| Inferno a întrebat:

Daca parintele tau iti cere a-l cinsti aducandu-i capul unui om infipt pe un bat s-ar spune ca te afli intr-o mare dilema.
In cazul in care nesocotesti doleantele sale incalci cea de a 5-a porunca (cinsteste pe tatal tau si pe mama ta), in cazul in care o respecti incalci a 6-a porunca (Sa nu ucizi).
Ce faci?

16 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Este scris in Biblie sa ascultam de parintii nostri in Domnul.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Deci in concluzie daca parinti tai imi cere capul tu ma decapitezi. Hai sa te trec eu aici in catastiv.- EmaS, posedata de ganduri negre, draci, moroi, stafii si alte fiare biblice, predispusa catre crima. Nu mai ai nicio scapare, in iad cu tine.winking

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Niciodata parintii mei nu o sa iti ceara capul ci sufletul (pentru Dumnezeu)!
Daca cerintele parintilor nu sunt in conformitate cu Cuvantul atunci nu trebuie sa ascultam. De exemplu daca parintii tai iti cer sa te pocaiesti, este in conformitate cu Sfanta Carte!

| MMihai a răspuns:

Întrebarea este prostească.
Dacă ucizi faci închisoare!

| Inferno explică (pentru MMihai):

Raspuns irelevant.

| Wehrmacht a răspuns (pentru MMihai):

Mai intai trebuie sa fi prinis.Nu este o regula sa fi prins. Daca te duce capul si ai grija la detalii nu vei fi prins.

| Hombre a răspuns:

Se face ateu.

| usuk a răspuns:

Daca discutam biblic, stim prea bine ca vechiul testament a fost "distrus" de noul.un nou testament care se supune doar la 2 reguli:
1-sa nu ai alt dzeu in afara de domnul dzeul tau
2-sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti
["ce fac?" nimic.simplu]

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Mi-as aduce parintele pe calea cea dreapta, explicandu-i de ce e prostesc sa-mi ceara asa ceva.
Daca nu ar intelege, l-as duce la psihiatru.

| Maxim96 a răspuns:

Trebuie sa fie handicapat parintele ca sa dea asa porunca pentru al cinsti!

| Ben00 a răspuns:

Iubitorule de rationament, pleci de la o mare falsitate, chiar de la o monstruozitate. Asa ca la ce altceva poti ajunge?

| Inferno explică (pentru Ben00):

Ai dreptate. Dar presupunand prin absurd ca religia crestina nu este o falsitate, ce ai face?

| Ben00 a răspuns (pentru Inferno):

Iarasi pleci de la o falsitate. Eu, cautand sa le inteleg spusele si viata unor sfinti, am ajuns sa incerc sa fiu mai bun. Cam asta-i tot. Poate ca e prea simplu pentru o minte complicata.

| ShadeAdda a răspuns:

Hai sa ne trezim putin la realitate: suntem in secolul XXI. Astazi oamenii nu sunt decapitati, ci ori fac inchisoare ORI sunt impuscati! (mai valabila e parte cu inchisoarea totusi).
Gandeste-te ca poruncile au fost scrise pentru a nu fi savarasite pacate de pe urma lor, ci pentru a fi savarsite in RATIONAMENTUL UMAN. Au fost facute pentru a crea un echilibru, nu pentru a crea un haos. Dumnezeu doreste armonie, nu distrugere. Exista limite, si orice intrece acele limite nu e bine. Ne-o facem cu mana noastra.
Asa ca niciun parinte INTREG LA MINTE nu i-ar cere propriului copil sa-i aduca capul unui om infipt pe un bat - CATEGORIC nu in secolul acesta. Fiindca astfel a-i INCALCA legea a VI-a! Deoarece prin "tata" (aici referindu-ne la porunca a V-a) se refera in acelasi timp si la Dumnezeu, nu numai la parintii tai. Iar Dumnezeu nu ar dori niciodata sa savarsesti o crima. Din contra, cine te-ar pune sa faci asa ceva ar fi pedepsit, dar daca o faci si tu vei ajunge pedepsit in final. Posibilitatile sunt cu sutele, crede-ma.

| sabrina103 a răspuns:

Cred ca confunzi crestinismul cu religiile antice.