| RuxandraBianca a întrebat:

"Daca stai sa-i judeci pe oameni, nu mai ai timp sa-i iubesti."
pareri?

27 răspunsuri:
| AsafteiAndreiDaniel a răspuns:

Adevarat big like

| Polonic1 a răspuns:

Pai si daca nu vreau sa iubesc oamenii?

| contαbαndonαt a răspuns:

Sa-i iubesc? ha?

| BlackSulphur a răspuns:

Partial de acord, pe unii ii "judeci" si din dragoste, la fel cum te cearta mama pentru diverse... Prostioare.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Prefer sa-i judec, decat sa-i iubesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru contαbαndonαt):

Nu stii sa citesti? sa-i iubesti. exact. sau...nu poti?

| Dan10079 a răspuns:

Da asa este, noi trebuie sa ne iubim aproapele ca pe noi insine si daca greseste sa-l ajutam sa se indrepte cu duhul blandetii, nu cu dusmanie si asprime, cum si Dumnezeu ne cearta si pedepseste cu iubire. Si stii cum e vorba aia "Nu judeca ca sa nu fii judecat".

| BlackSulphur a răspuns:

Ruxandra, daca tu ceri pareri, si apoi comentezi urat la toate, te astepti sa te ia lumea in seama?

| RuxandraBianca explică (pentru BlackSulphur):

Mda...ai dreptate. le sterg.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lua-v-ar satana in furca la cat de mult va iubeste.
Ce plini de iubire mai sunteti. laughing
Toata lumea vorbeste de iubire dar nimeni nu face asta, sunteti de **** Christinilor. Ppppunct.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi place cand un om este sincer. Si tu esti sincer. Totusi...
"Din zilele lui Ioan Botezatorul pana acum, Imparatia cerurilor se ia cu navala, si cei ce dau navala pun mana pe ea." (Matei.11:12) Oare tu sa nu fi aflat de ea?
"Imparatia cerurilor se mai aseamana cu o comoara..."(Matei.13:44)
Unii cad pe cale, alti cauta prin puterea lor sa puna mana pe aceasta comoara, altii cred ca li se cuvine de drept aceasta comoara, altii nu vor sa faca nimic dar totusi si-o doresc, alti urmaresc viata crestinior din tribune cautand defecte (calitati mai putine), altii sunt indiferenti si "nepasatori fata de o mantuire asa de mare". (Evrei.2:3) Trebuie dar sa te intrebi: "Eu in ce categorie ma aflu?" Ocaziile de mantuire nu trec toata viata pe langa noi. "Dar adu-ti aminte de Facatorul tau in zilele tineretii tale, pana nu vin zilele cele rele si pana nu se apropie anii cand vei zice: "Nu gasesc nicio placere in ei"". (Eclesiast.12:1)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Sinceritate? Numai in crestinism sa nu cauti asta.
Stiu ca in crestinism trebuie sa te invinovatesti pentru tot pentru a primi iertarea cica, eu sunt cel mai rau, cel mai ce. Ok, dar asta cu siguranta nu te face sincer cand te minti pe tine. laughing
A fi sincer inseamna a fi realist dupa mine. Saracii copii aia din melodia ta, imi este mila de ei.
Esti realist cand crezi ca te va ajuta Dumnezeu cel invizibil sau sfantul nu stiu care pentru ca ai stat o ora in genunchi facand acatistul de 4 ori?
Toti suntem ipocriti si apelam la aia de care nu ne-a pasat cand ne simteam in regula in momentul in care avem probleme. Iubareti mari. =)0

| Încrucişătorul a răspuns:

Prejudiciul e forma aberanta, de a cunoaste pe cineva, folosita de un tampit.

| Kalla a răspuns:

Doar prostii judeca.Am vazut asa multe persoane bune.Dar sunt prea mukti orbi si prosti pe lukea asta ca sa vada si binele.

| Fridăm a răspuns:

Adevărat. Dacă stai să te gândeşti că nu ar trebui să ţii la o persoană fiindcă e aşa, are un aşa obicei şi face lucrurile aşa, etc etc, nu mai apuci să-ţi dai seama când trece timpul pe lângă tine şi tu încă judeci persoana respectivă. Normal, nici nu poţi să ţii la oricine...trebuie să-ţi demonstreze cumva că merită un loc printre gândurile tale. Dar dacă ar fi să ne luăm după defecte şi să vedem doar asta în oameni, am fi duşmani cu toţii.

| HDeNiSaR a răspuns:

Exact! de obicei ajungem să judecăm o persoană ca să ne facă pe noi să ne simţim mai perfecţi.
căutăm defectele sale că să ni le ascundem pe ale noastre.

| Biggiesan a răspuns:

Oamenii sunt dezbinați din cauza judecăților gratuite de și le fac unii altora.

| LivingLouder a răspuns:

Asa mi se intampla si mie mereu. Mereu judec oamenii pe care ii iubesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce trebuie sa-i iubesc?

| RuxandraBianca explică (pentru anonim_4396):

Pentru ca Dumnezeu a zis sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti. nu crezi ca daca am inceta sa ne judecam unii pe altii, si ne-am iubi, lumea asta s-ar schimba radical?

| Scarbo a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Adica ne-am viola toti intre noi sau cum?

| RuxandraBianca explică (pentru Scarbo):

Stii ca ma refer la un alt fel de iubire. te rog nu mai spune prostii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Partial adevarat.

| sempreinvolo30 a răspuns:

Corect,iar daca santem mereu critici cu altii nu vom avea niciodata adevarati prieteni.Cum dam asa primim

| RuxandraBianca explică (pentru anonim_4396):

Partial?

| AlexeHellsing a răspuns:

Este un adevăr, căci judecata de multe ori ia naștere din mândrie, iar mândria te desprinde de oameni. Cum să-i mai iubești dacă te-ai desprins de ei...

| danay72 a răspuns:

Nu exista om perfect, cu totii gresim.Romani5:12