| AdrrianAvram a întrebat:

Dacă raul a fost izgonit din rai, cum a aparut in gradina edenului in chip de șarpe? Cum apăruse din nou în rai, pentru ca fusese izgonit, e mai puternic decât Dumnezeu?

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Unde scrie în geneza ca acel șarpe era satanel?

| anonimg a răspuns:

Răul a fost izgonit din cer pe pământ. Acesta a cerut dreptul de a pune la incercare pe oameni în privința credincioșiei (ascultării) lor de Dumnezeu.
Din toate planetele doar in aceasta s-a găsit slăbiciune.
Șarpele era ființa cea mai frumoasă de pe pământ. Zbura, și era cea mai atrăgătoare. Răul l-a folosit ca medium pentru că altfel nu ar fi putut să îi ispitească pe primii noștri părinți. Ei au fost avertizați de îngerii sfinți cu privire la rău; dar au cedat asalturilor celui rău prin ispite căutând să pună la îndoiala purtarea de grijă a Lui, spunând-ule că dacă ar fi mâncat din pomul cunoștinței binelui și răului ar fi ajuns la o mai înaltă cunoștință, și că Dumnezeu i-ar fi îngrădit la aceasta.
Gradina Edenului era locuința primilor noștri părinți; era cel mai frumos loc de pe tot pământul.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Acel verset cu caderea unui inger se refera la un rege care datorita neascultari a fost distrus de catre iahve, nu uita ca si iisus se declara a fii lucifer in apocalopsa

| minrest a răspuns:

Nu vad ce ai crede ca raul (orice ai intelege prin asta) a vorbit cu Eva ca sarpe. Daca vrei sa spui ca nu vorbea un sarpe, da, inteleg asta; am observar si eu ca serpii nu vorbesc. Mitul cred ca ne arata ca orice fiinta independenta, cu vointa proprie, va alege sa aiba un bine si un rau propriu, indiferent de cat ar costa asta.

| Digikey a răspuns:

Fiecare a interpretat Biblia dupa cum i-a trecut prin cap.
Evreii au copiat povestea de la sumerieni.Sumerienii au explicat clar ca a fost zeul sarpe cel mai probabil geneticianul misiunii pe planeta Pamant.

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu. Dar Dumnezeu a creat si pe lucifer si pe om, cu vointa libera, El este Dumnezeul libertatii neingradite, daca omul nu avea dreptul sa aleaga, omul era obligat sa asculte de Dumnezeu, nu mai era liber arbitru, Dumnezeu le-a spus prin asta Lui Adam si Eva ''Va iubesc atat de mult incat va dau posibilitatea de a Ma asculta si a Ma iubi, sau de a nu Ma asculta si a Ma ura, pentru ca in dragoste, este libertate'' Acelasi lucru ti-l spune Dumnezeu si tie, si mie, noi alegem de cine ascultam. Lucifer care a deveni satana, a ales sa plece. Omul realizand greseala, a vrut sa se intoarca, dar nu a mai putut, El a fost izgonit din rai spre binele lui, pentru ca orice rau, in prezenta Lui Dumnezeu este nimicit. Reintoarcerea omului prin simpla lui vointa, este la fel depsibil ca alaturarea intunericului noptii cu razele diminetii, este imposibil, pentru ca biblia spune''Plata pacatului este moartea, nu exista iertare fara varsare de sange'' Tot Dumnezeu a luat initiativa si a venit intrupat pe pamant, Iisus Hristos a suferit in locul meu si al tau, si a murit si a inviat, plata a fost platita de El, El a fost tratat cum trebuia sa fim tratati eu si cu tine, si eu si cu tine vom fi tratati cum trebuia sa fie tratat Iisus, de aceea spune Dumnezeu ''Sangele Lui le va acoperi pacatele'' Tu si cu mine putem deveni copiii Lui, este alegerea ta, nu a Lui Dumnezeu, El a dat totul, pe unicul Sau fiu, pentru noi. Urmareste urmatorul video pentru explicatia biblia, caderea lui Lucifer.

https://www.youtube.com/watch?v=0WOS8N-5bd8&t=2066s

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Te inseli ingeri nu au liber arbitru, ei sunt sclavi la curtea lui iahve, nu a fost nici un lucifer in gradina edenului nu apare asa ceva in geneza

vezi ca si iisus se autonumeste lucifer

Eu*, Isus, am trimis pe îngerul Meu să vă adeverească aceste lucruri pentru Biserici. Eu** sunt Rădăcina şi Sămânţa lui David, Luceafărul† strălucitor de dimineaţă."

| Irinel15123532 a răspuns (pentru RAY):

Nu draga prietene, ingerii au liberul arbitru, in alta parte a bibliei se vorbeste despre sarpele care a ispitit-o pe Eva, in apocalipsa 12:9 scrie ''Și balaurul cel mare, șarpele cel vechi, numit diavolul și Satana, acela care înșală întreaga lume, a fost aruncat pe pământ și împreună cu el au fost aruncaţi și îngerii lui.''
Satana este numit aici sarpele cel vechi, adica face referire la Geneza, in gradina Lui Dumnezeu.
Dar Iisus nu se autonumeste lucifer. Luceafarul de dimineata nu este tot una cu Satana, se refera la faptul metaforic ca Iisus este lumina, lumina lumii.

Evanghelia lui Ioan, capitolul 8 versetul 12 ''Deci iarăşi le-a vorbit Iisus zicând: Eu sunt Lumina lumii; cel ce Îmi urmează Mie nu va umbla în întuneric, ci va avea lumina vieţii.''

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

In biblia sectanta

| AdrrianAvram explică (pentru Irinel15123532):

Deci Dumnezeu a creat si binele si raul sa inteleg? Dar de ce era nevoie de rau, ca doar Dumnezeu e atotiubitor nu?

| RAY a răspuns (pentru AdrrianAvram):

Cea ce afirma el sunt aberati sectancte, satanel nu era sarpele, raul.nu era satanel, satana era un sclav la curte lui dumnezeu, satana facea doar voia lui dz, cu iov cum a fost nu a cerut permisiunea lui dumnezeu? Dumnezeu nu are advesari, nu are alte popare decat unu si iisus a spus am venit pentru oile lui israel

| anonimg a răspuns (pentru AdrrianAvram):

"Deci Dumnezeu a creat si binele si raul sa inteleg? Dar de ce era nevoie de rau, ca doar Dumnezeu e atotiubitor nu?"

Intr-o societate libera exista intotdeauna posibilitatea de a lua nastere si raul. Deci nu ca Dumnezeu a creat raul. Ascultarea de Dumnezeu ne tine departe de rau. Pentru ca lumea asa cum o vezi tu acum ar fi putut ajunge la un rau si mai mare daca nu ar fi ascultat de Dumnezeu. Pentru ca omul nu se poate guverna singur.
Un nou nascut lasat sa traiasca singur nu ar supravietui. Si Dumnezeu daca ne-ar fi lasat singuri nu am fi supravietuit. Si nu ma refer doar la lucrurile materiale -la hrana, caldura, etc-; ci indeosebi la partea psihica. Imagineaza-ti tot pamantul fara speranta; toti locuitorii de pe el.
Noi nici nu punem pret pe jertfa de la Golgota; dar daca omenirea nu ar fi avut speranta de salvare din pacat -deci daca nu ar fi existat aceasta jertfa, mintile cele mai stralucite nu si-ar putea imagina cum am fi aratat noi astazi, daca omenirea ar mai fi ajuns pana in zilele noastre.
Dar daca vrajmasul lupta pentru pierderea noastra, cu cat mai mult lupta Dumnezeu pentru salvarea noastra.
Raul a aparut in lume pentru ca Adam -reprezentantul pamantului- a ales acest lucru. Prin uzurpare (inselaciune) Satana a devenit reprezentantul pamantului.
Adam nu a fost ispitit, ci femeia. Adam, din dragoste pentru Eva nu a lasat-o sa piara singura. Ci el a mancat din fructul cunostintei binelui si raului cu buna stiinta.
"Si nu Adam a fost amagit; ci femeia, fiind amagita, s-a facut vinovata de calcarea poruncii." (1Timotei.2:14) Deci pentru ea s-a facut el vinovat, ca sa nu impartaseasca singura soarta despartirii definitive de Dumnezeu.
Dar Adam si Eva nu au ramas fara speranta. Jertfa de la Golgota a fost planuita de Dumnezeu mai dinainte de facerea omului, dupa cum este scris:
"Noi propovaduim intelepciunea lui Dumnezeu, cea tainica si tinuta ascunsa, pe care o randuise Dumnezeu, spre slava noastra, mai inainte de veci". (1Corinteni.2:7)
"Nadejdea vietii vesnice, fagaduite mai inainte de vesnicii de Dumnezeu, care nu poate sa minta". (Tit.1:2)
Evanghelia (care inseamna "veste buna", vestea ca putea sa fim mantuiti) este din vesnicie; adica mai inainte de existenta pamantului.
Deci oricat de mult ne iubeste Dumnezeu, El nu forteaza sa ascultam de El, cum nici pe Satana nu l-a fortat si nici pe Adam si pe Eva. Nu ne forteaza nici astazi pe noi sa fim mantuiti. Dar a spus ca raul nu poate exista vesnic in univers. Noi astazi trebuie sa alegem. Nu poate exista indiferenta in dreptul niciunui om. Indiferenta fata de mantuire (salvare) nu ne situeaza pe un teren neutru, ci ne situeaza de partea vrajmasului.
Aproape toate semnele ca traim in timpul sfarsitului -scrise in Biblie- s-au implinit.
Ziua revenirii Domnului Hristos va un soc pentru toti oamenii -si pentru cei credinciosi si pentru cei necredinciosi. Daca ultimii nu credeau ca va veni o astfel de zi, atunci primii nu credeau ca va veni asa de repede.
"Pentru ca voi insiva stiti foarte bine ca ziua Domnului va veni ca un hot noaptea.
Cand vor zice: "Pace si liniste!", atunci o prapadenie neasteptata va veni peste ei, ca durerile nasterii peste femeia insarcinata; si nu va fi chip de scapare.
Dar voi, fratilor, nu sunteti in intuneric, pentru ca ziua aceea sa va prinda ca un hot." (1Tesaloniceni. 5:2-3)

Traim intr-o era de intuneric spiritual, la fel ca si atunci cand Domnul Hristos S-a intrupat. Degeaba se faceau slujbe la templu si se aduceau jertfe. La fel si astazi: degeaba se declara majoritatea crestini. Ca cei mai multi crestini sunt straini de Dumnezeu.
Realitatea nu este asa cum o vedem cu ochii nostri, ci aceea pe care ne-o arata Biblia. Pentru ca daca un om nu este condus de Dumnezeu nu va putea vedea lucrurile si vremurile in adevarata lor lumina. Tinta vrajmasului este ca sa ne tina in acest intuneric pana cand se va inchide posibilitatea de a mai fi mantuiti. Vremea aceasta se aplica atat in dreptul unui individ (cat este in viata, bineinteles), cat si in dreptul unei perioade de timp.
De aceea este scris:
"Astazi, daca auziti glasul Lui, nu va impietriti inimile". (Evrei.3:7,15; 4:7)

| Ninjin a răspuns (pentru RAY):

Daca Bilbia e atat de sectanta, de ce te invata de bine? Numai ineptii graiesti, ai zice orice doar ca sa iti continui viata pacatoasa, sa nu cumva sa te simti mustrat de adevar. Sa te lumineze Dumnezeu!

| Ninjin a răspuns (pentru RAY):

Lucifer inseamna : cel ce aduce lumina si Satana inseamna "adversarul". Vezi, saca studiezi si ceri intelepciune, poate poate intelegi si tu ceva din "secta" asta. Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În Geneza 1:1 ai să dai peste doi termeni ce s-au tradus la noi "cerurile" și "pământul". În original reprezintă lumea nevăzută(sau spirituală cum ar spune unii) și lumea văzută(sau materială cum ar spune unii). Când Satan s-a împotrivit Domnului a căzut din lumea nevăzută(ceruri) în cea văzută(pământ) fiind dat afară din slava lui Dumnezeu.