| Meme10Memu a întrebat:

Daca omul alege sa fie bun ce rol are duhu?

38 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Omul NU ESTE bun, el nu poate fi bun, DOAR RAUL este ceea ce il defineste de aceia este necesar Duhul Sfant. Chiar daca actiunile omului par bune sau chiar sunt bune au aspecte ascunse priviri generale. Si inca ceva, ce cautati cu "bunatatea" la RELIGIE, Dumnezeu NU cauta oameni "BUNI" ci cauta oameni LOIALI. Odata cu loialitatea fata de CERINTELE lui Dumnezeu oamenii capata si bunatatea ca DAR de la Dumnezeu care NU SEAMANA cu cea a oamenilor.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru danut):

1. Nu toti oamenii au un motiv ascuns. Unii au deja tot ce-si doresc (aparent trebuie sa specific "tot ce-si doresc lumesc", ca sa evit un comentariu in care imi spui ca din moment ce cred in Dumnezeu, nu au cum sa aiba tot), astfel ca nu mai au nevoie sa obtine ceva prin actiunile lor.
2. Daca bunatatea divina e diferita de bunatatea umana (asa ai spus), nu vad de ce judecati un om care omoara alti oameni, care bate copii sau care fura. Poate aia e bunatatea divina de care vorbesti.
3. Cam idiot si trist zeul asta sa aiba nevoie de niste fiinte efemere care-l ling in fund ca sa-si consoleze mizerabila viata eterna.
4. Si ideile voastre se bat cap in cap. Tu vii aici si debitezi unele lucruri, mai vine Nilsson si spune ca a avut el un vis in care nu stiu, apare apoi Mircea si incepe sa injure popii si sa propovaduiasca adevarul din Biblie. Colac peste pupaza, isi face Yonna aparitia (sau cum o cheama) si spune ca raul este bun, fiindca inseamna educatie.
Cand adevarurile fiecaruia dintre voi se bat cap in cap, nu vad cum se mai pot numi adevaruri.

| danut a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

"1. Nu toti oamenii au un motiv ascuns. Unii au deja tot ce-si doresc"
Nu are sens sa ne zbatem in aceasta privinta, arata-mi un om care are tot ce si-a dorit si nu mai vrea sa aiba in plus nimic.
2. Cand te vei sacrifica lasand ca toate scursurile umane sa-ti crucifice COPILUL pentru ca acele scursuri sa continue sa te injure, blesteme sa-ti omoare adeptii, samd ABIA atunci POATE vei putea comenta despre "bunatatea" lui Dumnezeu.
3. Cand nu mai faci ciorba din userii de pe aici sa ma anunti ce "adevaruri" mai deosebiteai tu.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru danut):

Uite-i: Bill Gates, Warren Buffet, Michael Bloomberg, Paul Allen, familia regala britanica.
Uite si un alt om (chiar nereligios) incercat de viata care si-a donat aproape toate castigurile pentru lupta impotriva leucemiei: Keanu Reeves.

| Meme10Memu explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Keanu Reeves mai trebuia cica sa-l urmeze pe Hristos dupa ce a dat totul suferinzilor.

Daca omul se urmeaza pe el insusi nu se poate nicidecum salva de la degradare si moarte pentru ca omul, fiind material, e supus degradarii.

| danut a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Oau, cat a dat familia regala? Cat a dat Regina si nu mai vrea sa primeasca bani? Se dau pe degeaba kiturile cu soft de la Windows? Keanu Reeves joaca gratis? Cu ce ajuta astia sapte miliarde de oameni? Nu mai mor copii de foame in Africa, au inapoiat COLONIILOR bani furati de sute de ani (imperiu Britanic)? Nu fi ipocrit, ce spui tu nu exista.
Cum e cu intrebarea a doua?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru danut):

Nu vad de ce comentezi aiurea.
Astia doneaza mai mult pe luna decat vei dona tu toata viata. Daca ar trai in saracie, n-ar mai avea de unde sa doneze.

De ce trebuie sa Anglia banii furati in urma cu sute de ani? Oamenii de nu mai au nicio legatura cu cei de atunci.
Singurul ipocrit esti tu, ca nu-ti convine ca nu face nimeni nimic pentru tine, asa ca te duci si pupi un fund "divin".

| Meme10Memu explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Dumnezeul inchipuit nu pretinde animalelor, carora le da capacitatea sa aiba o*gasm, sa i se inchine sau sa se aplece inaintea lui.

| danut a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

"Astia doneaza mai mult pe luna decat vei dona tu toata viata. Daca ar trai in saracie, n-ar mai avea de unde sa doneze."
Unde era vorba de donatii, despre donatii vorbim noi sau de sacrificii?
"De ce trebuie sa Anglia banii furati in urma cu sute de ani? Oamenii de nu mai au nicio legatura cu cei de atunci"
Nu mai spune, tot imperiu Britanic pe coloni s-a dezvoltat si o duc asa cum o duc acum, sa dea tot ce a furat si mai vorbim de regina care se zice ca e cea mai bogata persoana din lume dar nu asta e problema, problema este ca arunci treburile TALE in spatele altora.
De unde sti tu ce funduri pup eu, ipocritule?

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Prosperitatea bogatilor se bazeaza pe saracia saracilor. Cand bogatul da la saraci de fapt returneaza ce a luat de la ei.

| AG777 a răspuns (pentru danut):

Danut Sincer imi pare rau, dar nu cred ca merita sa recurga la acel gest, dar oricum apoi s-a razbunat pe cei ce au facut asta si el credem ca noi toti avem puterea sa facem asta, e foarte dureros, inclusiv pe el l-a durut si stie

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Cand folosesti un om ca sclav toata viata si apoi ii dai o LIRA nu returnezi nimic, este doar o forma de automultumire si justificare in fata lui Dumnezeu, care sigur nu accepta forma asta de ipocrizie.

| danut a răspuns (pentru AG777):

Care gest?

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Asta asa e cum spui.

| AG777 a răspuns (pentru danut):

Acel gest de a-si trimite Fiul sa fie chinuit aici

| danut a răspuns (pentru AG777):

Fiul a murit fiindca TATAL ne-a iubit si ne iubeste cu o dragoste vesnica. Daca Fiul nu murea pentru noi nu aveam nici o sansa sa supravietuim ca specie. Sacrificiul Fiului a fost unul consimtit si Dumnezeu NU s-a razbunat sau se va razbuna VREODATA pe om DAR "Plata PACATULUI este Moartea VESNICA" asa ca cei ce NU il ACCEPTA pe FIUL ca INLOCUITOR pentru ei vor plati prin MOARTEA VESNICA care va fi la Judecata Finala.

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Om trai si om vedea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Duhu e de două feluri, Sfânt și necurat, fiecare cu rolul lui.

| Meme10Memu explică (pentru sadrian46):

Am inteles. Insa ce contributie are duhul cand actiunile omului depind de alegerile lui? De exemplu cand un om alege sa fie rau poate dintr-o data sa fie bun independent de vointa lui dupa cum bate vantul cu duhu?

| sadrian46 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Binele și răul nu sunt în realitate separate ca în Biblie.
Deciziile omului nu sunt dictate 100% de voința lui, partea ei rațională și conștientă. Vântul bate cum vrea el, așa scrie.
Exemplu.
Un om când se sinucide caută și are o justificare rațională pentru gestul lui. Dar se știe din statistici că etnia maghiară se sinucide mai des ca altele. Deci este clar că aici decizia conștientă este ajutată de duhu.

| anonimg a răspuns:

Te referi la Duhul Sfânt sau la duhul omului?
Sunt o mulțime de oameni care fac binele și n-au nici o treabă cu Dumnezeu.
Binele poate fi făcut prin natura noastră omenească, prin natura duhului nostru, sau poate fi făcut prin Duhul Sfânt -adică prin Dumnezeu, pentru El, după cum suntem și îndemnați: "Fie că mâncați, fie că beți, fie că faceți orice altceva să faceți totul spre slava lui Dumnezeu." Deci fie că facem un bine, să îl facem pentru Dumnezeu. Astfel duhul nostru va fi condus de Duhul Sfânt, care ne va îndemna la fapte bune.
Altfel ne vom trezi în categoria celor care Dumnezeu le va spune: "Niciodată nu v-am cunoscut!"

| Meme10Memu explică (pentru anonimg):

M-am referit la duhul lui dumnezeu.

| Celcestietot a răspuns:

Duhul are rol de mai multe, de exemplu, Duhul Sfânt protejează, influențează, ajută etc. Câteva citate de exemplu (nu contează dacă este pentru ce am enumerat) :

★ „ (Faptele Apostolilor 1:8)
Ci voi veți primi o putere, când Se va coborî Duhul Sfânt peste voi, și-Mi veți fi martori în Ierusalim, în toată Iudea, în Samaria și până la marginile pământului. "

★ „ (Galateni 5:22)
Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioșia "

★ „ (1 Petru 4:14)
Dacă sunteți batjocoriți pentru Numele lui Cristos, ferice de voi! Fiindcă Duhul slavei, Duhul lui Dumnezeu, Se odihnește peste voi. "

| Meme10Memu explică:

"Daca omul alege sa fie bun ce rol are duhu ( sfant bun sau diavolesc rau ) in viata lui?"

Daca omul alege, drege sau face ce rol mai are vreun duh rau sau bun?

Insasi alegerea e o fapta o actiune.

Daca duhul ar avea vreun rol in alegerile omului cu ce drept mai e omul judecat de dumnezeu?

| Meme10Memu explică:

*duhul sfant al lui dumnezeu

| Panamax a răspuns:

Omul are multe ganduri in cap din surse diferite.
Facem alegeri din motive diferite.Cei care se ocupa de publicitate stiu sa explice mai bine.

| Mircea08 a răspuns:

Defineste te rog cuvantul "Duh" ca sa stim despre ce vorbim

| Seba2013 a răspuns:

Duhul consta in partea interioara, atunci cand alege. Dupa aceea vine partea exterioara cu cele 5 simturi si pune in practica.

| Meme10Memu explică (pentru Seba2013):

Daca duhul alege unde mai e libertatea de alegere? De fapt asta e dilema. Cica "roadele duhului sunt dragostea, dreptatea,..."

Iar organele de simt nu sunt organe efectoare precum ochii, urechile, papilele gustative, nervii olfactivi, nervii senzitivi din piele.

Vorbeam de duhul sfant si nu de sufletul omului.

| Irinel15123532 a răspuns:

Noi nu putem sa facem binele singuri, nu avem puterea de a lupta cu pacau din viata noastra fara El, de aceea Iisus le-a spus ucenicilor sa stea in cetate pana va veni Duhul Sfant, El le va da putere sa treaca peste toate, dar o responsabilitate a Duhului Sfant este mangaierea, El este numit '''mangaietorul'', si El este o persoana, nu o putere. El traieste in fiecre credincios din clipa mantuirii cand am crezut in Domnul Iisus Hristos ca mantuitor personal si am cerut mantuirea pe baza mortii Lui pe cruce ca plata pentru pacatele noastre, prin harul Lui Dummnezeu, nu prin fapte, ci prin darul Sau.

https://www.youtube.com/watch?v=ebKznyW6zqI&t=607s

Fara Duhul Sfant in noi, nu avem nici o putere, suntem fara putere, Iisus spne ''Despartiti de mine nu puteti face nimic'' Fara Duhul Sfant, nu putem face nimic. Slava Domnului ca Duhul Sfant este o persoana si ne iubeste si ne da putere, ne mangaie, ne iubeste, ne ajuta, in fiecare zi, fara El, nu am reusi prin propriile puteri sa facem voia Lui Dumnezeu, pentru ca Duhul Sfant a venit sa ne ajute si sa facem voia Lui Dumnezeu si sa traim o viata sfanta in ascultare de Dumnezeu.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Irinel15123532):

Intr-un cuvant: nu avem liber arbitru?

| Irinel15123532 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Ba da, bineinteles ca avem, doar ca nu avem puterea sa implinim voia Lui. Sa iti dau un exemplu, un om incepe sa bea si sa bea pana devine alcolic, cunosc o multime de astfel de oameni, vrea sa renunte la acest viciu, lupta, ia poate si medicamente, dar nu poate renunta si stie ca daca continua asa, va fi distrus. Sau unul este obsedat de pacatul masturbarii, al pornografiei, si orice ar face, nu poate sa se lase, pentru ca daca ai incercat vreodata sa te lasi de un lucru, poate nu de ceva fizic, poate de manie, de minciuna, de ura, daca ai incercat sa lupti cu asa ceva, ai observat ca de multe ori, nu avem puterea sa o facem. Duhul Sfant spune ''Nu trebuie sa te lupti singur cu aceste vicii din viata ta, nu trebuie sa iti curatesti viata singur si apoi sa vii la Mine, vino asa cum esti, stiu ca iti este greu stiu ca nu poti sa faci fata in unele situatii, lasa-te in mana Mea, Eu iti voi da puterea sa treci peste toate'' Duhul Sfant ne incurajeaza, ne inalta, ne ofera calauzire, bineinteles ca avem liberul arbitru, tine minte te rog acest lucru, Dumnezeu, este Dumnezeul libertatii neingradite, tu alegi ce sa faci. Dar Dumnezeu stie ca unele decizii ne vor distruge, de aceea ne indeamna sa ascultam de El, pentru ca El vede in perspectiva, El stie mai dinainte ce se intampla cu noi daca facem un anume lucru, asta nu inseamna ca ne va lega sa nu il facem, dovada este Adam si Eva, Dumnezeu le-a spus ''Va iubesc atat de mult incat va dau libertatea de a alege, de a Ma iubi si asculta, sau de a Ma respinge si a nu asculta de Mine, puteam sa fac din voi niste roboti, sa nu va dau posibilitatea sa pacatuiti, dar va dau libertate, pentru ca in dragoste, este libertate'' Iti dau un exemplu personal si nu imi este rusine sa il spun, eram robit de pacatul masturbarii, orice faceam nu puteam renunta, singur nu am reusit niciodata, i-am cerut ajutor Lui Dumnezeu si am fost sincer cu El, de fiecare data cand simteam ca iar ma prinde, ma rugam, si in mod ciudat, presiunea disparea, am fost eliberat de acest lucru, ceea ce singur nu as fi reusit, dovada sunt esecurile din trecut. Ai observat ca atunci cand esti robit de un pacat, atata timp cat il faci, totul este ok? Ti se pare ca te poti lasa oricand. In schimb, daca incerci sa renunti, vei constata ca nu ai puterea asta, ca e vorba de fumat, alcool, droguri, pornografie, stii de ce? Pentru ca atata timp cat nu te lupti, este ca si cum ai fi intr-un lant lung de 3 metri, atata timp cat umbli in acei 3 metri si te limitezi acolo, totul este ok, dar daca vei incerca sa treci de cei 3 metri, vei constata ca te vor tine strans, si nu poti sa scapi, Duhul Sfant frange orice lant in viata noastra.
''Si noi nu avem un Mare preot care sa nu aiba mila de neputintele noastre, ci unul care in toate a fost ispitit ca si noi''

''Pacatul nu va mai stapani asupra ta pentru ca nu mai esti sub lege ci esti sub har''

''Fiecare este robul lucrului de care este biruit''

''Pot totul in Hristos care ma intareste''

| Meme10Memu explică (pentru Irinel15123532):

Daca e cum spui credinciosul nu ar mai muri. Dar nu se intampla asa in realitate. Unde mai e harul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok, am sa reformulez întrebarea pentru ca asa cum este nu prea are sens.
"Daca omul alege sa fie bun, dar nu crestin, ce rol are Duhul Sfant in viata lui?"
Pai... nu are, nu are nici un rol, omul ala daca este bun si atat, asta e, bravo lui ca a inteles singurul lucru care conteaza in viata.
Duhul Sfant are rol numai in viata oamenilor crestini(daca ne raportam la oameni) si anume, prin El avem legatura cu Dumenzeu si invers.
Duhul Sfant are rolul de a aduna Biserica lui Dumnezeu.
Duhul Sfant are rolul de a limita puterea satanei.

Daca nu asta este întrebarea la care te-ai referit, te rog sa-mi spui mai exact la ce te-ai referit. Dar daca asta e, ma bucur ca te-am ajutat.

| Helper07 a răspuns:

Duhul nu te indeamna doar sa faci bine. Crezi ca faptele bune facite mecanic si fara iubire sunt bine primite de Domnul? Duhul Sfant te apropie de Domnul si impinge pe om la o relatie speciala cu El pentru ca daca esti prieten cu Dumnezeu si El te recunoaste ca prieten al Sau, esti pe calea cea buna.

| Meme10Memu explică (pentru Helper07):

Se poate relatie nespeciala cu dumnezeu?

| AG777 a răspuns:

Omul alege sa fie bun, asta e vointa lui, Duhul il ajuta sa fie si sa-si mentina bunatatea in timp, insa nu uita, nici prea bun ca dupa cazi de prost

| Meme10Memu explică (pentru AG777):

Dupa ce alege ii da duhu un sut in c*r ca sa se duca unde a ales?