| AC4S4 a întrebat:

Daca s-ar inlocui ora de Religie cu o ora de Istoria Religiilor, cum credeti ca s-ar desfasura? Ati fi pentru sau contra acestei ore?

Răspuns Câştigător
| 393Dan a răspuns:

La istorie am invatat si despre istoria religiilor putin. Insa nu cred ca-i bine de inlocuit, pentru ca istoria religiilor e mai mult bazata pe politica. Pe conflictele dintre natiuni si folosirea religiei ca pretext de razboi. Ceea ce nu are nimic cu credinta in Dumnezeu insasi, cu respectarea bibliei si cu ce ne-nvata acum la orele de religie.

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Desigur ca ar fi ceva ok, dar sa se povesteasca cate ceva din toate religiile mari nu doar istoria religiei ortodoxe ca tot indoctrinare e, sa se invete filozofia din spatele acestor filozofi, hai sa spunem lucrurile bune poate asa vor deveni uni din elevi mai buni uni cu alti si psihologia religiei desigur

| Holiday a răspuns:

Ar putea fi o materie optionala, si doar in liceu.
Dar pentru asta trebuie profesori care sa aiba cunostinte si notiuni despre acest lucru.

| SG1995 a răspuns:

Normal, ar da mai multe perspective religiei în ansamblu.

| Clorox a răspuns:

As vrea ca in locul religiei sa fac engleza, m-ar ajuta mai mult!

| xerxes1 a răspuns:

Ar trebui inlocuiti si profesori, cu unii mai competenti si impartiali.

| VelaJohnny a răspuns:

100% Pro! Cat mai obiectiva de ar fi ora, ar fi mare bucurie si cu drag as face-o, chiar de mai multe ori pe saptamana de-ar fi.

| FaraNume1245 a răspuns:

Daca ar fi optionala si cu profesori competenti, as fi pro.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred că ar fi o istorie alterată așa cum este și istoria normală predată în școli, deci ar presupune tot îndoctrinare specifică instituțiilor de învățământ.

| Teffan a răspuns:

Prefer sa se scoata de tot.

| KiszMy a răspuns:

Tot un drac.

| DacicusRex a răspuns:

Eu zic sa lasam ora de istorie sa faca acest lucru pentru ca e posibil sa se creeze un fel de ora la care profesorul sa vorbeasca singur, iar elevii sa se joace pe telefoane.

| AC4S4 explică (pentru DacicusRex):

Si asta ar fi o idee. Programa actuala a materiei "Istorie" nu prevede decat o istorie scurta a crestinismului, cu mici precizari ale istoriei islamului (cruciadele).

| crdnaomi a răspuns:

Sincer,eu as fi contra deoarece in primul rand la ora de religie afli si istoria religiei si cred ca mai mult te ajuta religia deoarece te invata foarte multe lucruri noi despre care nici nu stiai.Cred ca s-ar desfasura ca si o ora normala de istorie care iti da impresia ca aceasta(religi) este in trecut si asa va ramane. Sper sa te fii ajutat.

| VelaJohnny a răspuns (pentru crdnaomi):

„la ora de religie afli si istoria religiei" - doar a ortodoxiei, si spusa cu impartializate si subiectivitate. Cand este inaltat in slavi ca fiind sfant Stefan cel Mare, nu mentioneaza ceea ce au consemnat cronicarii din vremea sa, cum ca ar fi fost un betiv, care sub influenta alcoolului ucidea oameni.
Uite un citat

„Fost-au Ștefan Vodă om nu mare de stat, mânios și de grabu a vărsa sânge nevinovat; de multe ori la ospețe omora fără județ. Amintrelea era om întreg la fire, neleneș și lucrul său îl știa a-l acoperi și unde nu gândeai, acolo îl aflai.
La lucru de războaie meșter, unde era nevoie însuși se vâra, ca văzându-l ai săi, să nu îndărăpteze și pentru aceia rar războiu de nu biruia și unde-l biruia alții, nu pierdea nădejdea, știindu-se căzut jos, se ridica deasupra biruitorilor."
_______ Grigore Ureche, Letopisețul Țării Moldovei:p. 65