| anonim_4396 a întrebat:

Daca refuz ceva care vine la mine, cu motivul ca eu as vrea sa ajung altundeva atunci eu nu voi avea voie sa ajung unde imi propun, pentru ca dzeu trebuie sa se ocupe de viata mea, sa ma judece, sa decida pentru mine, fara ca eu sa stiu ce planuri are dzeu si eu n-am dreptul sa aleg cum sa-mi traiesc propria viata si cu cine sa fiu ca exista dzeu care trebuie sa se ocupe de viata mea?

8 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Dumnezeu ne-a creat în așa fel încat funcționăm bine dacă resprctăm manualul nostru de instrucțiuni, adica principiile lui din Biblie si a pus în noi conștiința care să ne condamne dacă încălcăm principiile Lui.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

A. nu. Dumnezeu se ocupa de tot ce exista efectiv, drumul tau in viata este drumul tau, pe care 100% o sa il urmezi, indiferent care ar fi acela.

Răspuns utilizator avertizat
| OldSoul a răspuns:

Tu esti liber sa faci ceea ce doresti pentru a te simti impacat cu tine.
Daca e sa ajungi undeva, tot vei ajunge acolo mai devreme sau mai tarziu indiferent de actiunile tale (asta cu referire la destin).

Răspuns utilizator avertizat
| Lioana a răspuns:

Eu nu cred in destin. Fiecare isi croieste singur drumul in viata. Daca iti doresti ceva urmeaza-ti visul. Dar pana reusesti sa ajungi pe drumul pe care iti doresti continua sa mergi pe drumul pe care esti.

| Vântulalb a răspuns:

E o vorba din batrani: Dumnezeu iti da, dar nu-ti pune in traista.
Asa ca, tu trebuie sa lupti pentru tine, sa muncesti, nu sa astepti totul de la Dumnezeu. Nici cel mai mic vierme nu primeste totul de-a gata de la Dumnezeu ci cauta, construieste, isi face tot. Omul, care se considera cea mai superioara fiinta, de ce nu si-ar face singur viata?

| Irinel15123532 a răspuns:

Dumnezeu nu ne-a creat zombie sau roboti, El iti pune in fata 2 cai, iti prezinta riscurile si binecuvantarile, tu alegi ce sa faci. Dumnezeu nu iti poate forta mana, El te-a creat liber.
Cand Adam si Eva au cazut, Dumnezeu le spusese dinainte ce se va intampla, El de fapt spune ''Va iubesc atat de mult incat va fac liberi, puteam sa fac din voi niste roboti, dar in dragoste este ibertate, va dau liberul arbitru, va dau posibilitatea de a Ma iubi si asculta, sau de a Ma ura si a nu Ma asculta''
El le-a dat liberul arbitru, si lor, si lui Lucifer, care mai apoi a devenit Satana, el a ales sa plece.

Recomand cu caldura urmatorul video, explica foarte frumos acest aspect :

https://www.youtube.com/......tps?/watch