| Panamax a întrebat:

Daca Saul din Tars un fost criminal a avut cateva vedenii si a modificat Legea evreilor, orice criminal care are vedenii ar putea sa faca asta?

15 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

1. Nu este nevoie de vedenii; eu am cunoscut penticostali care, daca voiau sa isi trimita nevasta la paine, ziceau ca au avut o vedenie in care profetul Ilie ii cerea asta; e suficient sa SPUI ca ai avut o vedenie. 2. Ce criminal a fost Saul, ii omora pe crestinii din Imperiul Roman cu scrisori de la Saduchei si Farisei? Pai rivalitatea mare era intre Saduchei si Farisei, nu cu crestinii; si in Imperiul Roman nu omora nimeni, decat Imparatul si reprezentantii lui. Se lauda!

| SG1995 a răspuns (pentru minrest):

Din contra: Farisei, aveau autorizație să-i copteapscă pe creștini, deoarece în perioada aia fuseseră acuzați de incendierea Romei dacă nu mă înșel.

| minrest a răspuns (pentru SG1995):

Nu, Sebi. Romanii nu dadeau autorizatii pentru razbunari private; ei considerau orice folosire a violentei de catre particulari ca uzurpare a prerogativelor Republicii, apoi a Imparatului. ''De la preotii cei mari si de la farisei'', asta ar insemna ca marii preoti, adica saducheii, si fariseii actionau in comun. Nu se poate.

| SG1995 a răspuns (pentru minrest):

Deci consider că Pavel mințea?

| minrest a răspuns (pentru SG1995):

Da, mintea; stiu de un pocait care pretinde ca pe timpul lui Nea Nicu era securist si omora crestini; dar Securitatea nu omora pocaiti; minte. Stie ca pacatele de care te pocaiesti iti sunt sterse, si minte ca sa arate ca s-a intors cu 180 de grade. La fel si Pavel. Am mai observat ceva: Pavel nu a fost fariseu. Citeaza Scriptura in greaca; un fariseu nu ar fi facut asta nici sub amenintarea cu moartea, caci fariseii considerau ca Scriptura nu este traductibila. Minte din acelasi motiv, ca sa pretinda ca s-a intors cu 180 de grade. De fapt a fost evreu elenistic, doar astia citau traducerea greaca.

| SG1995 a răspuns (pentru minrest):

Păi vorbind de Securitate, nu te omora, dar dacă făceai parte dintr-o sectă ilegală, riscai închisoarea, iar de-acolo mici șanse aveai să ieși viu, vezi cazul Wumbrand.

| SG1995 a răspuns (pentru minrest):

Cu toate astea, persecuția lui Saul aka persecuția ebraică e un fapt acceptat. Nu e ciudat că mai nimeni nu pune la îndoială acest fapt?

| minrest a răspuns (pentru SG1995):

Eu nu spun ca nu o fi existat o persecutie atunci; nu stiu. Spun ca nu putea avea loc sub forma relatata in Acts. Evreii aveau ei insisi probleme, pentru ca nu practicau cultul imperial; spune intr-o evanghelie de niste evrei al caror sange a fost amestecat de Pilat cu cel al jertfelor lor; astfel de lucruri se intamplau pentru ca evreii nu practicau cultul imperial. Daca a fost persecutie atunci a fost facuta de romani, nu de saduchei uniti cu farisei.

| minrest a răspuns (pentru SG1995):

Da, dar pocaitii erau legali, Wumbrand era luteran, el a facut inchisoare dupa venirea comunistilor, atunci era altceva. Omul asta nu spune ca ii baga la inchisoare pe pocaiti, ci ca ii omora; pe timpul lui Nea Nicu, nu al lui Stalin. E o ''minciuna sacra'', ca cele ale lui Saul, si ca cele ale lui Wumbrand.

| SG1995 a răspuns (pentru minrest):

Wumbran a fost închis pe vremea lui Dej, si nu cred că mințea când zicea că a fost bătut și torturat de comuniști, pentru chipurile actul de-a conspira cu CMB.
Și da, dacă tipul a făcut parte din sistemul peritenciar chiar a ucis. Chestiunea e că martori, sau catolici erau considerați pericol public, și nici penticostali nu o ducea prea bine. Erau câteva secta în afara legii.
Deși mă îndoiesc că după 63 când Ceașcă a venit la putere mai era așa austeră (gen uciderea deținuților) admosfera, după moartea lui Stalin s-au mai calmat, mulți au și fost eliberați în perioada de tranziție.

| minrest a răspuns (pentru SG1995):

Nu ca a fost inchis mintea Wurbrant, desi, in cartile lui inchisorile sunt pline numai cu crestini; de fapt alte categorii erau vizate in primul rand. Asta iti spun si eu, ca pe vremea lui Nea Nicu nu au fost omorati oameni pentru ca erau pocaiti, doar stii ca nu a venit nimeni sa dezvaluie asa ceva; iar asta dintr-un orasel, pretinde ca cu asta se ocupa.

| SG1995 a răspuns (pentru minrest):

Evident că erau și alți, deținul politici, țărani care s-au opus colectivizări, ș, a, m, d.

| minrest a răspuns (pentru SG1995):

In primul rand erau membrii partidelor, in afara de PCR; oameni care nu s-au prins la timp ca nu mai pot critica regimul; tarani care s-au opus cooperativizarii si membri ai asa ziselor clase exploatatoare. Pocaitii au capatat dreptul sa isi practice cultul de la comunisti, penticostalii pentru prima data; singurii care au intrat strict pentru religia lor au fost greco-catolicii. Totusi Wurbrant ''vede'' in jurul lui numai crestini; nici macar el nu a fost condamnat pentru ca a fost crestin.

| Octavian199 a răspuns:

Tot ce e scris in biblie este fictiune.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Da, uite la Dragnea si PSD laughing