| lauramonica2 a întrebat:

Daca spui ca te omori in seara asta ajungi in iad? Eu asa am zis si imi este foarte frica! Sau daca faci cu cutitul x pe mana fara sa te tai te duci in iad? Eu asa am facut si nu vreau sa ma duc in iad! M-am rugat la Dumnezeu sa ma ierte! Ce sa fac sa nu ajung in iad?

32 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca nu vrei sa ajungi in iad, du-te la psihiatru (pe bune, nu zic la misto).

| danay72 a răspuns:

Sa pretuiesti viata pentru ca e un cadou de la Dumnezeu si sa asculti de ceea ce ne transmite el prin intermediul Bibliei.

| 220V a răspuns:

Si daca te omori, ce? Multi vor sa se omoare, uni zic ca ii lasitate, altii te privesc cu altii ochi, dar pentru mine, ii doar o solutie, ultima solutie pe care o poti avea.

| 4b a răspuns:

1.cand ai nervi, iti dai 2 palme, bei un pahar cu apa si meri sa iei o gura de aer ca sa-ti oxigenezi creierul...
2. iadul nu exista
3.lasa-te de prostii, viata e asa de faina si tie iti arde de sinucidere; ce bunikmea? poate ai probleme(cine nu are?), poate nu-ti mai gasesti locul, poate ai ramas fara preteni, blabla, dar niciodata nu esti singura...esti iubit/a... iubeste.
Ciuswinking

| lauramonica2 explică (pentru 4b):

Deci nu ma duc in iad?

| sublime89 a răspuns:

Nu ajungi in iad, stai linistita ca nu exista asa ceva.

| Lizzu a răspuns:

laughing pai daca nu vrei sa te duci in iad de ce ai m-ai facut ce-ai facut? rolling on the floor inseamna ca nu dai doi bani pe iad si dzeu dar acum te mustra vina si constiinta...
Of of...
Fii atenta la ce vei visa la noapte.
Raspunsul la intrebarea daca vei ajunge sau nu in iad il vei regasi codat acolo.

Succesbatting eyelashes

| lauramonica2 explică (pentru Lizzu):

Nu stiam!

| Lizzu a răspuns (pentru lauramonica2):

Stii acum!
Succes cu decodarea tongue

| suffarstar a răspuns:

Dumnezeu iarta greselile dar nu si pacatele cu voia. Dumnezeu uraste pacatul dar iubeste pe pacatos. La nervi toti facem multe, invata sa-ti controlezi emotiile.winking Iadul chiar exista, dupa cum scrie in Biblie. Biblia e adevarata.

| 4b a răspuns (pentru suffarstar):

Normal ca Biblia e adevarata, dar unde scrie despre existenta iadului? va exista la sfarsit, iar pan' atunci mai e oleaca de drum.

| suffarstar a răspuns (pentru 4b):

Da,cei ce au murit in pacat acum sunt in locuinta mortilor. La sfarsit vor fi aruncati in iad simbolizat prin "iazul de foc".

| 4b a răspuns (pentru suffarstar):

Mortul mere in pamant iar suflarea de viata mere la Creator...

| anonim_4396 a răspuns (pentru 4b):

Deci pana la urma esti crestina sau?

| 4b a răspuns (pentru anonim_4396):

Are vreo importanta pentru tine acest lucru?!winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru 4b):

Da! Curiozitatea asta..Vad ca sustii crestinismul dar ii contrazici unele dogme..Adica pana la urma daca esti crestina ori sustii tot ce sustine crestinismul altfel nu poti sa te numesti crestina! Daca esti crestina trebuie sa sustii chinurile vesnice din iad!

| 4b a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi? asta-i faza...ca sa fii crestin, trebuie sa fii in toate facultatile si sa faci ce sta scris in Biblie, nu ce spune traditia...lumea s-a tampit cu traditia asta si nu se mai cunoaste adevarata valoare a crestinismului.
Si da, is crestin iar in ce priveste iadului, acesta va exista la sfarsitul lumii; sta scris clar ca tarana suntem si in tarana ne vom intoarce; nu chinuie nimeni in iad, pentru ca nu exista; omul mere in pamant. PUNCT.
Ai grija de tinewinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru 4b):

Tu nu sti ce sustine crestinismul inseamna! Crestinismul sustine atat Sfanta Traditie cat si Sfanta scriptura! Iti recomand sa nu mai optezi la crestinism! Adica asta reprezinta religia..Asta inseamna crestinismul adevarat. Sfintele traditii au avut mereu un rol important in crestinism! La ce te referi tu acel crestinism vechi neoficializat e cu totul altceva! Dar crestinismul asta oficializat de Constantin cel mare in 313 asta sustine!
Informeazate despre religia asta mai mult si vei ajunge la concluzia ca este o minciuna..Concluzia la care am ajuns categoric si eu dupa ce am avut o discutie cu mai multi crestini despre Sfanta Treime! Am fost groaznic surprins de ce poate sustine aceasta religie!

| 4b a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing eu nu stiu? ok, cum spui tu omule...
Seara linawinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru 4b):

Nu sti! Cum poti sa te numesti crestina daca nu ii sustii dogmele!? Nu este logic!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Cam pare a glumă aceste întrebări. Totuşi, dacă vorbeşti serios atunci să ştii că Biblia nu învaţă că Dumnezeu îi chinuie pe cei răi în iad.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai deocamdata nu ajungi.traiesti.da cat traiesti ai grija ce faci sa nu ajungi niciodata sa-ti regreti faptele.gandeste si alege si tu mai bine.

Răspuns utilizator avertizat
| gingergirl1 a răspuns:

BAI numai prosti in categoria asta! straight face scuza-ti expresia
1. Logic ca EXISTA IAD!
2.Nu te duci in iad daca ti-ai facut un x pe mana
3.ca sa nu ajungi acolo trebuie sa iti ceri iertare lui Dumnezeu pentru pacatele pe care le-ai facut

| BlackSulphur a răspuns:

Deci zici ca nu te-ai sunucis inca, ha? Pacat...

| hummmer a răspuns:

Ei na. Până mori ai tot timpul să păcătuieşti cu adevărat(gen avort,cuvrie, furt, blablabla). Atunci ai un bilet dus până în iad.
Da nu dispera, şi eu o să fiu acolo, la fel mulţi alţii de pe aici. Facem un TPU acolo.

| NameoftheCentury a răspuns:

Dar cei asa special in seara asta?

| 22SWAG22 a răspuns:

Hai fatolaughing, chiar crezi in porcariile astea cu iadul?
Nu exista Dumnezeu, cum nu exista nici alti zei din alte mii de religii.
Deci daca nu exista zei, nu exista nici iad, nici rai...

| Silviumber a răspuns:

Toti oamenii fac chestii nebunesti la furie, sunt foarte sigur ca exista intelegere undeva.

| lauramonica2 explică:

Dar n-am vrut sa ma omor am facut asa de nervi! Nu stiam daca stiam nu faceam asta!

| KodeX a răspuns:

Laura ai grija sa nu te sinucizi daca te sinucizi cu adevarat atunci chiar te duci in iad deoarece Dumnezeu ti-a dat viata si nu trebuie sa ti-o iei e ca si cum i-ai omora mamei tale un copil din pantece.Nu vei ajunge in iad stai linistita mai spune din cand in cand preferabil zilnic Tatal Nostru si cand esti nervoasa sau te supara cineva spune "Doamne Iisuse Hristoase Fiul Lui Dumnezeu Milueste-ma si Mantuieste-ma pe mine roaba ta.Amin"

| ZOLTAN12 a răspuns:

Pocăiește-te,crede în Domnul Iisus ca mântuitorul și domnul(stăpânul) tău și iubește-L pe Dumnezeu