| SaveTheNature a întrebat:

Daca pe pamant s-ar respecta 1 SINGURA lege a lui Dumnezeu, nu ar mai fi nevoie de Politie!

Sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti! Sa-l iubesti pe Dumnezeu din toata inima ta!

( vrei sa stii ce inseamna aproapele?( vezi pilda samariteanului milostiv!)

11 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Păcat că legea este imposibil de aplicat, eu nu pot să-i iubesc pe toți care se încadrează la categoria „aproape". Ura a existat și o să existe mereu.

| MMihai a răspuns:

Când faci referire la un text din Biblie trebuie să scrii cartea, capitolul și versetele.

| SaveTheNature explică (pentru MMihai):

Nu,pentru ca las optiunea sa caute pe google. Daca scriu de Biblie, nu vor mai da atentie.

| Allrc24 a răspuns:

Unde nu e credinta in Dumnezeu nimic nu e! sa dea Bunul Dumnezeu sa ne lumineze mintile intunecate de patimi si pacate.

| ZvT a răspuns:

Dacă îţi iubeşti aproapele şi leagea 2 pe Dumnezeu asta ar înseamna să mă doară-n **** de oamenii din lumea a treia. Dacă aproapele meu e leneş, şi nu mai munceşte doar să se lase ajutat de proşti... Singura lege este aceea că supravieţuieşte cel puternic, iar cel slab cerşeşte milă.

| PinkPanther a răspuns:

Nu, este adevarat, din fericire sau din pacate, depinde cum privesti problema, dumnezeu (daca el exista) ne-a lasat capacitatea de a avea liber arbitru, adica capacitatea de a gandi (de care prea putini se folosesc) si de a lua propriile decizii, asa ca in tot deauna se va trezi cineva care sa se gandeasca sa faca a; ftel dacat turma. fara liber arbitru am fi usor manipulabili, si asa majoritatea se lasa manipulati foarte usor de biserica si de media.

| FlorinDiablo a răspuns:

Da chiar astazi am asistat la inmormantarea unui var de al meu si chiar popa spunea ca in viata aceasta exista o permanenta lupta intre bine si rau si ca dumnezeu ingaduie si diavolului sa fara furori printe pamanteni...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sintem trecatori pe pamint; doar o gazda a sufletului ratacit.Venim de departe si mergem mai departe.Cum vom raspunde la Dreapta Judecata? Nu va lasati prada diavolului, ca mult veti chinui.

| yngerash_4642 a răspuns:

Iti dau dreptate, soro draga.Toti pe acest pamant suntem frati dar, in ziua de azi banul ni-a luat toate mintile.

| Aham a răspuns:

Sunt persoane care o respecta, problema e ca noi invatam doar de la cei cu bani ceea ce trebuie sa facem. Si viata asta singura iti arata drumul... FARA BANII MORI DE FOAME. corect?

| eubest a răspuns:

" Lumea a inceput printr-o negustorie, deoarece Adam a vandut raiul pe un mar. "

Honore de Balzac ( 1799 - 1850 )