit in Biserica si este ingropat la marginea cimitirului.
Nadejdea este o virtute teologica! Porunca din Biblie este clara: "Fericit barbatul care nadajduieste in Domnul!" - Psalmul 33, 8
Sa nadajduim si sa ne incredem in Domnul, ca nu ne lasa fara ajutor niciodata!

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Îl îngroapă unde are loc nu la fundul cimitirului.
Cât despre popa, biserica nu accept sinuciderea, o considera ironic păcat de moarte.

| anonimg a răspuns:

Sinuciderea este păcat, într-adevăr, deoarece niciun om nu are drept asupra vieții lui și ca atare nici asupra altuia. Asta pentru că oamenii nu pot da viață; ei pot da naștere la viața care a apărut în ei.
Totuși, preoții ortodocși nu trebuie să fie habotnici; ci ei trebuie să îngroape pe orice om, deoarece Dumnezeu nu a interzis înmormântarea vreunui om în altă parte. Preoții ortodocși se cred mai sfinți decât Dumnezeu și fac legi după capul lor, după inimile lor nesfinte.

| CostinAlamariu a răspuns:

Sinuciderea este considerată apostazie, adică ieșire voită din Biserică, iar cei din afara Bisericii nu pot avea slujbă de înmormântare. Pentru ei doar rugăciuni individuale se mai pot face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca e păcat sinuciderea și prin actul de sinucidere te trimiți singur în iad. Fiecare om e păcătos, bun, cred ca știe toată lumea, ori aproape toată lumea. Dar, sinuciderea e păcat, și mare, ptc îți curmi singur firul vieții și nu ai dreptul sa faci asta. Dumnezeu decide când mori, nu te omori singur. Și dacă sinuciderea e păcat, asta te împiedică sa ajungi în rai. Dacă te sinucizi, mori pe loc, nu ai timp sa îți ceri iertare pentru ce ai făcut, deci, ajungi în iad, ptc în rai nu poți merge cu păcat.
Și cam de asta nu ii înmormânteaza, cred. Adică probabil este o explicație mai amplă, dar cam asta e ideea. Adică nu e vorba ca preotul înmormânteaza numai oamenii care ajung în iar, ptc el nici măcar nu poate ști unde ajunge fiecare, dar sinuciderea e altceva. (ăsta cred eu ca e motivul, dar explicațiile de mai sus sunt totuși adevărate, dar nu sunt sigură dacă de asta nu sunt înmormântați cu tot cu slujba în biserica și ce trebuie cei ce se sinucid)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că Sinuciderea e un păcat de moarte, o hulă împotriva Duhului Sfânt și de aceea se consideră că sinucigașii nu ar trebui să aibă parte de o înmormântare religioasă.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Tehnic vorbind nu de asta nu se face slujbă. Într-adevar sinuciderea este pacat de moarte, dar la fel este si curvia, dar in al doilea caz se face slujbă. Problema e că prin sinucidere se consideră că persoana a apostaziat, deci a ieșit din Biserică.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai exista si alte pacate "de moarte", orice naiba inseamna asta in misticismul crestin?