| Meme10Memu a întrebat:

Daca oricum stia ca o sa-l invieze pe Iisus de ce i-a parut rau lui Dumnezeu ca Iisus a fost rastignit?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Un lucru imoral desigur si chestia asta cu rastanirea lui iisus, nu putea sa iti iarta creatia si gata nu ca trebuia o poveste cu multa drama plus ca iisus nu a vrut asta, se vede asta in gradina ghetsimani, se ruga sa fie scapat de suferinta asta

22 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

E un lucru imoral toata povestea cu moartea si invierea lui iisus

| RAY a răspuns (pentru RAY):

„Intristat este sufletul Meu pana la moarte. Ramaneti aici si privegheati", le-a zis El.

Si mergand putin mai inainte, a cazut cu fata la pamant si Se ruga, ca, de este cu putinta, sa treaca de la El ceasul acela. Si zicea: „Ava Parinte, toate sunt Ţie cu putinta. Departeaza paharul acesta de la Mine. Dar nu ce voiesc Eu, ci ceea ce voiesti Tu" (34-36).

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Iisus nu prea a fost de acord cu planul lui dumnezeu de a fi rastignit. Daca era de acord nu ar fi zis "departeaza paharul".

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Corect

| RAY a răspuns:

Celcestietot dar iisus a stiut ca va fi omorat, dumnezeu a pretestinat asta, cum naiba e de vina satanel iar, cand aflam ca si satanel face doar ceea ce i permite dumnezeu

| RAY a răspuns:

Pai ce, Iahve este un psihopat?! Nu ai vazut cum s-au revarsat sentimentele Lui ca o fiinta morala atunci cand i-a murit Fiul, dar si pentru ca voi il imbratisati pe Satana?

cum naiba de s-a enervat daca a stiut de la bun inceput ceea ce se va intampla, el facand totul, ba mai mult iisus e dumnezeu adica iisus s-a enervat fiind mort pe aia, deci nu era mort iisus

| Celcestietot a răspuns:

Da-mi versetul si capitolul unde scrie ca lui Dumnezeu ii pare rau ca Iisus a fost rastignit. Cred ca ai bagat de la tine.

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

Daca nu-i parea rau lui dumnezeu ca iisus a fost ucis nu tuna si fulgera imediat dupa ce iisus a murit pe cruce. Daca ii parea bine era soare si frumos si nu se intuneca cerul.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pai ce, Iahve este un psihopat?! Nu ai vazut cum s-au revarsat sentimentele Lui ca o fiinta morala atunci cand i-a murit Fiul, dar si pentru ca voi il imbratisati pe Satana? A tunat si fulgerat si pentru coeficientul pe care il posedau cei de atunci, ca daca erau destepti nu omorau pe Fiul lui Dumnezeu ca niste satanisti, antihristi ce au fost. Ai vazut ce crime oribile au facut fratii tai, crestinii cu numele? Mainile istoriei voastre de satanisti sunt atat de murdare, ca nici nu mai are unde sa pateze. Ati distrus pamantul asta cu imoralitatile voastre.

| Holiday a răspuns (pentru Celcestietot):

"...ca daca erau destepti nu omorau pe Fiul lui Dumnezeu..."

Fara uciderea schizofrenicului n-ar fi existat intriga povestii crestine. Asa ca, mai degraba ar trebui sa le multumiti, nu sa-i faceti in toate felurile.

| Celcestietot a răspuns (pentru Holiday):

Nu ma suparam daca il lasau pe Iisus in viata, sincer. Apropo, sunt antihristii tai morali? Este normal sa ucizi si sa torturezi unul sau mai multi oameni?

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

Romanii au facut treaba murdara a lui dumnezeu de a ucide pe fiul lui dumnezeu. Daca dumnezeu a pus pe romani sa-i ucida fiul pentru ce a mai instruit pe preotii evrei cum sa ucida animale? Iisus era si el un miel, un animal.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Cate prostii au putut sa scrii...

| Octavian199 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Parca zeii nu mor, nu?

| Meme10Memu explică (pentru Octavian199):

Unii credinciosi isi bat joc de dumnezeu spunand ca a murit pe cruce.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Unde scrie in Biblie ca Dumnezeu regreta ca Isus a fost sacrificat pentru mântuirea omenirii?
Iar Isus a rugat pe Tatăl să-i ierte pe cei care au strigat "Sa fie răstignit" pentru ca știa ca aceștia nu realizau ceea ce fac in momentul acela. In Legea lui Moise era scris ca trebuie omorât oricine se face deopotrivă cu Dumnezeu. Deci ei credeau ca ceea ce fac este o porunca de la Dumnezeu, si nu ca Fiul lui Dumnezeu a luat chip de om ca sa le arate ca se poate trai si fara păcat.
Adevărul este ca daca nu alegeau să-l răstignească, noi astăzi nu dialogam pe aceasta categorie, si inca eram fara speranță mântuirii.

| Meme10Memu explică (pentru TamplaruAnisoara):

Dumnezeu nu i-a decorat pe preotii romani care l-au adus jertfa pe iisus fiul lui dumnezeu. Aici dumnezeu a comis un act de rasism. Preotii evrei se ghiftuiau cu carne dupa jertfe. Romanii nu au primit un ospat special de la dumnezeu. Fariseii au renuntat sa fie preoti si l-au delegat pe Pilat.

| Octavian199 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Parca ziceati ca zeul evreu l-a sacrificat, acum o intoarceti?

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Un lucru imoral desigur si chestia asta cu rastanirea lui iisus, nu putea sa iti iarta creatia si gata nu ca trebuia o poveste cu multa drama plus ca iisus nu a vrut asta, se vede asta in gradina ghetsimani, se ruga sa fie scapat de suferinta asta

| Octavian199 a răspuns:

Mai exact.De ce a zis Iisus ''iarta-i tata ca nu stiu ce fac'? Parca zeul evreu si-a sacrificat fiul, nu?

| Meme10Memu explică (pentru Octavian199):

Nici iisus nu-si intelegea tatal care dorea ca iisus sa moara. In Ghetsimani iisus a inteles ceea ce nu intelesese pana atunci adica a ajuns sa inteleaga ca nu-l intelege pe dumnezeu si ca nu prea era de acord cu misiunea sinucigasa primita. Cand iisus a fost de acord sa fie trimis pe pamant de fapt s-a sinucis desi nu credea ca va muri sau nu realiza ce il asteapta pe pamant. Abia in Ghetsimani si-a dat seama dar a fost prea tarziu.

| Meme10Memu explică (pentru Octavian199):

Ucigasii lui iisus au facut voia lui dumnezeu si iisus l-a rugat pe dumnezeu sa-i ierte pentru ca acestia faceau voia lui dumnezeu. Aiurea.

| Octavian199 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Evident ca sunt tampenii.