| tuGatita a întrebat:

Daca o persoana se spovedeste si spune ca traieste in desfrau, este oprita de la Impartasanie? Cunosc cazuri in care s.a acordat Impartasania, cel putin asa banuiesc.

Răspuns Câştigător
| tikaTaka a răspuns:

Orcine poate primi sfânta împărtăşanie, dacă a postit înainte şi sa spovedit.

19 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Daca o persoana traiaste imoral important e sa se schimbe si sa isi ceara iertare din inima pentru a fi aprobat de Dumnezeu.

| anonimg a răspuns:

"Insa daca cel neprihanit se abate de la neprihanirea lui si savarseste nelegiuirea, daca se ia dupa toate uraciunile celui rau, s-ar putea sa traiasca el oare? Nu, ci toata neprihanirea lui va fi uitata, pentru ca s-a dat la nelegiuire si la pacat; de aceea va muri in ele." (Ezechiel.18:24)
Se intelege prin impartasire ca omul trebuie sa fi luat mai dinainte hotararea de a nu mai trai in vreun pacat cunoscut.
In Vechiul Testament este scris:
"Cum se intoarce cainele la ce a varsat, asa se intoarce nebunul la nebunia lui. -" (Proverbe.26:11)
Iar in Noul:
"Cu ei s-a intamplat ce spune zicala adevarata: "Cainele s-a intors la ce varsase" si "scroafa spalata s-a intors sa se tavaleasca iarasi in mocirla."" (2Petru.2:22)
Este timpul ca sa treci cu totul de partea Aceluia care ti-a dat viata si care ti-o si sustine, iar pe deasupra doreste si ca sa te mantuiasca/salveze cu totul din pacat, si nu in pacat.

| milan9 a răspuns:

Păcatul desfrânării (sub toate formele sale) atrage după sine oprirea temporară de la Împărtăşanie.

Referitor la acele presupuse excepţii, poate doar bănuieşti happy, sau poate persoana respectivă nu a fost sinceră la spovedanie, fapt în urma căruia nu mai lucrează harul Duhului Sfânt în privinţa iertării. Credinciosul respectiv îşi asumă în acest caz al "falsificării" mărturisirii sale, un foarte mare păcat. Duhul Sfânt este cel sfidat printr-o astfel de imprudenţă.

Este bine ca persoana respectivă să continue pe cale îndreptării sale, prin pocăinţă (regretarea păcatului), prin urmarea sfaturilor părintelui spiritual, prin taina mărturisirii şi a harului prin care primeşte iertare.

Dacă va folosi aceste lucruri ca "arme" împotriva păcatului, dacă va urma calea acestei sincere îndreptări, va ajunge într-o anumită perioadă să primească şi sf. Împărtăşanie.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Păcatul desfrânării (sub toate formele sale) atrage după sine oprirea temporară de la Împărtăşanie.

S-au spus mai sus următoarele:
"Contează și foarte mult datele CONCRETE ale problemei și specificitățiile ei, un preot poate opri o perioadă de la Împărtășanie dacă, observă faptul că persoana nu dorește să oprească păcatul și se complace în continuare în el. Nu există o regulă oarbă care să se aplice fără a ține cont de circumstanțe.

Să știi că a fi oprit de la Sfânta Împărtășanie NU ESTE O STIGMATIZARE, nu e o chestie de paria, din care să te simți jignit. Preotul te poate opri o perioadă pentru a-ți da timp, să meditezi asupra situației tale și să-ți întărești pocăința - sentimentul de regret.

Mai bine să fii oprit de la Împărtășanie, decât să te apropii cu nevrednicie de Potir și să-ți adaugi un nou păcat o Împărtășanie luată cu nevrednicie.

Nu există păcat care să-l "oripileze" pe preot și pentru care să te judece, pentru că nu aude nimic nou, dat fiind miile de Spovedanii pe care le-a auzit. Altfel spus : "Îndrăznește, fiule! Iertate sunt pacatele tale!" Matei 9, 2"

| HueyFreeman a răspuns:

Normal ca nu. Altfel cum ia popa bani?

| tikaTaka a răspuns (pentru HueyFreeman):

Popa nu ia bani la împărtăşanie dacă tu vrei sa îi dai asta este partea doua şi nici un popă creştin ortodox din întreaga lume ne te va împărtăşi dacă nu ai tinut post si te-a spovedit înainte poţi să-i dai câţi bani vrei tu.

| HueyFreeman a răspuns (pentru tikaTaka):

Da, ii dau 10 lei si imi face ce ritual are la indemana. La 50 de lei chiar si o felatie.

| tikaTaka a răspuns (pentru HueyFreeman):

Frumoasa fantezie ai de a ti-o trage cu popi, ca sa te incurajez sa stii ca sunt si multi popi pe invers asa scutesti si tu cei 50 de lei.

| HueyFreeman a răspuns (pentru tikaTaka):

Scuze ca iti invadez lumea ta mirifica, dar nu sunt homosexual.

| ManStrong a răspuns:

Banii rezolva totul.
Preotul nu pierde nimic si el nu este in satare sa de a mintuirea.

| sitărescu a răspuns:

Conform canoanelor ortodoxe : persoanele pot fi oprite de la Taina Tainelor Sfânta Împătășanie pentru desfrâu.

Contează și foarte mult datele CONCRETE ale problemei și specificitățiile ei, un preot poate opri o perioadă de la Împărtășanie dacă, observă faptul că persoana nu dorește să oprească păcatul și se complace în continuare în el.

Unii preoți, dau dezlegare, nu există o regulă oarbă care să se aplice fără a ține cont de circumstanțe.

Să știi că a fi oprit de la Sfânta Împărtășanie NU ESTE O STIGMATIZARE, nu e o chestie de paria, din care să te simți jignit.

Preotul te poate opri o perioadă pentru a-ți da timp, să meditezi asupra situației tale și să-ți întărești pocăința- sentimentul de regret(nu secta).

Mai bine să fii oprit de la Împărtășanie, decât să te apropii cu nevrednicie de Potir și să-ți adaugi un nou păcat o Împărtășanie luată cu nevrednicie.

Să știi că nu preotului zici, tu de fapt stai de bună voie în fața Scaunului Judecății lui Dumnezeu.

Nu există păcat care să-l "oripileze" pe preot și pentru care să te judece, pentru că nu aude nimic nou, dat fiind miile de Spovedanii pe care le-a auzit.

Altfel zis :

"Îndrăznește, fiule! Iertate sunt pacatele tale!" Matei 9, 2

| Jackul336 a răspuns:

Chestia asta cu impartasania a ajuns dintr-o traditie intr-o facatura

se pierde esenta ei prin traditionalizarea pur formala

mai tare cred in tehnica de dezalcoolizare decat in linguritele de vin

| SSWK a răspuns:

Nu am idee, dar asta chiar nu conteaza.
Cel mai bine, incearca sa ai grija de sanatatea ta si totul va fi bine.

Răspuns utilizator avertizat
| Mulford a răspuns:

Acea,,impartasanie'' nu este altceva decat un ritual invechit a unor slujitori institutionalizati, obscuri, care habar nu aceau ce si care-i rostul omului pe acest pamant, in acest univers care incă nu este neci pe departe cunoscut si inteles pe deplin!
Adevarata si singura relatie cu Divinitatea este personala si fara nici un fel de intermediari care cer (si le si se acorda)bunuri banesti sau materiale! Nici o institutie omeneasca nu poate fi reprezentativa pentru Divin deoarece Divinul nu poate fi incă ințeles pe deplin.Fizica quantică a demontrat ca suntem interconectati la nivel micro si macro -deci o forta exista fara indoiala in acest univers, DAR sub nici o forma cum este descrisa de mitologii, precum Daniel in biblie care afirma ca este un imbatranit cu plete. Divinul adevarat nu are varsta, nu poate fi imbatranit, deoarece este ETERN!