| Panamax a întrebat:

Daca Pastele corect este maine, ce sarbatoresc ortodocsii peste o saptamana?
Pastele catolic este praznuit exact dupa randuaiala stabilita (‘prima duminica cu luna plina ce urmeaza echinoctiului de primavara’). Ortodoxia se incapataneaza sa pastreze calendarul iulian neindreptat, doar pentru a nu fi in consens cu catolicii si pentru a nu-i supara pe rusi, bulgari, sarbi si athoniti – cei care au refuzat calendarul gregorian dar care totusi este cel mai bun si actual.

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Asa si? este important sa cuatam o zi exacta care s-ar fi intamplat acum mii de ani sau ceea ce semnifica ea?
Nu stiu exact cand este acea zi si cand s-a intamplat ea acum mai mult de 2000 de ani, dar semnificatia are ceva aparte pentru toti crestinii.

| Holiday a răspuns:

"Daca Pastele corect este maine..."

Nu exista "Paste corect". Doar nu-ti imaginezi ca a inviat schizofrenicul de Isus. E doar o traditie crestina tampita si fara vreo baza reala.

| AC4S4 a răspuns:

Este stabilit pe undeva in Biblie cand trebuie sarbatorita Invierea Domnului?

| Demidol a răspuns:

Cine spuna ca "Pastele corect este maine"?
Ai citit Vechiul Testament? Avea data fixa? Nu. "Randuiala" este stabilita de preoti. Difera din cauza calendarelor folosite. Dar daca e vorba de a nu supara pe cineva, as zice mai degraba ca noi toti (catolici, ortodoxi, evanghelici, unitarieni, reformati, protestanti, etc, etc) ne straduim sa nu-i suparam pe evrei. Ce avem noi cu Pastele? De Paste intreb si nu de uciderea lui Isus sau de Inviere. De Paste, evreii sarbatoresc eliberarea din Egipt.
Insa, in Noul Testament nu exista nici o porunca pentru a tine aceasta sarbatoare cu sensul de a comemora invierea Domnului Isus. Cum in Noul Testament respectat acum de toti NU EXISTA aceasta "randuiala", porunca, dar totusi noi serbam ceva, ce importanta mai are la ce data se tine? Mai ales ca NU ESTE PASTELE CORECT!

| sunmetal11 a răspuns:

Eu atat te intreb:cand coboara lumina sfanta la Ierusalim? poate in intrebarea mea gasesti si raspunsul.

| Panamax explică (pentru sunmetal11):

Nu coboara asta e clar.
Paznicii asa-zisului mormant unde se crede ca Iisus ar fi zacut de vineri seara pana duminica dimineata adica mai putin de 36 de ore, sunt musulmani si zambesc cu subinteles cand aduci vorba de lumina "sfanta".
Es as fi devenit crestin instant la o asa "minune".

| sunmetal11 a răspuns (pentru Panamax):

Sa inteleg ca nu esti crestin? daca esti musulman, eu iti respect religia, daca esti ateu, eu iti respect decizia, dar eu sunt crestin-ortodoxa si as dori sa-mi fie respectata religia!

| Panamax explică (pentru sunmetal11):

La Niceea s-a stabilit metoda de calcul a datei Pastelui.
Catolicii folosesc echinoctiul astronomic, ortodocsii un calendar expirat.
Si sunt crestini si unii si altii.
Nu sunt nici ateu si nici musulman.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Calculul_datei_de_Paște