| lidiacengher a întrebat:

Dacă pentru crearea și programarea unui robot fără viață este nevoie de o ființă inteligența, ce se poate spune despre crearea unei celule vii, și cu atât mai mult omul?

Răspuns Câştigător
| R0R0 a răspuns:

Ca este nevoie de o fiinta inteligenta (adica Dumnezeu)winking

| Inferno a răspuns (pentru R0R0):

Fals.

| Dorugar a răspuns (pentru R0R0):

Hahahaha... asa gandesc doar acei oameni care sunt lipsiti de un minim inteligenta si care nu pot deveni inteligenti pentru ca NU stiu nimic dar cred totul asa a proasta.
Fiintele inteligente sunt Oamenii rationali care STIU si cu ceea ce stiu CREEAZA, cerceteaza si aplica i mod practic inteligenta lor, ca de ex. comunicarea prin Internet, o comunicare atat de complexa incatpina si Dumnezeul vostru e prea prost ca sa o cunoasca si sa o foloseasca in "creatia" lui diabolica!
Motiv pentru care nici nu comunica cu noi pe internet sau prin holograme proiectate seara pe cer, ba chiat de prost ce era, scria Biblii atunci cand lumea era analfabeta si nu stia sa citeasca!
Totusi nu te simti atacat ca sunt oameni si mai ignoranti ca tine si unul este acel habarnist lipsit de inteligenta care ti-a dat tie funda

| R0R0 a răspuns (pentru Inferno):

DE ce?

| R0R0 a răspuns (pentru Dorugar):

De ce il jignesti?
Fiecare face ce simte si nimeni nu are dreptul sa il judece.
Nu zic ca nu poti sa iti expui punctul de vedere.Da.Insa atata timp cat faci asta nu jigni Dumnezeul in care noi credem.
Caci noi nu ti-am zis in fata ca tu te inchini internetului si ca te-ai nascut din maimute

| R0R0 a răspuns (pentru Inferno):

Nu logica, ci știința

| Dorugar a răspuns (pentru R0R0):

Cine ti-a bagat in cap prostia ca nimeni nu are dreptul sa te judece?
Pai tot asa cum fiecare este liber sa faca ce simte, tot asa si lumea are dreptul sa te judece. Daca numa crezi incearca sa faci sex, pentru ca asa simti, chiar in public in centrul orasului, si vei simti pe pielea ta scuipatii cu care vei fi judecat de altii.
2 De jignit Creatorul o fac absolut toi cei care au imbratisat religia crestina si se inchina unei CREATURI si il blasfemiaza pe Creator spunand ca a lasat gravida o maimutica din specia maimutelor hominide pe nume Maria. Asa ca voi nu credeti in CREATOR ci il blasfemiati, pentru ca Dumnezeul vostru este o creatura care se lauda dupa invierea sa in Iad, ca este Seful Cheilor Iadului, adica Dracu! (pentru conformitate vezi si convinge-te citind Apocalipsa 1:18)

| R0R0 a răspuns (pentru Dorugar):

Am o intrebare, asa cum tu ai zis ca am dreptul sa te judec si asa mai departe.
TU cui te inchini?

28 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Se poate spune ca nu stim nimic cu certitudine. Habar nu avem cu adevarat despre cate ascunde creierul uman, iar tu vrei sa ti se raspunda cu abordarea simplista ca gata, omul e inteligent deci e musai sa existe un barbos care l-a creat. Exista "n" teorii plauzibile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

De ce crezi ca a postat intrebarea asta la religie, astepta raspunsul cu dzeu. "cine si-ar fi dat seama"

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e, frate intru domnu'. Aleluia, aleluia, fie numele domnului laudat! laughing

| Inferno a răspuns:

Nimic.

| T0T a răspuns:

Se poate spune că e foarte greu de crezut din punctul meu de vedere că a apărut de la sine. Acum și timpul este un aspect foarte important iar unii folosesc perioadele foarte mari de timp în care s-au putut dezvolta organismele ca argument dar depinde de fiecare dacă crede că se poate așa ceva sau nu. Oare de ce nicio ființă terestră nu a reușit nici măcar să se apropie puțin de om descoperind focul? Cât de mult crezi în toate aceste coincidențe?

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

"de ce nicio ființă terestră nu a reușit nici măcar să se apropie puțin de om descoperind focul"... exista "fiinte trestre" care s-au apropiat de om (ce formulare tampita) in sensul ca la fel ca noi, si ele folosesc unelte pentru diverse activitati.

Deci... la fel ca noi, si alte animale au descoperit uneltele.

Ia sa vedem cum o comentezi pe asta.

Ce relevanta are focul?

"aceste coincidențe"... care coincidente ca pana acum nu ai zis nici macar una.

"a apărut de la sine"... omul? Omul nu a aparut de la sine. Cine te-a mintit? Aparitia omului (varianta aia cu adevarat corecta) se stie de ceva vreme.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia dă-mi exemplu de un animal care își face focul pentru a se încălzi. Ai cam deviat de la ce am spus doar ca să mă contrazici? Foarte inteligent.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

N-am zis de animale care fac focul, am zis de alte animale care la fel ca noi, folosesc diverse unelte pentru anumite activitati, spre exemplu, pentru a vana / manca. Nu stii sa citesti?

"Ai cam deviat"... nu am deviat de la nimic. Ti-am raspuns la idiotenii. Fiecare idiotenie se afla intre ghilimele ( " " ) iar raspunsurile urmeaza dupa cele 3 puncte (... ).

Acum le vezi sau si acum sunt prea complicate pentru tine?

| dragos38 a răspuns (pentru T0T):

Are dreptate Gaia, sunt intr-adevar animale care pot folosi obiecte pentru a vana alte animale mult mai mici ca ele, am vazut la national geografic, viata unor specii de maimute care traiesc la ses(campie)

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai venit fără niciun fel de exemplu iar eu am zis cu totul altceva. Unde am făcut vreo referire la unelte care din punctul tău de vedere sunt doar niște bețe probabil sau pietre? Răspunsul tău este o idioțenie inutilă. Ești cu logica la pământ că dacă o luăm așa sunt animale care merg în 2 picioare, la fel ca omul dar asta demonstrează exact contrariul a ce vrei tu să demonstrezi. Niciun animal de pe Terra nu este nici măcar aproape de nivelul omului. Am dat exemplul cu focul căci e mult mai relevant decât folosirea unor așa zise "unelte". Sunt sigur că de când există castorul el folosea bețe să construiască baraje deci unde e evoluția în asta sau îți e așa de greu să înțelegi ce am vrut să evidențiez, genialule?

| T0T a răspuns:

Nu ai explicat nimic. Logica ta este la un nivel scăzut și ai probleme de înțelegere, eu am înțeles că tu ai " dat un exemplu de animale care fac ce fac oamenii, adica se folosesc de unelte." dar este complet irelevant și ți-am dat exemplul cu mersul în 2 picioare și după ți-am explicat ce am vrut să arăt prin faptul că și castorii se folosesc de unelte de mult timp dar nu au evoluat deloc. Restul nu mai am ce să zic, deja regăsești în răspunsul anterior. Orice animal are un grad de inteligență dar niciunul nu a evoluat din acest punct de vedere, al inteligenței, sau chiar dacă a făcut-o se observă extrem de puțin. Ce reiese din ce am spus eu? Reiese că nicio specie animală nu e comparabilă cu omul din punct de vedere intelectual, nici măcar puțin, adică ce am afirmat mai sus, iar tu într-un mod nejustificabil ai dat un răspuns inutil.
Te dai mult prea inteligent dar ai probleme grave în înțelegere, filtrare. Tu doar vrei să îți demonstrezi opinia centrală chiar dacă acum ai contrazis un lucru într-un mod complet irelevant deci te-ai băgat într-un mod tâmpit și în loc să arăți că ești inteligent prin asta ai arătat opusul. Felicitări, ce să mai spun.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

E irelevant ca nu au evoluat din pdv intelectual sa ajunga ca oamenii. Esti chiar atat de batut in cap? Nici oamenii nu au aripi. Oare de ce? Sa nu-mi zici acum idiotenia cu avioanele.

"comparabilă cu omul din punct de vedere intelectual"... asa si? Nici omul nu e comparabil fizic cu alte specii, fiecare depasind omul cu mult in diverse activitati.

Prostia ta ma uimeste. Sa zici ca inteligenta omului e produsul unui prieten imaginar este extrem de ridicol si denota nivelul tau.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt mai multe specii care au aripi, sunt mai multe specii care fug repede, sunt mai multe specii care au o forță mare, toate comparabile între ele, dar nu există nicio specie pe care chiar putem să o numim inteligentă. Exemplele tale lasă mult de dorit. Inteligența poate să te facă și să zbori, și mai puternic etc. Ceea ce am spus eu are completă relevanță dar tu ești orbit de unele lucruri și nu poți judeca limpede din păcate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Nu compara alte animale intre ele. Compara omul vs restul ca doar asta faci si cand vine vorba de inteligenta. Asa si eu pot sa zic ca delfinul, cimpanzeul si alte animale au inteligenta comparabila intre ele dar nici un om nu are forta, viteza, vazul, etc al altor animale. Observi? Fac acelasi lucru ca tine.

"Inteligența poate să te facă și să zbori, și mai puternic etc"... irelevant.

" are completă relevanță "... nu are. Tu compari inteligenta omului cu inteligenta altor animale dar ignori aspectul fizic al omului care lasa de dorit in comparatie cu alte animale.

Sigur, omul poate sa construiasca unelte pentru a fi mai puternic dar la fel si alte animale pot sa construiasca unelte pentru a fi mai puternice pentru a sparge o nuca spre exemplu.

Ca alte animale nu pot sa faca un avion e irelevant. Comparatiile tale sunt cretine. Inteligenta omului a plecat de la un nivel scazut si s-a dezvoltat in timp. Si noi am avut o perioada in care tot ce am putut sa facem a fost o creanga pentru mers sau vanat, apoi un bolovant pentru spart nuci, etc.

Sa zici ca inteligenta te face produsul unui zeu e o imbecilitate uriasa.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Ești fără leac laughing Nici nu ești capabil să înțelegi unde bat, ce să mai, nu are rost. Răspunsurile mele anterioare îți contrazic orice răspuns tâmpit pe care îl poți concepe pe acest subiect deci e destul. Cum ziceam, tu ai o idee pe care trebuie să o combați și când ți se pare ție că se face referie la acea idee vii cu toate forțele din puțul gândirii și chiar dacă o dai pe lângă sau aiurea parcă e o rotiță acolo în creierul tău care nu poate să se oprească, dar cam scârțâie. Baftă la făcut ceea ce știi mai bine să faci.

| AvalohAlyn a răspuns:

Clar,omul e creat de Cineva.De un Creator.De o PUTERE SUPERIOARA SI INTELIGENTA!

Răspuns utilizator avertizat
| Dorugar a răspuns:

Se poate spune chiar si adevarul!
Si anume acela ca diferitele forme de manifestare a energiei (citeste materie) pot cunoaste atat de multe combinatii si atat de complexe incat nu este nevoie de niciun Creator ca sa duca la aparitia vietii, iar complexitatea luptei pentru supravietuire a viului, duce la nasterea inteligentei naturale care prin evolutie face posibila aparitiei omului Creator cel care prin inteligenta sa programeaza si roboti dar face si multe adevarate minuni care nu au nicio legatura cu religia care ne prezinta minciuna cu existenta Creatorului.

In concluzie retine, ca aparitia Vietii nu are nevoie de niciun Creator pentru ca legile fizicii, chimiei, astrofizicii, matematicii si biologiei sunt atat de complexe incat pot duce la aparitia vietii, nu numai aici pe Terra ci si in acele locuri din Univers in care sunt conditii care permit acest lucru!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic. Spre deosebire de robot, omul poate sa apara natural. Ai auzit de evolutie?

| dragos38 a răspuns:

Au nu stii tu oare ca viata a aparut in mare, iar acele substante organice in urma reactiilor a dus la compusi mai complecsi si tot asa pana cand a aparut fiinta umana, asta sa petrecut pe parcursul a miliarde de ani, dar la scara universului am putea spune ca primul org. unicelular a aparut chiar ieri, si pe parcursul a 24 de ore in urma reactiilor a aparut org.pluricelular si in fiine, omul cel mai periculos animal/asta asa pe repede inainte.