| RAY a întrebat:

Daca rugaciunile vindeca orice boala are vreun sens sa se mai cerceteze? adica daca rugaciunea e medicamentul de ce sa se dea banii pentru cercetare s-ar face economii, credeti ca ar fi bine sa se opeasca cercetarea?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

" "Nu cei sănătoși au trebuință de doctor, ci cei bolnavi." (Luca 5:31)"

Mda...alta aberatie biblica. De profilaxie nu auzisera aia pe atunci. Isus asta al vostru se pare ca totusi nu era prea inteligent, desi se dadea.

14 răspunsuri:
| RAY explică:

Nu,dar daca rugaciunea este medicamentul de ce sa ce mai cerceteze? adica crestini nu au incredere ca rugaciunea poate vindeca orice boala fara tratament?

| RAY explică:

Corect dupa tratament, dumnezeu le-au vindecat prin doctori cica are nevoie si dumnezeu de cineva singur nu poate o fi creat miliarde de stele dar o raceala nu poate vindeca singur

| Drimmero a răspuns:

Nu te saturi de dispute niciodata tu,, dar niciodata...

| RAY explică (pentru Drimmero):

Numa in usa ar duce la miliarde de dolari daca metoda asta ar merge banii s-ar putea folosi pentru foametea din africa

| Clorox a răspuns:

Depinde cui/ la ce te rogi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se spune ca "rugaciunea facuta cu credinta va mantui pe cel bolnav"
Deci se poate observa ca mai este necesar inca ceva pe langa rugaciune si anume credinta.
P.S. stiu ca voi primi raspunsuri contrare de la cei care nu sunt de acord cu mine dar daca ai intrebat asa ceva eu ti.am raspuns ce scrie in Biblie

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Deci astia care se imbolnavesc nu au credinta a?

| Neverrrrrr a răspuns (pentru anonim_4396):

Si cum de experimenteaza,, minuni'' si cei care sunt atei? sau cum de experimenteaza,, minuni'' adeptii restului de 4999 de religii atat timp cat ei nu au credinta in Dumnezeu ci in zeii lor?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Apreciez ca vrei sa incepi o discutie interesanta dar astazi nu vreau sa intru in joc, sunt prea obosit si maine am multe task.uri...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Din acelasi motiv pentru care cade ploaie peste toti

| Neverrrrrr a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica?

| JesseH a răspuns:

Omul poate fi slujitorul lui Dumnezeu și nu invers.
Chiar crezi că un Dumnezeu care ar răspunde la toate solicitările ar fi înțelept?

În caz de boală e absolut normal și necesar să faci tot ce poți pentru a te recupera. „Isus a luat cuvântul și le-a zis: "Nu cei sănătoși au trebuință de doctor, ci cei bolnavi." (Luca 5:31) Deci e nevoie de medicină, e nevoie de medici, e nevoie de cooperare între bolnav și medic. Și cercetare, evident.

Rugăciunea ne apropie de Dumnezeu, nu e pentru a-L schimba pe El. Fără El n-ar exista nicio fărâmă de viață și până la urmă fiecare vindecare miraculoasă sau nu... nu e făcută de altcineva. Suntem în noi înșine minuni vii conectate la Sursa vieții.

„Căci în El avem viața, mișcarea și ființa, după cum au zis și unii din poeții voștri: "Suntem din neamul Lui…"" (Fapte 17:28)

Când vrea să facă facă ceva special nimeni nu-L poate opri. Suntem încurajați să ne rugăm și pentru cazuri de boală, dar asta nu înseamnă a abandona partea noastră de lucru, dimpotrivă, înseamnă a ne dedica mai mult.

| RAY explică (pentru JesseH):

Copy paste

| JesseH a răspuns (pentru RAY):

Because I'm not a champion.

| Holiday a răspuns (pentru JesseH):

" "Nu cei sănătoși au trebuință de doctor, ci cei bolnavi." (Luca 5:31)"

Mda...alta aberatie biblica. De profilaxie nu auzisera aia pe atunci. Isus asta al vostru se pare ca totusi nu era prea inteligent, desi se dadea.