| anonim_4396 a întrebat:

Daca poate sa ma ajute si pe mine cineva:unde scrie in Biblie ca:dupa prima moarte a pacatosului,pe acesta il asteapta judecata particulara unde va fi judecat si trimis in Iad sau in Rai, exact dupa faptele sale traite pe pamant? Sau este o teorie sau un mit a bisericii? Deseori aud aceasta replica spusa de preoti.

Răspuns Câştigător
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Lazăr,fratele Măriei si a Martei, unde a fost in cele patru zile cat a fost mort? Nicăieri!
Daca Isus spune in pilda cu bogatul nemilostiv ca săracul a murit si a fost dus de ingeri in sânul lui Avraam, ar trebui sa credem ca cu trup cu tot? Pentru ca nu menționează Isus ca a fost ingropat cum spune despre bogat.Nu observați ca Domnul Isus omite la sarac sa spună unde a mers trupul lui, iar la bogat unde s-a dus sufletul intenționat sa nu luam de bun ce a spus.Prin aceasta pilda voia sa arate ca daca nu asculta cineva pe Moise si pe prooroci, nu vor crede nici daca ar învia cineva din morți.Pana la urma toți care murim ne ducem in mormant, numit si locuință morților.Asta ar însemna sa nu mai fie mântuit nimeni? pana la urma dialogul din aceasta pilda este intre bogatul nemilostiv si Avraam care si el s-a dus in mormânt si daca s-a mântuit va învia la revenirea Domnului Isus.Biblia spune ca doar Enoh si Ilie au fost luați la cer fara sa vadă moartea. Despre Moise se deduce din Biblie ca Dumnezeu l-ar fi înviat si la dus la cer.Despre Isus la fel, dar restul se odihnesc pana in ziua de apoi cum spune scriptura.

7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu acesta este răspunsul pe care îl aștepta.

| anonimg a răspuns:

"Iar dacă se propovăduieşte că Hristos a înviat din morţi, cum zic unii dintre voi că nu este o înviere a morţilor?
Dacă nu este o înviere a morţilor, nici Hristos n-a înviat." (1Corinteni.15:12,13)
Deci va exista o înviere a celor morți -si a celor credincioși, și a celor necredincioși.
Prima înviere va fi a celor credincioși. Aceștia vor fi înviați și vor vedea revenirea Domnului Hristos pe norii cerului.
"Ceilalţi morţi n-au înviat până nu s-au sfârşit cei o mie de ani. Aceasta este întâia înviere.
Fericiţi şi sfinţi sunt cei ce au parte de întâia înviere! Asupra lor a doua moarte n-are nicio putere; ci vor fi preoţi ai lui Dumnezeu şi ai lui Hristos şi vor împărăţi cu El o mie de ani." (Apocalipsa.20:5,6) Adică ei vor fi luați la cer pentru o mie de ani. După acești o mie de ani, vor fi înviați și va începe judecata celor care au refuzat mântuirea lui Dumnezeu.
"Şi am văzut pe morţi, mari şi mici, stând în picioare înaintea scaunului de domnie. Nişte cărţi au fost deschise. Şi a fost deschisă o altă carte, care este Cartea Vieţii. Şi morţii au fost judecaţi după faptele lor, după cele ce erau scrise în cărţile acelea.
Marea a dat înapoi pe morţii care erau în ea; Moartea şi Locuinţa morţilor au dat înapoi pe morţii care erau în ele. Fiecare a fost judecat după faptele lui." (Apocalipsa.20:12,13)

Biblia ne spune că moartea tuturor oamenilor (a celor credincioși și a celor necredincioși) este ca un somn. La moarte, soarta omului este deja hotărâtă. De fapt omul își alege destinația în timpul vieții sale. După ce a murit, nu i se mai poate schimba soarta (destinația) nici cu zece mii de pomeni pe zi.
Este vital pentru noi ca să cunoaștem Biblia. Indiferența și nepăsarea pentru destinul nostru veșnic, sunt păcate tot atât de grave ca și ghicirea și vrăjitoria.

| Celcestietot a răspuns:

Pilda săracului Lazar și a bogatului cel nemilostiv. Chiar Iisus a spus așa ceva, deci gândește-te puțin. Daca greșesc, chiar aștept să fiu corectat.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nicăieri!

| Daniel323 a răspuns:

Judecata exista dupa fiecare incarnare.Crestinii au simplificat ca sa inteleaga tot prostul.

| leo59 a răspuns:

Adevărat. Pilda bogatului nemilostiv din Ev. după Luca este edificatoare. Cât despre reincarnare l-aș întreba pe agnostic unde scrie despre ea? Tu sau părinții tai sau altcineva te -ai/ s-au încarnat vreodată?