| Meme10Memu a întrebat:

Daca oamenii de stiinta ar fi ascultat de Dz sa nu mai umble la lilieci mai aparea virusul acesta mortal la om?

75 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ai de viața mea, o întrebare atât de tâmpită n-am mai citit de mult...

| Meme10Memu explică (pentru Adry05):

Ma bucur foarte mult de raspunsul tau. Inseamna ca te-a atins tare "hard" la suflet.

| RAY a răspuns:

Oameni de stiinta nu aveau treaba cu lilieci si virusul ala a plecat de la ei, tu acum nu de stiinta te folosesti? mereu religia a fost impotriva stiintei, cunoasteri, se vede asta clar, dupa voi totul are un singur raspuns dumnezeu

| CodrutElian1990 a răspuns:

Si Dz este de vina: a luat ecoul de la sunetele scoase de lilieci si in acest fel nu a ajuns la oamenii de stiinta.
Vedeti pana unde a ajuns bigotismul unor oameni?! Si sa mai cred in religie si propagatorii ei? Asta este sora cu cea in care preotul i-a zis unei femei sa-i dea pisicii aghiasma, ca nu stiu ce comportament avea pisica.

| InstructorDeIubire a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Este prostesc să pui pe spatele religii aberațiile unor oameni reduși.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Nu am inteles la ce te referi.

| Apokales a răspuns:

D-zeu le-a interzis oamenilor de stiinta sa umble la lilieci, iar ei au umblat?!

| Meme10Memu explică (pentru Apokales):

Animale spurcate sau in care zac virusi periculosi pentru om. Nu degeaba Dz a dat legea cu neconsumul carnii de la animale spurcate.

Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu a dat Dumnezeu nici o lege. Toate is stabilite de oameni. Poti sa-mi spui de ce arabii nu consuma carne de porc?

| Meme10Memu explică (pentru CodrutElian1990):

Lasa-i pe arabi. Vorbim de existenta Lui Dz care e dovedita.

| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Pangolinul nu rumega si deci e spurcat si dupa NT.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Prin ce este dovedita?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Care sunt animalele spurcate, ca fiecare popor are unele specifice? Porcul e spurcat sau nu, ca nu este rumegator? Am intrebat de ce nu manaca arabii porc. Raspunsul este simplu: carnea de porc este mai gasa si contine mai multe calorii, ceea ce la temperaturile ridicate este daunator. Dar religia a bagat-o ca porunca venita de la Alah.

| Meme10Memu explică (pentru CodrutElian1990):

Ia si citeste B.

| Meme10Memu explică (pentru CodrutElian1990):

Mai gandeste-te.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Meme10Memu):

La ce te referi cand imi spui sa mai citesc biblia. Sa stii ca am citit-o si chiar in anumite parti am studiat-o. Degeaba o citesti daca nu o intelegi. Eu am inteles-o.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Meme10Memu):

La ce sa ma gandesc?

| Meme10Memu explică (pentru CodrutElian1990):

Nu ai la ce te gandi?

| Meme10Memu explică (pentru CodrutElian1990):

Nu ai inteles-o.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu vreau sa te calific, ca moderatorii mi-ar sterge postarea. Eu ti-am pus intrebarile ca sa ma lamuresc.

| FreddieM a răspuns:

Daca oamenii de stiinta ascultau de dz, in loc sa inventeze medicamente si sa cerceteze tehnici chirurgicale, muream cu totii.
Pace

| Meme10Memu explică (pentru FreddieM):

S-au intins mai mult decat le-a permis plapuma. Iisus a pomenit de necesitatea de a consulta doctorii insa savantii au depasit limite. Omul a spus ca se descurca fara Dz si ca atare Dz lasa oameni sa caute prpriile lor solutii pana ce Dz va interveni si va elimina cu adevarat bolile si moartea si imbatranirea.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Daca Dumnezeu (vezi ca e blasfemie, din punct de vedere religios sa scrii Dz.) era atotputernic nu lasa pe Adam si Eva sa pacatuiasca. Daca Dumnezeu ar fi milostiv, nu ar inventa boli ca sa pedepseasca pe cei pacatosi, Daca Dumnezeu ar fi cu dragoste de oameni si atotputernic nu i-ar lasa sa pacatuiasca. Daca Dumnezeu ar exista, nimic din relele pamantului nu ar mai fi. Daca Dumnezeu ar exista ar fi unul singur, ar fi o singura religie. As putea insirui pana la calendele grecesti.

| InstructorDeIubire a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Dumnezeu ne-a lăsat să alegem. Bine sau rău. Viața sau moarte. Cand iubesti pe cineva îi lași să aleagă. Dumnezeu nu forțează pe nimeni la nimic. Si nu Dumnezeu este de vină pentru atrocitățiile oamenilor. Dumnezeu a creat lumea perfectă până sa intre păcatul in ea. Si de acolo s-a dus mai mult sau mai puțin pe răpă. Tu spui că nu crezi in Dumnezeu dar operezi pe legile lui (cele 10 porunci) daca ai puțină decență ca om. Societatea e bazata pe un Dumnezeu. Este o piatră de temelie in cultrura modernă fie ca iti place sau nu el tot nu va dispărea. De ce nu mergi pe stradă sa omori si să violezi oameni (probabil din frică) de consecințe. Ca si in povestea din cartea clasicăb,, Crimă si pedeapsă" in care personajul a reușit sa scape cu o crimă,, justificată" in fața autoritațiilor dar nu a reusit sa scape de propria conștiință. Tu ca om operezi pe un set de reguli fie ca iti place fie ca nu de la Dumnezeu (la conștință mă refer). Domnul sa te binecuvânteze pe tine si pe familia ta!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Daca Dunezeu vrea sa facem doar bine, de ce ne-ar asa sa facem rau? Daca Dumnezeu ar avea grija de fiecare om, de ar lasa pe altul sa il omoare? Dumnezeu, daca este atotputernic, nu ar trebui sa ne forteze: ne-ar implementa in minte sa facem doar lucruri bune. Daca este atotputernic de ce a lasat sa intre pacatul in lume? Ca sa aiba pe cine pedepsi? Sa existe asemenea cinism in gandirea lui Dumnezeu?
Da. operez pe o parte din cele 10 porunci, deoarece exista legi ale moralei, care le cuprinde. Iar moralitatea si-a schimbat preceptele de-a lungul vremii, in functie de evolutia omenirii si a influentei religiei. De unde stii ca societatea este bazata pe un Dumnezeu? Sunt de acord ca o credinta in Dumnezeu nu o sa dispara. Dar ai vazut la referendumul pentru familie, unde biserica ortodoxa a avut un rol primordial, cati au participat? Nu e un semn de a da cu tifla bisericii? Atentie, nu lui Dumnezeu, ci bisericii, care au facut din credinta in Dumnezeu o afacere. Si zici ca un criminal nu a scapat de propria constiinta, deoarece credea in Dumnezeu sau din cauza acestuia.
Logica lipseste pe undeva.

| Meme10Memu explică (pentru CodrutElian1990):

Lasa ortografia despre Dz.

| Holiday a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

"Tu spui că nu crezi in Dumnezeu dar operezi pe legile lui (cele 10 porunci)"

Zici tu? Nu prea e asa.
Primele 4 sunt niste rahaturi care n-au relevanta decat pentru religiosii crestini/mozaici si posibil sa aiba si musulmanii ceva din astea. La restul ni se rupe de ele.

A cincea, daca ar fi fost respectata, nu exista nici un crestin. Crestinismul a aparut prin incalcarea ei. E evident de ce, nu? Primii crestini practic au facut pipi pe religia parintilor lor, care evident aveau alta religie. Pentru un parinte intr-adevar credincios, cel mai naspa e ca propriul sau copil sa isi bage picioarele in religia lui, nu? Si numai de aici se poate intelege falsitatea povestilor voastre.

Asa...6.
Daca ai impresia ca in caz de forta majora, razboi, sau alte situatii de genul asta as respecta-o, te inseli amarnic.

7.
N-are rost sa comentam, pana si idolul vostru, Isus e copil din flori...

Mai zic si de alelalte, sau nu mai e cazul?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Eu nu am zis nimic de ortografie. Eu am zis ca un nume ce-l porta cineva pe care il respecti - asta si in viata laica - nu-l scrii asa. Daca iti dai aere de stiutor ale celor dumnezeiesti (religioase) ai stii ca ceea ce am spus este adevarat. Se interpreteaza ca iei in deradere numele lui Dumnezeu, ceea ce inseamna blasfemie.

| RAY a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Cine nu te obliga? Dar daca nu crezi ca iisus este fiul lui te arunca in iadul vesnic, iubire din obligatie, asta in varianta crestina, restul de 5, 5 miliarde vor merge in iadul vesnic, desigur ca si crestinismul e impartit asa ca sana e mica, nu baga vrajeli cu iubirea, copii cu cancer de oase ma

| InstructorDeIubire a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu îl poți raționaliza pe Dumnezeu. Casa nu îl raționalizează pe zidar. Dumnezeu a lăsat lumea perfectă dar păcatul a distruso. Cand Adam si Eva au mâncat din pomul cunostintei binelui si răului au apărut cele doua alegeri (bine sau rău). Dumnezeu ne iubeste si ne lasă să alegem. Tu daca o sa ai un copil o sa l lași să aleagă ce vrea sau o să il tratezi ca pe un sclav care sa facă doar ce vrei tu? Moralitatea este legea lui Dumnezeu din fiecare om. Cine incearcă sa o incalce suferă. Ca in povestea din cartea,, Crimă si pedeapsă" in care personajul scapă de autoritati cu o crimă dar nu poate scapa de propriași conștiință. Sunt de acord cu tine că biserica ortodoxa s-a transformat intr-o afacere foarte profitabilă pentru preoți (scrie undeva in Biblie ceva pe treaba asta). Dupa mine religia este doar un nume pe care il purtăm ca se ne identificăm cu un anumit grup de persoane. In Biblie nu scrie că vei fi judecat pe baza religiei tale ci pe baza credinței tale (relatia ta cu Isus). Daca nu iti convice ce practică ortodoxia te poți muta la o altă ramură a crestinismului de ex (baptisti, penticostali, crestini după evanghelie etc. Nu prea are importanță). Citește cuvântul lui Dumnezeu si du-te acolo unde simți că oamenii aia au o relație cu Dumnezeu.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Tu chiar nu intelegi nimic. O tii langa pe a ta. Daca Dumnezeu ar fi atotputernic, ar da si minte buna oamenilor. Nu se roaga lumea ca Dumnezeu sa le dea minte sa poata sa traiasca dupa poruncile lui? Pai, daca nu le face mintea sa gandeasca numai la bine, inseamna ca nu este atotputernic. Nu face analogie intre un parinte si Dumnezeu. Dumnezeu este atotputernic, parintele nu. Dar si ca parinte, eu las sa aleaga, dar nu pacatul, crima, in general fardelegile. Il indrum, ba chiar il constrang. Nu-i dau bani sa isi cumpere droguri. Il restrictionez cu venitul acasa.
Cand vorbesti de moralitate se vede ca: ori esti bigot, ori incult. Regulile moralei s-au schimbat de-a lungul istoriei. Legile pentru incalcarea moralei au fost si sunt facute de oameni. Si-a schimbat Dumnezeu parerea referitor la morala? Ele au diferit de-a lungul istoriei. Iti dau un exemplu simplu: care era tinuta in care faceau baie in mare femeile acum 200-300 de ani si care este tinuta azi? Legile difera de la o tara la alta, de la o religie la alta.
Daca nu ne judeca dupa religie, atunci de ce mai mergem la biserica? Dar ce se fac indusii, musulmanii care nu cred in Isus ci in Buda sau Mahomed?
De unde sa citesc cuvantul lui Dumnezeu? Din Biblia? Pai cate biblii sunt, atatea feluri de "cuvant a lui Dumnezeu" sunt. Daca nu are importanta in ce ramura a crestinismului actionam, de ce bisericile vechi: catolica, ortodoxa critica acele secte care nu au cruce, numindu-i eretici. De ce crestinii le numesc pe celelalte religii pagani? Nu toti oamenii de pe glob sunt a lui Dumnezeu?
Si in incheiere pun intrebarea: daca Dumnezeu este unul si atotputernic, de ce nu a facut lumea drept un rai? Aaaa! Pentruca a pacatuit Adam si Eva! Dar daca este atotputernic, de ce i-a lasat sa pacatuiasca?
Totul este facut de conducatorii lumesti, ca sa poata ingenunchea prostimea, ca avea dreptate Lapusneanu: Prosti da' multi! Iar multimea, saracita, daca nu ar avea speranta in viata viitoare, unde, daca asculta de cei care ii conduc, o sa aiba o viata ca in sanul lui Avram, s-ar rascula sa aiba pe acest pamant o viata mai buna. Apropos, de unde vine zicerea: „a trăi ca în sânul lui Avraam"?

| Meme10Memu explică (pentru CodrutElian1990):

"Daca Dumnezeu ar fi atotputernic, ar da si minte buna oamenilor." - Dz e o combinatie armonioasa intre atotputernicie, dragoste, dreptate, intelepciune. De aceea oamenii sufera si mor. Asta daca iei in calcul si libertatea de alegere data oamenilor si ingerilor. Compara si tu logic aceste concepte si vei afla adevarul.

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Nu tine cu iadul vesnic. Pe toti oamenii ii asteapta moartea. Omul asculta de Dz nu de frica ci pentru a obtine speranta vietii vesnice.

Frica morbida de Dz e degeaba daca oricum omul moare datorita pacatului mostenit.

Asadar argumentul tau cade cu frica morbida de Dz.

Pe langa asta Dz nu ameninta pe niciun rebel cu chin vesnic.

| Meme10Memu explică (pentru CodrutElian1990):

"Eu nu am zis nimic" - Chiar asa, de fapt tu nu ai zis nimic.

| Meme10Memu explică (pentru Holiday):

"La restul ni se rupe de ele." - adica tie ti se rupe sau esti indiferent cand esti furat.

| Holiday a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ai citit primele 4 traznai din alea 10? Crezi ca merita atentia cuiva care nu e prins de aburii iudaismului sau crestinismului? Clar nu.
Oricum e hilar cum din cele 10, trei sunt instructiuni despre cum vrea sa fie pupat in fund si una zice sa freci menta o zi pe saptamana, probabil tot ca sa ai mai mult timp pentru pupatul lui in fund. Nu l-a dus mintea prea departe pe spiridusul asta al tau.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Te contrazici singur. Si ai o logica de Gâgă. Daca "Dumnezeu e o combinatie armonioasa intre atotputernicie, dragoste, dreptate, intelepciune" n-ar fi lasat sa pacatuiasca pe Adam si Eva si nici in continuare oamenii. Ar fi lipsa de dragoste. intelepciune, lasand sa actioneze cinismul si dorinta de a pedepsi pe oameni. Este ca un sef, care are posibilitatea sa nu-l lase pe un subaltern sa greseasca, dar nu o face, cu scopul de a-l pedepsi. Ce logica, ce logica!

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Steregoi vezi ca eu sunt banat desi au trecut deja 32 de zile dar asta e, in Romania o luna tine mai mult, iti spun asta ca sa nu imi scrii multe ca nu iti pot raspunde, am doar 5 ras pe zi

iisus spune cei care nu cred ca sunt fiul lui iahve vor arde pe vechi in iad,stii versetele lasa vrajeala ca nu tine,nu stim de cv ani,degeaba bagi vrajeli,din dragoste a dat si cancer copiilor, din dragoste da cutremure, urganele care ucid sute de mii de oameni, ma lasi, cu dragostea lui, macar iahve din vt nu e atat de ipocrit precum iisus

| Meme10Memu explică (pentru Holiday):

Mai vedem noi cine gandeste gresit. Sper sa nu fie prea tarziu pentru tine.

| Holiday a răspuns (pentru Meme10Memu):

Vezi ca esti pe lista neagra a lui Zeus, cica o sa-ti distruga si ultimul neuron. laughing

| Meme10Memu explică (pentru Holiday):

Toti oamenii sunt pe lista neagra adica sunt muritori.

| doctorandus a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Am studiat etica la facultatea de filosofie. Prof. Adrian Mirou a predat un curs de etica aplicata (adica filosofie analitica). El nu a afirmat ca Biblia e buna, nu a afirmat ca Biblia e rea, pur si simplu a predat intregul curs fara sa mentioneze Biblia.

Din punct de vedere istoric, moralitatea n-a fost inventata de iudeo-crestinatate. China si Japonia au etica, dar etica lor nu are aproape nicio legatura cu Biblia.

| Meme10Memu explică (pentru doctorandus):

Are legatura cu Dumnezeu Tatal. Biblia e doar o compilatie.

| doctorandus a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu se intelege din ce spui ce fel de legatura ar avea.

| Algo098 a răspuns:

Dz cel atotputernic si atotstiutor care stie dinainte tot, nu trebuia sa dea in dotare creatiei sale divine dispozitive de reproducere si acum ar fi trait toti fericiti in Rai. De la Dz pleaca totul. El e singurul vinovat si singurul pacatos din Univers.

| Meme10Memu explică (pentru Algo098):

Poti sa-L faci vinovat pe dz cat vrei. Stii cum e: seful are mereu dreptate.

| Algo098 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Eu sunt convins ca nu exista Dz, dar daca ar exista, nu mi-ar inspira incredere si daca as fi si corect in conditiile in care el ar exista, as renunta la orice privilegii in favoarea corectitudinii in general indiferent de cat de sef ar fi el. Daca el ar exista si toti ar fi corecti, el ar ramane singur cu dreptatea lui.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Regulamentul sefului are trei articole:
1. Seful are dreptate.
2. Seful are intodeauna dreptate.
3. Cand seful n-are dreptate, se aplica art.1 si 2.

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Foarte corect, asa zic si eu.

| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

N-ai cum.

| Meme10Memu explică (pentru Algo098):

Nu esti convins de nimic.

| Algo098 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Sunt ferm convins. N-am cum sa cred in basme si povesti. N-am cum sa cred in fantezie. E prea evident ca sa mai fie nevoie sa ma mai conving de ceva. E mult mai bine sa fim mai realisti si mai seriosi.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Algo098):

Cata dreptate ai!

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Seful are mereu dreptate? Asta e dreptate, iubirea divina, desigur ca nu

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Dz a creat pe om din dragoste. Apoi il condamna pe om cu dreptate. Dar si in condamnare e o doza de dragoste pentru ca Dz nu chinuie vesnic pe niciun rebel. Dz creeaza cu iubire un copil dar daca moare inseamna ca ceva l-a determinat pe Dz sa nu-si desavarseasca dragostea pentru copilul creat in mama lui si copilul moare fie din cauza unui virus sau bacterii sau malformatii sau etc.

| Meme10Memu explică (pentru CodrutElian1990):

Dreptate la ce?

| Meme10Memu explică (pentru Algo098):

Si animalul e ferm convins cand gusta iarba. Vaca e ferm convinsa de gustul ierbii. Dar asta nu o face inteligenta.

| Algo098 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Corect, dar sa crezi in povesti cu o logica stramba si si apoi sa le ridici la rang de cunoastere reala e dovada de naivitate, credulitate si mai putin de inteligenta.

| Meme10Memu explică (pentru Algo098):

B a trecut proba timpului si o va trece in continuare. Tu nu ai decat sa te lauzi cu "stiinta" pe care crezi ca o cunosti.

| Algo098 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nimic nu vesnic, vine si sfarsitul B. N-am spus ca cunosc stiinta, mai repede as spune ca nu. Stiinta o apreciez ca da rezultate pe cand B e o fantezie si nu te poti baza pe ea.

| Meme10Memu explică (pentru Algo098):

Vine sfarsitul celor care nu-L respecta pe Dumnezeu.

| Algo098 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Sfarsitul vine pentru toti, ca nimeni nu traieste vesnic, iar B va mai dainui mult de aici inainte ca de prostie nu ducem lipsa niciodata.

| Meme10Memu explică (pentru Algo098):

Sfarsitul prezis in Biblie nu vine pentru toti ci doar pentru cei care nu-L respecta pe Dumnezeu si nu-I acorda atentia cuvenita.

| Algo098 a răspuns (pentru Meme10Memu):

In B se spun multe si toate sunt false.

| Meme10Memu explică (pentru Algo098):

Tu vorbesti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

HAHAHAHHAHAH laughing Da ce? Oamenii de știință au umblat la lilieci? E vina lor? laughing
Eu de mic am fost la biserică și niciodată nu am auzit ceva legat de lilieci.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

N-ai auzit pentru ca Dz nu i-a instruit pe oameni sa umble la lilieci stiind ce zace in ei.

| Apokales a răspuns (pentru Meme10Memu):

Uite ca la asiatici a omis. Poate ca aia nu-s oameni, nu?

| Meme10Memu explică (pentru Apokales):

Au mancat pangolini spurcati.

| Apokales a răspuns (pentru Meme10Memu):

Asa si?! In Japonia se consuma carne de om, respectand conditiile sanitare, bineinteles, si tu te vaiti ca mananca chinezii lilieci si pangolini. De asta ce mai zici?

Răspuns utilizator avertizat