| anonim_4396 a întrebat:

Daca relatia sexuala a fost creata de D-zeu pentru perpetuarea speciei iar transformarea ei in placere este un pacat inseamna ca si iubirea/dragostea intre doua persoane este un pacat?

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Relatiile sexuale sunt permise numai in cadrul casatoriei. Orice relatie in afara acesteia este un pacat.

| kamykaze88 a răspuns (pentru EmaS):

Ema stii cine a inventat casatoria si de ce?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Nu D-zeu a inventat casatoria!

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar cine>?

| EmaS a răspuns (pentru kamykaze88):

Casatoria a fost instituita de Dumnezeu cand i-a facut lui Adam perechea potrivita si a spus,, Cresteti, inmultiti-va si umpleti pamantul.,,

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Preotii au creat casatoria.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde scrie?

| cristi202 a răspuns:

Dumnezeu a creat casatoria, Biblia o spune clar. Si e de inteles. Se zice ca prima dragoste nu o uiti niciodata. Si sti de ce? Pentru ca poti fi doar a unuia, doar a primului caruia i te daruiesti pe deplin (si fizic, sexual). De la al doilea, poate fi mai frumos, "tehnic", sau din alte perspective vorbind, dar sti, simti ca nu va mai fi niciodata ce a fost cu primul, acel lucru special de a te darui cu totul. Si asta pentru ca te poti darui cu totul doar o data. In rest te imparti, si nu e bine, si de aceea e considerat a fi pacat. Dar sa duc chestia la extrema cu un exemplu real: am avut un prieten student care avea un coleg de camera care in fiecare noapte era cu alta fata in pat. Se simtea bine pe moment, desigur, insa in particular, ii marturisea adesea ca se simte practic impartit, de parca era bucati, ca avea probleme in ce priveste personalitatea sa. Si e normal, odata ce se dadea in fiecare seara altcuiva. Practic isi impartea intreaga fiinta in alte parti.
Dragostea intre doua persoane nu e pacat deloc. In cadrul casatoriei, e unul din cele mai frumoase lucruri de pe pamint. Cind te daruiesti doar unuia singur, in timp poti ajunge la o profunzime a relatiei (desigur, daca lucrezi si la celelalte aspecte ale relatiei) incit sa fii invidiat pentru ce este intre tine si partenerul tau. Insa in afara casatoriei e pacat, asta e clar.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru EmaS):

Mi-ati dat ignor, doamna ema. sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Tocmai ca nu scrie nicaieri!

| EmaS a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Stii de ce? Pentru ca eu am tinut la tine, iar tu mi-aio demonstrat ca nu ai incredere in mine. Dar, acum nu mai esti la ignore.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai trebuie sa aduci argumente.Eu ma bazez pe Cuvantul lui Dumnezeu care este da si amin. Dar tu?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru EmaS):

Multumesc, dar cum v-am demonstrat ca nu am incredere in dvs?
Sunteti o straina de pe internet, nu vi se pare normal sa n-am incredere in dumneavostra?

| fiosel a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=Lo6M4NddxeI
ar fi bine sa urmaresti acest filmulet