| Meme10Meme a întrebat:

"Daca oamenii ar actiona doar dupa ratiune,ar exista mult mai multe crime"
-NumaPompiliusAkaHeraclit, 2021
Ce credeti?

19 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Si in" Crima si pedeapsa " a lui Dostoievski, considerat cel mai mare romancier al literaturii universale, ratiunea a gasit justificari foarte logice pentru crima dar constiinta nu le- a validat si omul s - a prabusit interior ajungand sa marturisesca crima desi nu a fost prins.

| mastadont a răspuns (pentru ania):

Conștiința este inoculată în creier tot când suntem copii. Dacă analizezi cu atenție o să vezi că oamenii credincioși au o conștiință mult mai activă și mult mai încărcată. Mereu se stresează că păcătuiesc și dacă au păcătuit îi mustră conștiința pentru mult timp de atunci înainte, chiar dacă păcatul acela nu are nici o logică și nu este bazat pe rațiune. De exemplu, cunosc oameni pe care mereu îi mustră conștiința după ce se masturbează doar pentru că li s-a spus de mici că masturbarea e păcat și că să nu facă nici-o dată așa-ceva. Rațional privind nu are nici o logică pentru că, științific, s-a demonstrat că aceasta are mult mai multe beneficii decât dezavantaje fiind deci benefică pentru corp. Pe un ateu de exemplu, nu îl va mustra conștiința pentru că privește lucrurile rațional nu prin prisma credinței în niște povești ficționale din antichitate.

| anonimg a răspuns:

Oamenii își calcă foarte ușor propria conștiință (rațiune în cazul nostru) mai ales atunci când ei singuri își aleg ce este bine și ce este rău.
Au fost oameni -și încă mai sunt- care cred că lumea ar fi mai bună dacă pocăiții (sau alți oameni) ar pieri de pe fața pământului. Asta este rațiunea lor.
"Va veni vremea când oricine vă va ucide să creadă că aduce o slujbă lui Dumnezeu." (Ioan.16:2)
Am putea înlocui "slujbă lui Dumnezeu" cu "binele omenirii".

Nu se poate avea încredere decât într-o rațiune (conștiință) condusă de Dumnezeu.

Eu cred că întrebarea ta ar dori să sune astfel: "Daca oamenii ar actiona doar dupa DREPTATE/ lege, ar exista mult mai multe crime".
Dreptatea și mila trebuiesc să meargă împreună. Luate separat, lumea ar fi un haos.

| mastadont a răspuns (pentru anonimg):

Marea problemă e însă că dumnezeu nu există deci nu are cine să conducă conștiința cum spui tu. Teroriștii tot în numele lui dumnezeu comit crime, cruciații la fel, iar martorii lui iehova tot în numele domnului refuză transfuziile de sânge omorându-și rudele. Unde e rațiunea conducătoare a lui dumnezeu atunci?

| ania a răspuns (pentru mastadont):

Te-a informat El ca nu exista, sau detii toata cunoasterea posibila incat sa al motive rationale sa fii absolut sigur ca nu exista un Creator al universului?

| mastadont a răspuns (pentru ania):

LOL cum să mă informeze dacă nu există? Ce spui tu acolo e complet ilogic. Unicornii nu există. Te-au informat aceștia politicos să nu te interesezi și să nu crezi în ei că nu există? După logica ta tot ce nu ne-a transmis nouă că nu există înseamnă că există, deci unicornii chiar există! happy răspuns mai aberant ca acesta nu am văzut de mult timp...
Nu dețin toată cunoașterea însă luându-mă după câte cunosc am ajuns la concluzia că nu există. Dacă mi se va schimba sau nu opinia pe viitor rămâne de văzut.

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns:

Ca zici ca acum ar fi putine rau de tot.

Lasa-te de citate, ca nu e de tine.

| Meme10Meme explică (pentru Mayhem666):

Citeste si raspunsurile de la intrebare asta. Il imit si eu pe NumaPompilius, da-mi pace rolling on the floor

| mastadont a răspuns:

O dată ce gândești rațional și nu te lași influențat de sentimente nu mai ai motive să comiți crime. Cele mai multe crime sunt pasionale, iraționale, comise pe moment într-un pușeu de furie incontrolabilă. Rațiunea intervine doar după aceea când încerci să-ți acoperi fapta. Dacă gândim rațional vedem că binele și răul nu există și atunci nu mai există nici-un motiv rațional pentru a comite o crimă.

| Meme10Meme explică (pentru mastadont):

Ar exista motive raționale de făcut crime: 1. Un om care s-ar baza doar pe rațiune ar omori nebunii 2. Ar omori și retarzii 3. Ar omori și ceilalți criminali. Eu nu generalizez acum, dar fără emoții, ar fi mai multe crime.

| mastadont a răspuns (pentru Meme10Meme):

Rațional e să studiezi nebunia pentru a afla cum să o vindeci nu să omori nebunii. Dacă te gândești să-i omori apar deja sentimentele, sentimente de scârbă, de ură și dispreț față de nebun iar din cauza acestora ai prefera să-l omori decât să vezi care e cauza bolii sale, la fel e și cu cei cu deficiențe mentale.

| Meme10Meme explică (pentru mastadont):

Da,dar daca nu poti rezolva chestia asta, ii omori. Acum eu nu zic ca rationamentul e rau. Uita-te la ce i-am zis lui @brasovforromania.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Putem, de asemenea, sa ne folosim de acest rationament in a vedea daca concluzia ta este adevarata sau falsa si daca duce in continuare la o afirmație corectă:
"Daca oamenii ar actiona doar dupa instinct, ar exista mult mai multe crime"
E necesar sau daca nu obligatoriu sa existe o balanta intre cele doua(Yin Yang), si asta doar pentru a calma spiritele si a nu cadea in extrema stanga: De a iubi fara sa gandesti.
https://m.mediafax.ro/......i-14338571
Chiar daca ratiunea îi spune persoanei sa faca un anumit lucru, sentimentele il vor opri din a face.Si invers.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Pe de-o parte, dacă nu simți empatie față de omul pe care-l ucizi și față de rudele și prietenii săi îți este mult mai ușor să comiți o crimă. Pe de altă parte, ce motiv rațional ai să iei viața unui om? Cele mai multe crime sunt comise din cauza sentimentelor: gelozie, ură, teamă etc. Deci dacă nu ar exista sentimente, oamenii tot ar ucide, dar doar oameni care fac prea mult rău societății și pe care altfel nu poți să-i oprești din a distruge în alt mod. Pe scurt: am ucide politicienii.

| Meme10Meme explică (pentru MeisterSchnitzel):

Da,asta vreau sa zic. Oamenii care sunt bazati doar pe ratiune ar ucide prostii,nebunii,hotii,handicapatii,rasele inferioare [daca ar fi rasisti], etc. Stiu un caz [fictiv] in care un om are de ales in a omori un gras pentru a salva doi oameni ori ii lasa in plata Domnului. Daca omori grasul, te bazezi pe ratiune, daca nu-l omori, te bazezi pe sentimente.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Meme10Meme):

Am auzit și eu de testul ăsta care e menit să-ți arate dacă ești psihopat sau nu. Dar mulți n-ar reacționa pentru că nu știu cine sunt oamenii ăia; dacă sunt buni sau răi, deștepți sau proști, hoți sau cinstiți etc.

| Meme10Meme explică (pentru MeisterSchnitzel):

Da,sincer nici eu n-as omori un gras pentru niste necunoscuti. Aici gandim cu emotiile noastre, dar exista si o doza de ratiune