| CORONAVIRUS a întrebat:

Dacă se folosesc metode de contracepție gen metoda retragerii la timp, prezervativele, pastilele, sunt păcate în fata lui Dumnezeun?

35 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu este pacat, este pacat avortul dar pot fi cauri cand se admite si acesta.

| doctorandus a răspuns:

Ca sa nu fii onanist trebuie s-o lasi gravida pe vaduva fratelui tau.

| ania a răspuns:

Nu scrie nicăieri în Biblie că trebuie să concepi toți copiii pe care i=ai putea concepe, scrie să nu ucizi. Și cum viața începe de la concepție e păcat orice faci să ucizi ovulul fecundat. Doar prexervativul e literal mijloc de contra/cepție, oprește concepția, pastilele pot omorî și ovulul fecundat deci sunt de fapt nu contraceptive ci avortive.Pastilele de după și mai mult. Dumnezeu a dat porunca creșteți și îmnulțiți=vă deci dacă faci minim trei copii ai împlinit=o. Nu cred că prezervativele sau metoda retragerii sunt păcat, nu omoară un om. Nu scrie nicăieri că sexul e doar pentru procreiere ci dimpotrivă că trebuie să fie un stil consecvent de viață/ să nu vă lipsiți unul pe altul de datoria de soți decât prin bună învoială. apoi să vă împreunați iarăși, ca să nu vă ispitească satana din pricina nestăpânirii voastre( 1 Corinteni 7=5)

| Holiday a răspuns (pentru ania):

"Dumnezeu a dat porunca creșteți și îmnulțiți=vă deci dacă faci minim trei copii ai împlinit=o."

Eroare crasa de logica.

"Nu cred că prezervativele sau metoda retragerii sunt păcat, nu omoară un om."

Povestea spune ca spiridusul tau era suparat pe Onan tocmai pentru ca practica metoda retragerii.

| ania a răspuns (pentru Holiday):

Dumnezeu era supărat pe Onan pentru că n=a vrut să conceapă copii deloc, știind că primul va fi considerat
ca înlocuitor al copiilor pe care nu i=a avut fratele său.

| ania a răspuns (pentru Holiday):

Cine are 2 copii nu se înmulțește ci și/a făcut doar 2 înlocuitori.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

Nici macar. Oricum discutia era despre 3, nu 2.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

"Dumnezeu era supărat pe Onan pentru că n=a vrut să conceapă copii deloc"

Isus si trupa lui de gay, apostolii, cati copii aveau? Si totusi cica sunt exemple de urmat de catre crestini.

| CORONAVIRUS explică (pentru ania):

Eu cred ca prezevativul și metoda retragerii sunt păcate, bunicii noștri care erau cu frica de Dumnezeu nu au folosit. Dacă era asa ne crea direct cu prezervativele langajați noi. Eu cred ca e păcat și asta.

| RKBlue a răspuns (pentru CORONAVIRUS):

Pai atunci nu e pacat si sa umbli pe telefon?
Ca nu te-ai nascut cu el...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Clar. biserica pedepseste orice act sexual care nu are ca scop decat pozitia misionarului pentri proceere

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Din punct de vedere al unui indreptar de spovedanie, da, daca te rezumi fix la asta.

Dar din alte puncte de vedere, nu.

| Sofer a răspuns:

Evident ai comis păcate.

| mentholinks a răspuns:

De ce intrebi e raspunsul.

| CORONAVIRUS explică (pentru mentholinks):

Ma întreb și eu ce e păcat și ce nu e, de multe ori conștiința încărcată prea de păcate nu își da seama

| CostinAlamariu a răspuns:

Da normal. Scopul actului sexual este procrearea

| Werrich a răspuns:

Toate metodele de prevenire a sarcinii sunt păcat, scris este ca omul sa se înmulțească.

| CORONAVIRUS explică (pentru Werrich):

Trebuie sa aflu, scuze pentru cuninte. Înseamnă că la fiecare contact ala trebuie sa-și dea drumul în ea, altfel e pacat? Mai știu ca femeia nu rămâne la fiecare contact însărcinată, dar depinde de mai multi factori

| RKBlue a răspuns:

Biblia spune ca n-ai voie sa faci sex de placere.

| CORONAVIRUS explică (pentru RKBlue):

Pe lângă sex oricum trebuie sa existe și plăcerea.

| RKBlue a răspuns (pentru CORONAVIRUS):

Nu conform bibliei...

| Irinel15123532 a răspuns (pentru RKBlue):

Unde scrie?
Scrie ca orice act sexual in afara casatorie este pacat si condamnat de Dumnezeu.
Dar sexul in cadrul casatoriei nu a fost creat doar pentru inmultirea rasei umane.
Poti sa imi dai capitolul si versetul unde se sustine ceea ce expui?

| ania a răspuns (pentru RKBlue):

Unde spune?

| danut a răspuns (pentru RKBlue):

Unde scie asta?

| suntserios a răspuns (pentru Irinel15123532):

Deci lui dumnezeu practic nu ii pasa ca doi oameni se iubesc cand e vorba de sex. lui ii pasa doar sa isi dea el aprobarea la sex si cam atat.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru suntserios):

Dragostea nu inseamna neaparat relatii sexuale, 2 oameni care nu intretin relatii sexuale se pot iubi la un nivel foarte inalt, iar alti 2 oameni cae intretin relatii sexuale pot ajunge la divort, salile sunt pline.
Dumnezeu a intemeiat taina casatoriei in biblie, si El a hotarat ca sexul sa ramana doar in taina casatoriei intre un sot si sotia lui.

| suntserios a răspuns (pentru Irinel15123532):

Exact cum am zis eu.
lui dumnezeu nu ii pasa de iubire cand e vorba de sex. ii pasa doar sa gireze el actul sexual prin casatorie ....atat. Cam ipocrita chestia asta cand religia s bazeaza pe iubire nu?

| fllu07 a răspuns (pentru RKBlue):

Unde mai exact ai gasit scris asta?

| CORONAVIRUS explică (pentru fllu07):

Mulțumesc tuturor pentru răspuns, acum o alta dilema este : oare sunt cupluri care trăiesc asa.

| fllu07 a răspuns (pentru CORONAVIRUS):

Asa cum?

| CORONAVIRUS explică (pentru fllu07):

Gen care țin cont de lucrurile astea

| Celcestietot a răspuns (pentru Irinel15123532):

Bun raspuns!winking

| Irinel15123532 a răspuns:

Dumnezeu a creat sexul doar intre un sot si sotia lui, orice act sexual indiferent de ce fel, in afara casatoriei este pacat si pedepsit de Dumnezeu.
Ideea ca ''Dumnezeu a lasat sexul doar pentru inmultire, nu pentru placere'' este total eronata, Dumnezeu spune in biblie in 1 Corinteni 7:5 ''Să nu vă lipsiţi unul pe altul de datoria de soţi''
Dumnezeu a creat sexul in cadrul casatoriei pentru ca ambii soti sa se bucure de aceasta apropiere, nu doar pentru inmultirea speciei umane, ci pentru a atinge un nivel de apropiere mai profund intre un sot si sotia lui, orice act sexual in afara casatoriei este condamnat de Dumnezeu.
Acum, pentru a ne fi mai simplu, prezervativul, nu este pacat.
De ce?
Dumnezeu spune ''sa nu ucizi''
Celula barbateasca si celula feminina, cand s-au intalnit, din acel moment acolo este viata, orice interventie asupra lor este crima, ucidere pentru ca Dumnezeu a pus in acel Zigot viata, si pentru Dumnezeu viata din acel Zigot, este egala cu viata mea si a ta in importanta.
Deci, orice interventie care face sa NU se intalneasca celula barbateasca si celula feminina, NU este pacat, pentru ca ele nu se intalnesc pentru a da nastere zigotului, care se va transforma in copil, adica prezervativul face ca cele 2 celule sa nu se intalneasca, nu intervine asupra zigotului, pentru ca el nu exista.

Dar, asa numita ''pastila de a doua zi'' este un ucigas pe care il inghiti, el actioneaza asupra zigotului si il omoara, de ce crezi ca se ia dupa ce se stie ca s-ar putea ca cele 2 celule cea barbateasca si feminina sa se fi intalnit? Pentru ca ea are un singur scop, sa ucida potentialul copil, sa omoare zigotul.
Sa nu mai aducem in discutie cat de periculoasa este ''pastila de a doua zi'' chiar si pentru sanatatea femeii, nu doar pentru uciderea copilului.
Fie ca este de 4 zile si are 2 cm, fie ca este de 9 luni si are aproape 3kg, acolo este viata, Dumnezeu nu doreste ca noi sa intervenim prin crima.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sexul este doar pentru reproducere? Spuneți asta psihologilor și sexologilor.
Iar în Biblie scrie că vor deveni un singur trup, nu că se despart de părinți să facă copii... ar fi trebuit să vă aprindă un beculeț aici.

Du-te și vorbește cu un psiholog și/sau sexolog despre beneficiile sexului regulat cu nevastă-ta(poți vorbi și anonim, pe internet), iar după ce ți le spune să faci sex doar pentru scopurile respective și n-ai să păcătuiești.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai degrabă păcate ar fi avortul, abandonul sau maltratarea copiilor în detrimetrul folosirii acestor măsuri contraceptive.