| anonim_4396 a întrebat:

Dacă protestanții se trag din creștini de ce mai există creștini?

Răspuns Câştigător
| Asly a răspuns:

Pentru că creștinismul e inpărțit:orodocxi, catolici, protestanț, neoprotestanți etc.Iar uni din ei nu vor să facă parte dintr-o anumită categorie și se numesc doar creștini sau pocăiți sau creștini după evanghelie

9 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Protestanti se trag din catolici, ca si ei sunt crestini, dar catolici, ortodcsi sunt secte ale crestinismului primitiv, iar crestinismul e secta a iudaismului.

| xerxes1 a răspuns:

Protestantii sunt tot crestini.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns:

Protestantismul a apărut în secolul 16. creștinismul ortodox este de la început.

| SG1995 a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Prostii, ortodoxismul e din 1054, rituriile voastre au fost comune cu a catoliciilor, dar pe alocuri diferite, iar in 1054 v-ati separat, in orice caz crestinismul primitiv nu era cel ortodox. Daca te uiti la istoria crestinismului, nu ai sa vezi decat o lupta politica pentru putere, unde secte "crestine" voiau sa se impuna, norocu vostru e ca Teodosie I a impus crestinismul ortodox ca religie de stat in Constantinop, iar la Roma s-a impus catolicismu.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru SG1995):

Roma era ortodoxă până în 1054. măcar știi de ce s-a întâmplat schisma? Ei spuneau că patriarhul lor este peste toți patriarhii și au schimbat Crezul. Ortodoxismul este de la Apostoli. Se vede că nu ai deloc o imagine clară a adevărului, dacă tu crezi că ortodoxismul a apărut în 1054.

| SG1995 a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Vorbesti prosti prietene, pana in 1054 existau deja diferente cultice si liturgice. Papa avea autoritate in vest pentru ca nu exista alta patriarhie, totusi in 1054 s-a pus problema conduceri centrale, iar cei din est tineau cu patriarhia alexandriei si cei din vest cu cea a romei, la scurt timp a reiesit ca existau mai mult diferente teologice asa s-au despartit. Crestinismul primar nu era strict ortodox, era o combinatie intre catolicism si ortodoxie.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru SG1995):

Te contrazic. Ortodox inseamna ce s-a stabilit de la primele 7 concilii ecumenice, si Biserica (romano-catolica era inclusa atunci pentru ca al 7-lea conciliu a avut loc in 787) era una singura. Si motivul dezbinarii celei romano-catolice a fost nerespectarea conciliilor.

| SG1995 a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Ti-am zis motivele separari s-au adunat in timp, de exemplu stia ca inca dinainte de 1054 in Vest doar episcopii avea dreptul sa miruiasca, in schimb in Est putea si preotii, asta e doar un exemplu de diferente intre est si vest pana la schisma.

| Petrovic a răspuns:

La inceput era Biserica Creștină. Apoi la Marea Schismă, Biserica s-a împărțit în apuseană (Catolică; occidentală) și răsăriteană (Ortodoxă; orientală). Prin secolele XV - XVI, mai multe grupări de oameni au plecat de la Biserica Catolică din cauza unor neînțelegeri. Așa s-au format protestanții.
Creștinii sunt oamenii care cred în Iisus și în Dumnezeu Tatăl și în Sfântul Duh.