| 4b a întrebat:

Daca se afla ca pedeapsa poate fi scutita prin "pocainta", curand s-ar goli toate inchisorile?

Răspuns Câştigător
| fllu07 a răspuns:

Pocainta trebuie sa fie a inimii, adica sa dovedesti sincer ca vrei sa te schimbi, ca iti pare rau de modul tau de viata din prezent, si prin actiuni concrete sa dovedesti ce spui. nu, spui ma pocaiesc si tu tot la mocirla ca scroafa te intorci. (nu ma refer la autoare intrebarii, ci la orice om cu caracterul infect)

14 răspunsuri:
| Gabriel643 a răspuns:

Pocaina este un dar de la Dumnezeu, el prin preoti, ti se iarta pacatele si ti se deschid portile cerului(pana ce pacatuiesti)Dar tot ai de ispasit pedeapsa pe pamant.Mentionez ca daca ai ucis ti se/sau nu ti se iarta pacatele, pentru ca este pacat mare.In orice caz daca esti in inchisdoare si ucizi te rogi acolo pentru dezlegare.

| Mădă0611 a răspuns:

Nu, ca cica si bolile pot fi vindecate prin rugaciune si vad ca nu e asa in cazurile in care autosugestia nu poate face nimic, gen sida, sau infectia cu streptococcus pyogenes (bacteria mancatoare de carne), si apoi, nu toti cred in zeul tau, eu vreau ca Gigel din vale sa stea la parnaie pentru faptele lui, nu ma intereseaza ca ii pare rau sau nu, cred si eu ca in momentul in care te vezi inchis incepi sa regreti, dar oare pe cati ii tine regretul cand se vad in libertate?

| BlackSulphur a răspuns:

Speram ca oamenii sa nu lase religia sa se infiltreze in halul asta in lege. Nu vrem sa ajungem iar in Evul Mediu, sa fim omorati din cauza altor confesiuni.

| 220V a răspuns:

Abby, eu ce trebui sa raspund?

| RAY a răspuns:

Te simnti singur? ai vrea pe cinwva alaturi de tine?
voteaza eliberarea puscariasilor si eu isi vor face viata ca in filme desigur alea de groaza, da sar goli si am intra noi astia restul in ele de frica lor

| danay72 a răspuns:

Da,dar cu o motivatie ca aceasta inseli doar oamenii, dar nu pe Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Daca se gandeau toti inainte de a pacatui nu aveau nevoie de pocainta ci doar de multumire fata de Dumnezeu

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cred că asta ar fi ultima manifestare religioasă... a infractorilor!
Pa, pa.

| Miauti a răspuns:

Nu!
Indiferent ca va fi iertat pacatele. acela va fi pentru suflet.
Pedeapsa o va sarvasi pe pamant incontinuare

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pocainta nu are de a face cu eliberarea din inchisorile fizice ci sufletesti. Pacatul iti inchide sufletul in frica, indoiala, mandrie, orgoliu, lacomie etc. La asta se refera.succes.

| Hombre a răspuns:

Sa vezi crime, talharii si violuri si toate in numele pocaintei.winking

| Actaar a răspuns:

Tu iti dai seama ca nicio autoritate nu se va lua dupa carticica voastra stupida...