| anonim_4396 a întrebat:

Daca s-ar face un sondaj privind numarul ateilor vs numarul crestinilor de pe TPU, cine ar castiga?

Răspuns Câştigător
| Ecea a răspuns:

Credinciosii fara discutii.
Daca s-ar face un sondaj intre toti ateii si Ema,pariez pe Ema fara sa imi am vreo crestere de tensiune.
Nu inteleg cum ne face fata la toti,fara sa se enerveze, fara sa injure, etc.

| EmaS a răspuns (pentru Ecea):

Multumesc mult Ecea.Nici nu stii ce bine imi fac cuvintele tale!

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Fara tine, categoria ''Religie'' nu si-ar mai fi avut rostul ...Esti mereu prezenta, recunoscuta atat in randul ateilor cat si al crestinilor, gata sa imbogatesti cunostintele crestinilor despre D-zeu si despre tot ce are legatura cu acesta sau sa mustruluiesti ateii.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti multumesc mult.Cuvintele voastre de apreciere cantaresc mult mai mult decat cuvintele agresive si vulgare pe care mi le adreseaza unii useri din rea vointa.Se merita sa fac ceea ce fac pentru cei care apreciati! Va iubesc si ma rog pentru voi!

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Eh,uite ca tocmai te-ai facut prieten cu dracul.N-a fost chiar asa de greu, vezi?

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Acum ca suntem prieteni, banuiesc ca o prietenie intre doi sau mai multi oameni implica preferinte asemenatoare in privinta multor lucruri, printre ele si muzica.Nu-i asa ca aceaste melodii iti delecteaza auzul si iti provoaca stari orgasmice ale timpanului?

http://www.youtube.com/watch?v=j0oUelh0Lvc&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=8uPE2bdk-fg&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=W86pOh13jaA&feature=related
Daca iti plac, iti pot recomanda si altele.
Acum sper ca nu regreti ca m-ai adaugat la prieteni.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am de ce sa regret, fiecare cu preferintele lui muzicale.Acest lucru nu poate sa fie un impediment in alegerea prietenilor pe TPU.
http://www.youtube.com/watch?v=KP8aTc5tI_c

65 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cu siguranta ca numarul ateilor ar fi mai mare!

| FucktheSystem a răspuns:

Nu contează, pastafarianismul este adevărata credință!

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Posibil sa fie egalitate. thinking

| MMihai a răspuns:

În mod firesc, un om cu carte, care citește biblia și vede că este plină de tâmpenii, ar trebui să renunțe la a mai fi creștin.

Cu toate astea dacă citești răspunsurile de la rubrica religie vezi că sunt cam 5 de alte credințe, cam 5 musulmani, cam 15 creștini protestanți, cam 12 creștini catolici, ceva sub 30 de atei și cam 100 de creștini ortodoxi dacă nu ceva mai mulți, și câțiva debusolați despre care nu pot preciza dacă sunt atei sau mozaici.

Asta demonstrează că scăderea numărului de ore de la disciplinele realiste, mulțumită gunoiului de la Cluj, devenit ministru la învățământ Marga, http://ro.wikipedia.org/wiki/Andrei_Marga
că mai nou Clujul produce numai gunoaie, a micșorat groaznic capacitatea de gândire corectă și logică, a celor care trec prin învățământul preuniversitar românesc, iar reforma „ Funeriu ", va desăvârșii dezastrul învățământului românesc, crescând fundamental deci și numărul creștinilor.
. http://ro.wikipedia.org/wiki/Daniel_Funeriu

| anonim_4396 explică (pentru MMihai):

Sal man, ai dreptate cmf

| upendo a răspuns (pentru MMihai):

Comentariul tau, impreuna cu alte cateva desigur.ma fac sa regret nespus gandul de a-mi face un cont pe acest site.care la ''inceputuri'' era chiar ok.
Mi-e rusine de oamenii care inca mai fac chiar si un minim efort pentru tara asta... nu-ti pot descrie in cuvinte raspunsul meu la ceea ce tocmai ai scris, probabil ca nici nu ar trebui sa dau un raspuns.insa pot spune doar atat: Imi este RUSINE pentru ca va place sau nu toti sunt oameni, deci frati.

| MMihai a răspuns (pentru upendo):

Răspuns pentru @ upendo @
Că trebuie să probăm iubire pentru oameni este foarte corect și accept asta, ca fiind ceva foarte corect, dar nu mă obliga să cred că este un păcat să vrei să cunoști -- așa numitul păcat adamic--, că a fost un potop mondial finalizat cu bărcuța lui Noe, că spre a merge în Nord-nord est trebuie să o iei spre est, drumul prin marea Roșie --cartea exodul --, că se pot dezvolta normal plantele în lipsa luminii solare, plantele au apărut în ziua a 3 a iar soarele a fost fabricat în ziua a 4 a.
Că nu există nici un fel de reincarnare că așa a hotărât un conciliu egumenic la voința unui împărat bizantin șamd., dar alte religii vorbesc de reincarnare șamd.
Sunt suficient de religios, dar să nu vrei de la mine să fiu și creștin, că nu am cum să accept prostiile din vechiul testament!
Că și noul testament este și el plin de prostii asta este alt aspect, dar acelea nu sunt tot atât de evidente, ca cele din VT.

| upendo a răspuns (pentru MMihai):

Din contra sa cunosti nu este si nu va fi niciodata un pacat din punctul meu de vedere. faptul ca la un moment dat in istorie citatul din Biblie, ''Crede si CERCETEAZA'' a fost transformat in ''Crede si NU cerceta'' a fost STRICT in interesul omului; daca privim cu cateva secole in urma se poate observa ca acest ''Nu cerceta'' era folosit in impunerea taxelor, persecutiei si nu in ultimul rand pe fond politic. Am ajuns in ziua de azi sa nu mai cunoastem nici un fel de adevar (unii dintre noi) din cauza cui? Tot a omului cu siguranta.aceasta metoda de manipulare pe plan psihologic prin religie a fost lasata pe plan secund in zilele noastre, acum existand cu siguranta sistemul econimic ce poate fi lejer exploatat.
Ideea de baza e ca nu tot ce nu putem noi intelege este o prostie.
Puterea de intelegere a unui om cat si coeficientul de inteligenta sunt strict proportionale cu pregatirea acestuia.
Multe aspecte din Biblie presupun afirmatii de subtilitate ce nu pot fi intelese fara rabdare. Cat despre partea cu ''plantele ce se pot dezvolta fara lumina solara''.pai poate vrei sa-mi explici cum s-au format acestea si Soarele daca nu exista vreo Forta Divina in perspectiva ta? Consideri ca lucrarea Propriului Creator are nevoie de ceva creat ulterior in prezenta Acestuia? Disparitia omului ar impiedica in vreun fel sau altul derularea in pace a ciclului naturii? Ei bine din contra.
Consider ca deja ar trebui sa existe niste semne de intrebare uriase in momentul de fata, in situatia in care ne aflam la acest moment.

| Raniia a răspuns:

Cred ca toti alergam dupa,, coroana vietii'', dar nu toti vom fi rasplatiti.Nu poti sa fi intotdeauna pe primul loc.Cine ar castiga?-cel care biruieste răul prin bine si nu se lasă biruit de rău.Fie că esti ateu,fie că esti crestin,te numesti,, om'' si,, limba nici un om nu o poate îmblânzi''

| wales a răspuns:

Nu cantitatea contează, ci calitatea. În ziua de azi, a fi creștin este o mare calitate.

Răspuns utilizator avertizat
| n0matterman a răspuns:

Tu ai nevoie de un exemplu; OK!

Esti acuzat de crima si ajungi la "ultima judecata".Nu tu trebuie sa-ti demonstrezi nevinovatia (deci nu ateii trebuie sa demonstreze ca dumnezeu nu exista),ci acuzarea trebuie sa aduca dovezi si argumente ce arata si sustin ca tu esti vinovatul (deci voi,crestinii, trebuie sa dovediti prin dovezi logice/palpabile si argumente REALE si LOGICE ca Dumnezeu exista).

Pe langa asta, trebuie sa intelegi ca inexistenta unei fiinte supreme (si aici nu ma refer la zeii religiilor) nu poate fi dovedita.

| Wehrmacht a răspuns:

Crestinii! Numarul de persoane care cred orice le "spune" o carte veche si un preot este foarte mare...

| Bogdan727 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Nu cred ca trebuie sa te priveasca asta pe tine nu stiu de ce religie esti dar eu nu tiam insultat-o pe a ta sa fie clar.

| barbattttt a răspuns:

Eu sunt crestin, dar cred ca numarul ateilor este mai mare...

| Rapplex a răspuns:

Crestinii.Ateii sunt foarte rar mai multi decat crestiniiwinking

| PreaSfintitu a răspuns:

Nu mai mintiti ma, ateii ar castiga ca numar, ca crestini sunt doar cativa adica Ema si inca vrea 2 sau 3, restul sunt niste papagali care se dau si ei crestini, dar injura si blesteama de mama focului

| Varahil a răspuns:

As vrea,glumind putin,desigur, sa-ti amintesc un lucru:calitatea trage greu in balanta asta, si nu cantitatea!

| Purgatoriu a răspuns:

Hai sa fiu eu mai altfel... ATEII!

| Tania a răspuns:

Pai crestinii

| TheBloodyRoses a răspuns:

Egalitate?big grin Nu vreau sa cred ca`s mai multi cresitni!

| alecx4music a răspuns:

Ca sa castige cineva ar trebui sa fie un concurs. Sondajul nu este un concurs. Delci nu va castiga nimeni.

| infires a răspuns:

Buna.Dupa parerea mea,crestini,chiar daca probabil sunt mai putini,dar cum au spus unii useri aici,nu cantitatea conteaza,ci calitatea,si cum a spus si @wales, crestinismul este in ziua de azi o mare calitate, cam cea mai mare.Ateiilor,voi credeti ca noi,crestinii am fi atat de prosti sa credem in cineva care nu exista? Daca da,va inselati, pentru ca Dumnezeu exista, chiar daca nu il putem vedea.Credeti ca Biblia a fost scrisa cateva sute de ani degeaba? Nu.Cand s-a format Pamantul,ce,oamenii au aparut,asa, din senin?

O duminica cat mai frumoasa, si o viata crestina va doresc.

| Anonim134 a răspuns:

Bai ce sa zic. dupa parerea mea nu cred ca, conteaza cine castiga, fiecare e liber sa creada in ceva sau sa nu creada. cred ca sunt lucruri mult mai bune de facut in afara sondajului. si pana la urma daca e ateu sau crestin. ce mai conteaza? adica. nah... intelegi tu
hai, bafta:*

| mnopqr a răspuns:

Cu toate ca am vazut multi atei pe TPU, cred ca sunt mai multi credinciosi(crestini).

| upendo a răspuns:

In primul rand as fi curioasa sa aflu cam cati dintre cei care comenteaza aici cunosc adevaratul sens al cuvantului ''crestin'', si mai apoi de ''ateu'', in adevaratul sens.
De unde pana unde ''Crestinismul'''se confunda cu ''credulismul''?
Iar notiunea de ''ateu'' stiti macar ce presupune?
Nu fac morala nimanui.Insa daca presupui ca sti ceva in domeniu, vi aici comentezi (pro sau contra) consider ca trebuie sa ai si niste argumente solide.
O ultima chestiune pe care mi-as dori sa o spun. Crestinismul si in general o religie (ca sa nu spuneti ca tratez numai reliagia mea si in rest nu vad nu aud) are de a face cu o credinta, cu o convingere, si in profunzime aceasta ar trebui sa nu se lege de ceva neaparat material; preotul are rolul de ajutor. asa cum invatatorul te ajuta pentru ca nu te nasti invatat, asemenea si preotul are rolul de a te ''ghida''. Faptul ca nu toti au aceasta capacitate in ziua de azi (fapt discutabil) sau ca religia a fost folosita indelung ca metoda de manipulare pe plan psihologic este cu TOTUL o alta poveste.De aici pana la a deveni ateu e cale lunga.de aici pana a nu avea un inceput fara de sfarsit. sta un fapt ce nu-l poate atinge vreo fiinta in adevaratul sens.
De ce? Pentru ca noi avem si vom avea mereu o parte din Dumnezeu in noi. Acceptam sau nu, EL v-a exista cu sau fara ajutorul nostru, intrebarea e ce facem noi?

| anonim_4396 explică (pentru upendo):

In ce organ e dumnezeu in mine?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

In fiecare celula, dar mai ales El vrea sa locuiasca in inima ta! Stii ca te iubeste!

| upendo a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu tot respectul (cu toate ca e total nemeritat) daca te rog sa enumeri organele din structura corpului omenesc cred ca o sa-ti inghiti cuvintele la propriu...A, de spiritualitate normal ca nu ai auzit. in capul tau probabil ruleaza de zor intrebarea ''Ce-o mai fi si aia?!''...

| anonim_4396 explică (pentru upendo):

Creier,inima,plamani,stomac,rinichi,ficat,spiritualitate am auzit dar nu poate fi demonstrata ca exista

| upendo a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca si coeficientul tau de inteligenta de altfel.

| anonim_4396 explică (pentru upendo):

Ce altceva puteai sa scrii altceva decat sa jignesti copile du-te la somn

| anonim_4396 explică (pentru upendo):

Coeficient de INTELIGENTA? Oare el poseda asa ceva? Mai degraba un coeficient de PROSTIE extrem de ridicat.Doar e campion la analfabetism.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Copile du-te sa-si dea maicata laptic

| Ađřıαηηα a răspuns (pentru anonim_4396):

Suflet.

| upendo a răspuns:

Dragii mei, Dumnezeu exista cu sau fara ''ajutorul'' vostru...la urma urmei cine credeti ca v-a cere ajutor la final? Totul se aranjeaza pana la urma.insa sper ca toti sa aiba ocazia sa realizeze acest fapt inainte sa fie prea tarziu.Toate cele bune.

| Dana1903 a răspuns:

Creştinii, din nefericire.

| vali1985 a răspuns:

Numarul crestinilor.

| Mangustă a răspuns:

Cati francezi ziceai ca sunt? plus altii de prin alte tari thinking Ar fi sanse sa fie egalitate, dar totusi e cam mult spus.

| alledawn a răspuns:

Crestinii rolling on the floor smug

| ralucutza12345 a răspuns:

Crestinii! :p

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nimeni nu ar castiga, da ca numar crestini is mai multi pe TPU si desigur si in Romania, atei sunt putini vom afla anul asta cati suntem de fapt eu cred ca cam 5 la suta din populatie, pe de alta parte multi se declara crestini ca asa e moda ca asa e majoritatea daca ai lua fiecare om in parte iai explica stinta nu cred ca ar fi crestini in lumea asta, din pacate nepasarea,necazurile din viata de zi cu zi mai ales in Romania chiar nu isi mai isi pasa de nimic cand vezi ratele, scumpirile de aia in tarile unde oamenii nu duc grija zilei de maine is mai multi atei dar la noi e foarte greu sa traiesti imposibil chiar sa te gandesti la un viitor din pacate ajungi sasi parasesti tara, familia pentru banii