| InstructorulTauDeFitness a întrebat:

Daca omul a fost creat dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu.Atunci inseamna ca Dumnezeu e chinez,japonez,negru,tigan,columbian,rus, etc?

15 răspunsuri:
| ramona30 a răspuns:

Pai cred ca e invers. D-zero a fost creat de oameni de chipul si asemanarea lui. dumnezeu, allah, isus si mos craciun nu exista.

| shadovv a răspuns:

"Chipul si asemanarea" se refera la suflet.

| InstructorulTauDeFitness explică (pentru shadovv):

Atunci de ce nu scrie ca omul a fost creat dupa asemanare sufletului.Nu stiu in ce lume traiti dar in realitate chipul=infatisarea fetei.Chipul=fata asemanare=dupa cum arata cineva.Degeaba se face referire la suflet daca scrie chip si asemanare.Si chiare de se refera la fata sau la suflet inseamna ca seamana cu noi, deci prin urmare si el a fost un simplu om care cu ajutorul prietenilor a reusit sa creeze biblia care este modul cel mai simplu de a manipula oamenii!(daca popa zice sa te arunci in aer atunci trebuie sa te arunci de altfel incalci alte reguli!

| shadovv a răspuns (pentru InstructorulTauDeFitness):

Multumesc lui Dumnezeu ca sunt manipulat de biserica, de preoti, de ortodoxie si de filozofia bizantina... multumesc lui Dumnezeu ca sunt manipulat sa fiu mai religios, deci mai etic.

| InstructorulTauDeFitness explică (pentru shadovv):

Multumeste-i! Nu ma bag peste tine! N-ai decat sa te lasi maninpulat! Succes.

| OOOLEOOO a răspuns:

''Poporul alb l-au luat pe Dumnezeu si au facut un zeu pe placul lor, ei au luat totul acum vreau sa ne ia si Dumnezeul, nu... Dumnezeu este negru.''

Bob Marley

| HaDeS20 a răspuns:

Are cate putin din fiecare.
1. Ochii de chinez/japonez
2. Scula de negru
3. Mentalitatea de tigan
4. Pasiunea pentru bautura de rus
5. Pasiunea pentru cafea de columbian

| danay72 a răspuns:

Chipul lu Dumnezeu nu se refera la infatisarea fizica, pentru ca Dumnezeu e spirit si nu seamana cu noi, ci se refera la calitatile pe care le avem de la el.Ioan4:23,24

| RaduMD a răspuns:

Încercaţi mai întâi să faceţi un efort de a răspunde singur. Acesta e genul de întrebare la care nu sunt necesare lecturi prea avansate de teologie sau filosofie. Simpla reflecţie este suficientă.
Astfel, ştiind că Dumnezeu nu are trup (este spirit pur), înţelegem imediat că ceea ce numim "chip şi asemănare" nu se poate referi la trăsăturile trupului.

| casablanca40 a răspuns:

Dumnezeu in atotstiinta a lasat citatul respectiv interpretabil. Mai mult in Biblie exista un citat in care suntem indemnati sa devenim asemeni lui Dumnezeu. Cam ce ar trebui crestinul sa inteleaga din asta?

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Chipul este intreg, sfant prin excelenta, el nu poate suferi nici o alterare. Dar il putem reduce la tacere, fi putem face ineficace prin modificarea conditiilor ontologice. Chipul, baza obiectiva, nu se poate manifesta decat in asemanarea subiectiva; caderea in pacat a facut asemanarea radical inaccesibila puterilor naturale omenesti. Fara a fi pervertit, chipul a fost facut nelucrator. Sfantul Grigore Palamas (1296-1359) lamureste traditia spunand: "in fiinta noastra dupa chipul, omul este superior ingerilor, dar in asemanare le este inferior, fiind ne¬statornic;... dupa cadere, am aruncat asemanarea, dar calitatea de fiinta creata dupa chipul nu ne-am pierdut-o.
Aceste "rase" umane sunt doar aclimatizari, ale oamenilor in timp : de exemplu, negrii, din cauza caldurii in timp, s-au inegrit.

| Vibrations a răspuns:

Ar fi cazul să terminăm cu întrebările astea ironice.

| InstructorulTauDeFitness explică (pentru Vibrations):

Ar fi cazul sa ne oprim din a raspunde la intrebari daca nu stim sa raspundem.

| InstructorulTauDeFitness explică:

Bravo tie.Eu m-am nascut in 1.