| Teodor168 a întrebat:

Dacă prin absurd, Lumina Sfânta de la Ierusalim ar fi doar o scamatorie ce include fosfor alb pe lumânările patriarhului, atunci cum se face ca aceasta nu frige in primele minute si ca lumânările crendinciosilor se aprind chiar inainte ca Patriarhul sa iasă din Sf. Mormânt?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Flacara provocata de fosforul alb este foarte vatamatoare, dovada ca acest fosfor alb are aplicatie militara, fiind folosit in razboaiele duse de americani si de rusi. Daca ai expune mainile si fata la o asemenea flacara, s-ar produce mari vatamari.
Din contra, flacara aprinsa de Lumina Sfanta, arde cateva minute fara sa produca vatamare corporala. Am vazut in video unul dintre pelerini care tinea palma deasupra unui manunchi de lumanari aprinse de la Sfanta Lumina, fara sa se vatame in vreun fel.
Inc-o chestie: Patriarhul este perchizitionat de politisti pagani palestinieni, inainte de a intra in Sf. Mormant, pentru a nu avea la el vreo sursa de foc.

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti sa postezi video-ul cu pelerinul? Deoarece eu am vazur doar video-uri in care cei prezenti tin mana deasupra flacarii la fel de putin cat ai tine-o deasupra unei brichete aprinse.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dandanache):

E vorba de o flacara destul de mare provenita de la un manunchi de lumanari. In cazul unei flacari provenite de la o sursa de foc obisnuita, chiar si putin daca ar fi expusa pielea, s-ar vatama. In acest caz, subiectul nu pateste absolut nimic, desi se expune destul de mult la flacara.

Iata un screen de la minutul 4:15 din video si linkul catre el:

http://uploadimage.ro/1Y1i/Clipboard01.jpg

https://www.youtube.com/watch?v=S66f87b05oM#t=257

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

În Biblie, Isus este numit lumina lumii, iar creștinii adevărați sunt îndemnați ca sa strălucească ca lumina în lume, prin comportamentul lor, nu printr-o lumânare aprinsa.Matei5:14-16,Matei7:21-23.Poți identifica creștinii adevărați după comportament, nu dacă se aprinde sau nu lumanarea unui om.

| T0T a răspuns:

E absurd să crezi asta. Popa vine cu bricheta și o aprinde.

| Nitroblast a răspuns (pentru T0T):

Pune mana in focul de la bricheta. Sa imi spui daca pisca sau nu.

| T0T a răspuns (pentru Nitroblast):

Am zis eu că nu pișcă? Crezi că popii pun mâna în foc?

| sprezero a răspuns (pentru T0T):

Felicitări! Bravo!
Ai auzit de *Never go full retarded*?
Te-ai cam dus...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Nitroblast):

Daca iti pui un strat protector pe mana transparent (sau de culoarea pielii) poti foarte usor sa tii mana deasupra focului. Ca la Hollywood.

| xerxes1 a răspuns:

Nu frige pe naiba.
Am vazut filmarea cu calugarita care isi trecea mana repede prin flacara.
De ce nu o trecea ceva mai lent, sau sa o tina un minut?
Si lumanarile credinciosilor sunt contrafacute.

| NGheorghe a răspuns:

Fii sigur ca exista o șmecherie... aceasta minune este un fel de distracție ca lumea sa vina... si sa contribuie cu bani. Majoritatea minunilor pe care le-a făcut Iisus erau vindecări ale celor bolnavi.