| xtrsm a întrebat:

Dacă omenirea a apărut prin incest, cine și de ce l-a interzis ulterior?

Răspuns Câştigător
| mentholinks a răspuns:

Cand ai doar doi oameni, adica Adam si Eva, ia judeca si tu putin, cum s-a marit populatia? Cine, cu cine, si-a tras-o?!

24 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Asa spune Biblia.

| TheStrategist a răspuns (pentru Holiday):

Omenirea a apărut când a apărut Adam și Eva, așa spune Biblia. Nu zice nimic de incest.

| Holiday a răspuns (pentru TheStrategist):

Las-o asa, oricum n-ai inteles nimic...

| J0B0MAT a răspuns:

Eu cred că a mai creat alți oameni de care noi nu știm.

| mentholinks a răspuns:

Nu se stie cum a aparut lumea. Tot ce avem sunt presupuneri si superstitii.

| StrongHeart a răspuns:

Salut. Din ce stiu eu, si nu stiu mare lucru, in legea veche era permis incestul(pana la potop), de la potop incoace Dumnezeu a dat o randuiala noua, adica sa nu se impreuneze rude de sange.

| Darkmagic a răspuns:

Prin ce a aparut omenirea? :))
Credeam ca in 2022 intelege toata lumea ce sunt, si care sunt principalele mituri ale creatiei, dar se pare ca m-am inselat.
Mai jos aveti doua raspunsuri mai vechi, care lamuresc problema istoriei poporului evreu (ca asta este Vechiul Testament), cat si faptul ca in contemporaneitate cu Adam si Eva, mai existau si alti oameni.
https://www.tpu.ro/go-to-answer/16302248/
https://www.tpu.ro/go-to-answer/16302446/
Daca se ajungea cu cititul Bibliei doar pana la capitolul 4 din Geneza, unde scrie negru pe alb si de ALTI oameni, problema nu mai exista, dar acum cu pandemia probabil ca cititul e greu.

Regret tonul acid cu care am dat cele doua raspunsuri, dar ele erau adresate unui fanatic ateu, la fel de stupid ca si fanaticii religiosi...

| Holiday a răspuns (pentru Darkmagic):

"Mai jos aveti doua raspunsuri mai vechi, care lamuresc problema istoriei poporului evreu..."

De fapt, atat Vechiul Testament, cat si celelalte povesti, nu "lamuresc" istoria vreunui popor, ci sunt doar legende, mituri, exact cum ai precizat. E o mare diferenta.

In alta ordine de idei, citez din raspunsul tau anterior:

"Şi a pus Domnul Dumnezeu semn lui Cain, ca tot cel care îl va întâlni să nu-l omoare."

urmat de:

"Adam, Eva, Cain, mai existau pe Pamant si alti oameni, neevrei, fara nicio treaba cu Dumnezeul evreilor..."

Fie Biblia e complet imbecila, fie tu esti analfabet functional, fie ambele. Alta varianta nu exista.
Eu ti-am mai spus tie, sa reproduci anumite lucruri exprimate de altii, esti expert, dar daca incepi sa le interpretezi, s-a dus naiba tot.hee hee

| Darkmagic a răspuns (pentru Holiday):

Nu exista nicio greseala in textul meu, dar tu fiind probabil o specie aparte de idiot congenital (e boala bre, nu jignire), ai simtit nevoia sa comentezi.
Da-i inainte! :))
Am toata intelegerea pentru cei ca tine, care necitind trei randuri din Biblie, cred ca, te citez:
"https://www.tpu.ro/go-to-answer/18539197/"

| Holiday a răspuns (pentru Darkmagic):

"Nu exista nicio greseala in textul meu..."

Da, sigur ca nu...mai nasol e ca nici acum nu ti-ai dat seama, sau, mai probabil, faci pe prostu`. Aia e. Oricum nu are nici o legatura cu raspunsul meu la care ai pus link. Cretinatatea ai emis-o cu alta ocazie.

Daca erau, sau nu, alti oameni in afara de descendentii lui Adam si ai Evei, cand Cain l-a capacit pe Abel, e cu totul alta discutie. Daca povestea spune ca asta si-a taiat-o de langa ma-sa si-a gasit pe altii, nu e neaparat necesar sa nu fi fost fratii/surorile lui, sau urmasii acestora. Pana la urma, Cain putea avea 2-300 de ani cand l-a casapit pe Abel (ca deh, prostia de poveste spune ca aia traiau sute de ani), deci avusese timp destul Eva sa fete o groaza de urmasi, iar astia sa aiba si ei 10-20 de generatii de urmasi, iar unii puteau foarte bine sa fie plecati ceva mai incolo, unde i-a gasit asta.
In oricare dintre situatii, oricum nu are nici un sens povestea. Iar legatura cu istoria REALA a evreilor, e zero.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Oamenii au aparut in Rai, acolo nici nu exista conceptul de incest!

| Mayhem666 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Raiul e un loc imaginar.

| DonEduardo a răspuns:

Dar cine zice c-a aparut prin incest?

| Holiday a răspuns (pentru DonEduardo):

Cum cine, bre? Mozaismul, crestinismul si islamul.

| DonEduardo a răspuns (pentru Holiday):

Unde zice in Biblie ca oamenii au aparut prin incest?

| iurii75 a răspuns (pentru DonEduardo):

Intrebarea se referea la " omenire", nu la primii oameni.
Prima pereche a fost creată, dar ulterior e normal că sau căsătorit frate cu soră. Si asta nu era o problemă la inceput cand oamenii erau aproape de perfecțiune. Dar cu trecerea timpului, din cauza degradarii omului, căsătoria intre rude apropiate au devenit periculoase, motiv din care au fost interzise.

| DonEduardo a răspuns (pentru iurii75):

Ce zici tu e complet fals. Uite, de exemplu Seth, unul dintre copii lui Adam si Eva care le-a daruit nepoti, nu i-a facut cu sora lui, ci cu alta femeie. Acum ai sa ma-ntrebi de unde a aparut acea femeie. Si eu am sa-ti raspund ca in Biblie sunt multe chestii simbolice, nu trebuie totul luat de bun. Si crede-ma, eu sunt un admirator al religiilor orientale, nu vreun fanatic crestin.

| DonEduardo a răspuns (pentru mentholinks):

Uita-te la ce i-am scris lui iurii.

| Antisistem11 a răspuns (pentru DonEduardo):

Cat de mult simbolism exista in biblie? Si cum si cine poate decide ce e simbolic si ce nu in biblie?

| Holiday a răspuns (pentru DonEduardo):

"...nu i-a facut cu sora lui, ci cu alta femeie."

"Alta femeie" nu trebuia sa fie sora lui, ci putea fi fiica, nepoata, stranepoata, etc a unui frate/sora de-a lui. Conform povestii, astia traiau sute de ani. Chiar daca Seth nu si-a tras-o cu sor-sa, pentru a avea el cu cine si-o trage, tot a fost nevoie ca unii dintre fratii si surorile lui sa si-o traga intre ei. Biblia nu e plina de simboluri, ci de erori de logica si de tot felul de alte erori, pe care promotorii ei incearca sa le transforme in asa zise simboluri, metafore, etc, pentru ca lucrurile nu au nici un sens. Incet, incet, Biblia va ajunge pentru toata lumea exact ce este, doar o legenda, fara nicio legatura cu realitatea. O colectie de simboluri, care vor deveni complet inutile. Si acum, nu marii exegeti ai Bibliei, cei care "descopera" metafore si simboluri, sau interpreteaza textele sa dea cat de cat bine, o tin in circulatie, ci cei care profita intr-un fel sau altul de pe urma raspandirii ei. Cand nu vor mai avea astia clienti, va ajunge doar o alta legenda, ca multe alte povesti de genul asta.

| DonEduardo a răspuns (pentru Holiday):

""Alta femeie" nu trebuia sa fie sora lui, ci putea fi fiica, nepoata, stranepoata, etc a unui frate/sora de-a lui." Asta nu se mai cheama incest.

| Holiday a răspuns (pentru DonEduardo):

Ti-am explicat mai sus. Chiar daca asta nu e incest, ca acele persoane sa poata exista, tot a fost nevoie de incest. Ce naiba e atat de greu de inteles?!

| iurii75 a răspuns (pentru DonEduardo):

Îmi poți spune unde anume ai citit ca nu era o soră ( sau nepoată) ci o "altă femeie"?
Sunt in Biblie lucruri simbolice, dar in această privință e destjl de clară - o pereche umanz de la care a provenit restul omenirii.

| mentholinks a răspuns (pentru DonEduardo):

Cand ai doar doi oameni, adica Adam si Eva, ia judeca si tu putin, cum s-a marit populatia? Cine, cu cine, si-a tras-o?!

| Antisistem11 a răspuns:

Nu pot fi sigur in privinta a cine a interzis incestul(Bănuiesc că popii evrei) dar a fost interzis probabil pentru ca rezulta din el copii cu malformatii.