| OctavianDanielMaria a întrebat:

Daca omul a pacatuit in fata lui Dumnezeu, de ce mor si animalele? Pentru cei care zic ca pamantul a fost blestemat: De ce nu ducem animalele pe luna ca sa nu mai moara? Oare mai mor?

48 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

De asta, că pământul a fost blestemat, iar imaculatul fără de păcat, ce e perfect și altul nu există, a greștit „formula magică" și a blestemat și animalele să moară la fel ca omul.
Real asta e o altă doxă de prost gust inventată cu scopul de a crea omului un sentiment de vinovăție.

| Mircea08 a răspuns:

Paiiii... nu ducem animalele pe luna pentru ca nu i-a trecut nimanui prin cap o asa mare prostie!
Blestemat nu e pamantul, blestemati sunt locuitorii lui

| sierra1 a răspuns (pentru Mircea08):

"blestemati sunt locuitorii lui" - ce-i asta?

Răspuns utilizator avertizat
| BogdantheDreamer a răspuns:

Stai puțin. Unde scrie ca animalele create erau nemuritoare? Nicăieri nu se face o astfel de referire.

| unvecin a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Numai Dumnezeu are nemurirea (1 Timotei 6:16), toate ființele Îi datorează Lui existența. Nicio ființă creată (om sau animale) nu este creată nemuritoare. „În El avem viața, mișcarea și fiinta" (Fapte 17:28). Dumnezeu este marele Eu sunt, viață prin Sine Însuși, viață nederivată, neîmprumutată.

Dar omul și animalele au fost create pentru viață. Omul putea să trăiască veșnic mâncând continuu din Pomul vieții - era mijlocul desemnat de Dumnezeu pentru viața continuă a omului. Și era stăpânul planetei de el depinzând bunul mers al acesteia.

Moartea e un inamic, un rezultat al păcatului, care va fi eliminat împreună cu acesta la final: „Vrăjmașul cel din urmă, care va fi nimicit, va fi moartea." (1 Corinteni 15:26)

„Cerurile sunt ale Domnului, dar pământul l-a dat fiilor oamenilor. (Psalmii 115:16)

Insist, responsabilitatea pentru suferința oamenilor și a animalelor este în totalitate pe umerii oamenilor. Suntem responsabili pentru fiecare decizie pe care o luăm, inclusiv cele care implică efecte asupra necuvântătoarelor. E un punct al discuției în care mi-ar plăcea să cred că nu trebuie să fii creștin ca să fii de acord.

| sierra1 a răspuns (pentru unvecin):

Ce ar fi să dai argumente altele decât scripturile? Ai face față unei astfel de discuții? Încerci?

Răspuns utilizator avertizat
| unvecin a răspuns (pentru sierra1):

Isus din Scriptură cita când spunea „Stă scris". Deci nu am alte feluri de argumente. Așa funcționează creștinismul. happy

| sierra1 a răspuns (pentru unvecin):

Atunci știința de în evident conflict cu scriptura și creștinismul invocat de tine

| unvecin a răspuns (pentru sierra1):

Corect. Anumite lucruri sunt în totală opoziție.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"vei murii negreșit" asa este versetul. Se subînțelege ca pana sa guste din pomul oprit nu putea sa moară.

| RAY a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Daca nu muscau din pomul vieti numai existam noi nici planul lui divin ca si cu iisus si lipsa lui de liber arbitru, dumnezeu este un psihopat, cel mai nebun personaj din toate basmele create de om, cica ti-a dat singurul lui fiu care de fapt e tot ca sa moara da stai iisus e nemuritor deci nu a murit nici un iisus ca a doua zi s-a dus in rai, maine vei fu cu mine in rai

Răspuns utilizator avertizat
| benny7 a răspuns:

Fără nici o atmosferă sau capacitatea de a crea una, luna nu poate oferi condițiile de bază pentru dezvoltarea vieții...

| unvecin a răspuns:

Păcatul are drept consecință rele care de multe ori afectează și alte ființe, nu doar pe cea care păcătuiește. Gândește-te, de exemplu, la copii care suferă din cauza părinților lor.

Din punct de vedere al Bibliei moartea este un rău apărut datorită păcatului. Apostolul Pavel a scris: „printr-un singur om a intrat păcatul în lume, și prin păcat a intrat moartea" (Romani 5:12)

Schimbarea s-a făcut nu legat de un loc anume, ci natura noastră în esență s-a stricat. Deci, oriunde duci un animal, va muri... evident, pentru că noi și animalele am ajuns să posedăm trupuri supuse putrezirii.

Când problema păcatului va fi rezolvată se va întâmpla întoarcerea la starea inițială: „Căci trebuie ca trupul acesta, supus putrezirii, să se îmbrace in neputrezire, și trupul acesta muritor să se îmbrace in nemurire." (1 Corinteni 15:53)

Răspuns utilizator avertizat
| unvecin a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Deci crezi că duse pe lună animalele vor trăi. Succes. happy

| RAY a răspuns (pentru unvecin):

Toate animalele mor din cauza faptului ca adam si eva au mancat un mar,desi conform bibliei ei nu puteau face diferenta intre rau si bine, practic erau ca doi copii mici, dar dumnezeu nu a putut ierta asa ca ia blestemat pe amandoi si pe urmasi lor, ce iubire divina, pacat ca in secolul 21 oamenii care inca mai cred in asemenea fantezi, pacat, o tara aflata in ue, nato

| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Logic ca sunt aiureli,toate credinta,religia =aiureli,dar ce ai vrea ratiune,ratiunea nu are legatura cu credinta. logica,crede dar nu cerceta si daca cercetezi sa ai grija sa nu cumva sa citesti ceea ce nu trebuie ca vei arde pe veci in iad,pacat ca multi tineri cred in povesti de astea,ignorant,limitat,dogmatic =cam asta defineste un om fanatic religios,fi atent la argumentele copilaresti ale unor teisti,daca nu crezi in dumnezeu te bate doamne,doamne,esti impotriva lui dumnezeu,vei arde in iad,el nu se arata ca daca se arata numai a credinta,aceste scuze,argumente sunt indentice cu ale unui copil care i spui mos craciun nu exista in fapt in creier se intampla acelasi lucruri, acesti indivizi care nu se maturiseaza rational sunt foarte usor de manipulat, nu au o gandire critica, rationala si voteaza pe baza emotionala ghici cui le convine asta, politicieni, base a ajuns presedinte ca a plans atata tot, romanii sunt EMO majoritatea

| RAY a răspuns (pentru unvecin):

Dar de ce sa sufere copii pentru parinti lor? ti se pare normal asa ceva?

| unvecin a răspuns (pentru RAY):

Nu e normal, dar e real. Trăim în lumea în care există multă suferință a unor persoane nevinovate din cauza alegerilor făcute de alte persoane.

| unvecin a răspuns (pentru RAY):

Rezultatele aduse de păcatul primilor părinți arată și gravitatea acestuia. N-a fost o simplă gustare dintr-un fruct, ci o alegere voluntară în cunoștință de cauză (citește, o să vezi că știau consecințele păcătuirii, au fost avertizați).

Dumnezeu nu a putut opri rezultatele prin îngrădirea libertății omului. Dragostea implică libertate. A-l lăsa pe celălalt să facă numai ce vrei tu nu e libertate și nu e dragoste. Dumnezeu este dragoste. El garantează libertatea absolută a omului chiar dacă e nevoie să-și dea viața pentru a rezolva consecințele alegerilor greșite ale acestuia.

„Facă-se voia Ta precum în Cer și pe Pământ!" În prezent voia lui Dumnezeu se face în cer, dar nu neapărat și pe planeta noastră. Dacă aștepți ca Dumnezeu să forțeze ființele omenești să facă voia Lui, aștepți degeaba. Nu există varianta asta. Dar putem decide fiecare pe teritoriul nostru să facem alegeri corecte care să ne scutească pe noi înșine și pe cât mai mulți de suferință, care e opusul voinței lui Dumnezeu.

| sierra1 a răspuns (pentru unvecin):

" că noi și animalele am ajuns să posedăm trupuri supuse putrezirii"

asta acum pentru că altădată era altfel?

| sierra1 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Like

| sierra1 a răspuns (pentru RAY):

"Toate animalele mor din cauza faptului ca adam si eva au mancat un mar" - spune că glumești!

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu știu dacă tu știi dar dacă el știe, va spune asta

| unvecin a răspuns (pentru sierra1):

Am fost creați pentru viață (oameni și animale) și Adam și Eva și urmașii lor și ființele necuvântătoare n-ar fi cunoscut moartea și putrezirea dacă ar fi ales binele. În momentul păcătuirii, accesul la pomul vieții ne-a fost restricționat. Dacă păcatul ar fi veșnic, suferința ar fi veșnică. Nicio ființă care alege păcatul nu va avea parte de viață veșnică.

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru unvecin):

Vecine, dacă vrei să conversăm constructiv nu mai da ca argumente scripturile. De fapt te-am și rugat asta.

Răspuns utilizator avertizat
| unvecin a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ba da, este.

| unvecin a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Corect.

| unvecin a răspuns (pentru sierra1):

Încerc. Depinde de natura întrebărilor. Ideea e că nu vreau să spun de la mine unele lucruri, ci vreau să dau sursa originală.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru RAY):

Scrie în Biblie ca era vorba de un măr? Astea sunt invenții băbești. Pomul cunoașteri este cu totul altceva.

| RAY a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Adam cu eva nu stiau ce e bine sau rau

| RAY a răspuns (pentru sierra1):

Dar omul și animalele au fost create pentru viață. Omul putea să trăiască veșnic mâncând continuu din Pomul vieții - era mijlocul desemnat de Dumnezeu pentru viața continuă a omului. Și era stăpânul planetei de el depinzând bunul mers al acesteia.

Moartea e un inamic, un rezultat al păcatului, care va fi eliminat împreună cu acesta la final: „Vrăjmașul cel din urmă, care va fi nimicit, va fi moartea." (1 Corinteni 15:26)

„Cerurile sunt ale Domnului, dar pământul l-a dat fiilor oamenilor. (Psalmii 115:16)

Insist, responsabilitatea pentru suferința oamenilor și a animalelor este în totalitate pe umerii oamenilor. Suntem responsabili pentru fiecare decizie pe care o luăm, inclusiv cele care implică efecte asupra necuvântătoarelor. E un punct al discuției în care mi-ar plăcea să cred că nu trebuie să fii creștin ca să fii de acord.

| RAY a răspuns (pentru unvecin):

Probabil au mancat pana sau imbatat )))))))))) merele au devenit tuica in stomacul lor iar dumnezeu era suparat ca el nu avea parte de asa tuica buna, cate tameni si voi chiar credeti, pentru tampeni de astea oamenii se urasc, se ucid intre ei, pentru un fanatic a ucide este ceva normal

| RAY a răspuns (pentru unvecin):

Daca tu spui ca nu e normal inseamna ca dumnezeu are ce invata de la tine, moralitate, un creator care a creat totul a dat omului o moralitate mai mare ca a lui, cool

| unvecin a răspuns (pentru RAY):

Ce anume te nemulțumește la Dumnezeul prezentat în Biblie? (Imaginează-ți că vrei să definești Unul mai bun. Care ar fi diferențele?)

Răspuns utilizator avertizat
| Alina000000 a răspuns:

Fiecare fiinta isi are rostu ei in viata deci toate fiintele morr ori cu un scop ori ca le este scris sa se intamplee

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Alina000000):

Daca e scris sa se intample, nu-l face pe Dumnezeu cel mai mare rau care exista?
Daca nu de la El e scris sa se intample, atunci de ce il consideram pe el cel mai puternic, cand, de fapt, ar fi un papa-lapte?

| sierra1 a răspuns (pentru Alina000000):

"toate fiintele morr ori cu un scop "

wow, poți detalia te rog?