| ManStrong a întrebat:

Daca stie cineva un caz in care Isus nu cunostea bine Tanachul?
Eu am cel putin 3 cazuri.

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Noi nu am auzit, dar am fi încântaţi să vedem ce-ai auzit tu, ca să te putem lămuri... happy

55 răspunsuri:
| wales a răspuns (pentru ManStrong):

Să fiu sincer, mă interesează mai puţin ce diferenţe faci tu, important este să auzi ce trebuie. Dacă analizările tale nu sunt conforme Bibliei, nu pot decât să mă rog pentru tine. Îmi place întrebarea asta, te citez: '' Acum sa mi spui cine e Isus ''.

Conform Bibliei, Isus este parte din trinitate şi este Dumnezeu Fiul. Biblia ne spune:

`` În nimeni altul nu este mântuire: căci nu este sub cer niciun alt Nume dat oamenilor în care trebuie să fim
mântuii. `` Fapte 4:12.

Dacă eşti sincer şi afirmi că tu îl crezi pe Isus, e află că Isus a spus:

`` Eu şi Tatăl una suntem `` Ioan 10:30.

Biblia ne mai învaţă:

`` Duceţi-vă şi faceţi ucenici din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh. `` Matei 28:19.

`` Căci trei sunt care mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvântul şi Duhul Sfânt, şi aceştia trei una sunt. `` 1 Ioan 5:7.

Cuvântul este Domnul Isus '' vezi, Ioan 1:1, 14 ''.

| ManStrong explică (pentru wales):

Nu trebuie sa te rog tu pentru mine. Dumnezeu nosru nu este trei.Si tu daca te rogi nu stiu care din ei va promi rugaciunea.
Ia vezi pe ce se bazeaza autorul faptelor cind zice ca in nimeni altul nu este mintuire.Fa un efort si du-te cu aminare sa vezi cine e acela? Nu e greu sa dai citeva foi inapoi in V testament.Saau da mi tu un text din Scripturi ca Isus este acela.
Iar Matei cap 28 ma gindesc ca ar trebui sa stii, de la vers 12 este adugat foarte tiziu. Cercetatorii bibliei stiu asta tu cum de nu ai ajuns sa cunosti? Ce marturisesc cei 3 in cer? Si cine ia auzit?
Isus i-a spus lui Ioan si ceilalti ucenici nu au auzit? Daca Isus este cuvintul, cum iese cuvintul din gura lui Dumnezeu? Sau in ccrestinism nu i nevoie de ratiune?

| ManStrong explică:

Prea [utin conteaza deci daca Isus a spus ceva neadevarat conform V Testament, sau sa admitem adevarul ca altcineva, mult mai tirziu a avut curajul sa vorbeasca in numele lui Isus?
Eu sint sigur ca Isus cunostea Tanachul.
Dar sint sigur si ca in unele pasaje nu a vorbit Isus.
De ce nu puteti recunoaste aceasta.
In acest caz Isus ramine basma curata as cum si este dealtfel.

| ManStrong explică (pentru EmaS):

Din felul cum Isus citeaza pe Samuel rezulta ca el nu stia despre ce este vorba acolo.
David a fost singur si nu avea insotitori nici ascunsi in pustie.
David la indus in eroare pe marele preot.
Si citind cu nebagare de seama se pare ca e asa. CEEA CE NU CREDCA ERA CAZUL LUI iSUS.

| EmaS a răspuns (pentru ManStrong):

Pentru ca Isus este Adevarul.

| ManStrong explică (pentru EmaS):

Nu asta am intrebat.
Cineva citeazaacolo un neadevar.
Cine a fost acesta Isus, sau altcineva in numele lui? Asta este intrebarea.

| ManStrong explică (pentru EmaS):

Sabat Salom tuturor.

| EmaS a răspuns (pentru ManStrong):

Nu stiu exact la ce te referi. Salom!

| wales a răspuns (pentru ManStrong):

Hai să vedem şi alte scrieri care vorbesc despre Isus. Surse antagonice din afara Bibliei confirmă că Isus a înfăptuit minuni şi aici mă refer la Talmud. În cartea lui Enoh de exemplu, Isus este amintit ca fiind Fiul Omului; în cap. 43:2 '' Acesta este Fiul Omului, la care trimit toate dreptăţile... ''. V.3 şi 4 din acelaşi capitol mai spune '' Acest Fiu al omului pe care tu l-ai văzut, va smulge regii şi stăpânitorii din paturile lor pline de desfătări, îi va scoate de pe pământurile lor neclintite, va pune frână stăpânirii lor, va sparge dinţii păcătoşilor. El va alunga regii de pe tronul lor şi din regatele lor, pentru că au refuzat să Îl onoreze... ''.

În cap 45:7, Enoh subliniază exact ce scrie Luca în Fapte 4:12 '' Astfel, prin acest nume '' adică, Fiul Omului '' vor fi ei mântuiţi şi voinţa Sa va fi viaţă lor.

Trebuie să reţinem că aceste scrieri erau foarte cunoscute în timpul Lui Isus şi ele erau citite împreună cu scripturile şi totuşi, creştinii consideră aceste scrieri ca fiind apocrife, chiar dacă ele vorbesc desluşit despre persoana Lui Isus. Te interesa corespondentul din Fapte 4:12, în V.T. '' vezi Isaia 53:11 ''.

Tu trebuie să ai în vedere profeţiile care s-au împlinit cu privire la Isus şi aici mă refer mai mult la acele profeţii pe care Isus nu le-ar fi putut controla '' asta dacă te gândeşti cumva că Isus a încercat să împlinească profeţiile Mesianice în mod intenţionat ''. Deşi ar fi putut să-şi trăiască viaţa în aşa fel încât să împlinească voit anumite profeţii, multe dintre ele ar fi fost imposibil de controlat, de pildă locul naşterii Sale, genealogia Sa, trădarea Sa pentru 30 de arginţi, metoda execuţiei Sale, faptul că fluierele picioarelor nu i-au fost sfărâmate pe cruce, soldaţii romani au tras la sorţi pentru hainele sale etc.

Vezi tu, din acest motiv ţi-am spus eu ţie că tu ai îmbrăţişat pseudoştiinţa, pentru că o tot ţi pe ata cu cercetătorii. Dar te întreb şi eu, care cercetători? Ăia care ciuntesc Biblia după cum le convine? Evreii spun că Matei a fost modificat, în special partea de final unde se aminteşte despre Trinitate, alte grupări religioase care le deranjează partea cu botezul spun că la Marcu au fost aduse adăugiri ulterioare şi tot aşa, modificăm şi răstălmăcim cuvântul Lui Dumnezeu după cum ne avantajează. Dacă nu ar fi fost internetul nu mai vorbeai tu despre cercetători. Dacă tot zici că studiezi, studiază barem toate variantele. Trecerea testului manuscriselor nu te interesează? Ia vezi ce spun adevăraţii cercetători şi ce spun scepticii? Îţi recomand să citeşti cartea '' CINE L-A CREAT PE DUMNEZEU '' şi nu te împiedica de titlu, cartea a fost scrisă pentru atei. Apropo, dacă vine cineva şi-ţi va spune că acest univers a apărut din nimic şi-ţi va pune la dispoziţie nenumărate Linkuri în care se atestă acest fapt, tu îl vei crede?

Aşadar, sunt cercetători şi cercetători, nu înţeleg de ce ai ales mersul prin vedere şi nu prin credinţă?

`` pentru că umblăm prin credinţă, nu prin vedere. `` 1 Corinteni 5:7.

Mersul prin credinţă nu este sinonim cu lipsa de gândire, din contră, acest fapt certifică nivelul înalt de cunoaştere pe care Dumnezeu îl vrea de la noi.

| ManStrong explică (pentru EmaS):

E atit de greu de inteles?
In Ev lui Matei, Cineva spune ca David si oamenii care rau cu el ar fi mincat pine sfintita.Problema e ca David nu era insotit de nimeni, si totusi Isus ar fi spus ca si oamenii care erau cu el.
Asta nu inteleg eu, cum puteti trece peste astfel de greseli si sa ni le observati?
Daca nu intelegi nici acum o sa ti explic altfel.

| ManStrong explică (pentru wales):

Ne intelegem greu dun mai multe privinte.
Nu exista nicaieri expresia Fiul Omului.
Si aceasta expresie nu se refera la Isus, numai in muntile indoctrinate.
Ca sa ti spun drept, cinstit si adevarat, in ivrit(ebraica )cind spui om spui Ben-ada
Ben-adam=Inseamna, Fiu de om dar aceasat este expresia care sa folosit si se foloseste pina azi.Asa dar Fiul Omului nu e ceva deosebit ci fiecare om este Ben-adam.Lucru pe care tu nu-l stii.
Citeste de ex Ezechiel si vei vedea expresia Fiul Omului de zeci deori, dar Ezechel era om, si nu dumnezeu.
Isus cund sounea ca el este Ben-adam el spunea adevarul, ca oamenii sa inteleaga ca el nu este altceva, decit un om care asculta de Dumnezeu.
Dar asta nu vreti voi sa intelegeti ca Isus spunea adevarul.
Nu stiu cit de cunoscuta era cartea lui Enoch ca avem doar o singura referinta in N Testament si asta destul de tirzie si nu vine din Israel ci de prin lumea elena.Noi nu o contestam, o contesta insa crestinismulin general.
Dar oricum traducerea cartii sufera enorm.
Profetii implinute in viata lui Isus eu nu am gasit, sint aici in Israel si caut, nu umblu cu ochii inchisi ca ma intereseaza adevarul.
Dar nu exista.
Daca Mica ar vorbi de Isus el trebuia sase nasaca in Efratsi nu Betleem.Eu locuiesc chira linga Efrata o vad de acasa.
In Ev lui Matei preotii l au mintit pe Irod, asa se pare.Sau scriitorul nu a respectat regulile citatului.Una scrie in Mica si alta scrie in Matei.Dar acestea nu sint chestii care intereseaza pe un crestin.Cit priveste Isaia 53; 11ar trebui sa citesti cap 51 si 52 impreuna. Apoi cap 53 incepund dela vers 13 din 52. Abia apoi i ti vcei face o imagine la ce vrea sa zica acolo.
Sau daca ai citi vers 12 din 53 si sa te gindesti cine sint aceia mari cu care ajunge in sfirsit Isus (daca despre el este vorba )sa imparta prada?
Oricum aceea sint mai mari decit el.

| EmaS a răspuns (pentru ManStrong):

Da mi textul exact ca sa vad si contextul din care l-ai scos.

| ManStrong explică (pentru EmaS):

Da IATA RELATREA IN 1 sAMUEL CAP 21; 1-6.
Dar ca sa intelegi bine trebuie sa citesti cap20.Sa vezi ca David era singur.
Si nuymai un neintitiat poate crede ca David era insott de cineva

| wales a răspuns (pentru ManStrong):

Isus apare cu numele de '' Fiul Omului '' de 88 ori în Noul Testament. O primă utilizare a expresiei '' Fiul Omului '' se face în profeţia lui Daniel 7:13-14, '' M-am uitat în timpul vedeniilor mele de noapte, şi iată că pe norii cerurilor a venit unul ca un fiu al omului; a înaintat înspre Cel îmbătrânit de zile şi a fost adus înaintea Lui. I S-a dat stăpânire, slavă şi putere împărătească, pentru ca să-I slujească toate popoarele, neamurile, şi oamenii de toate limbile. Stăpânirea Lui este o stăpânire veşnică, şi nu va trece nicidecum, şi împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată ''. Termenul de '' Fiul Omului '' era un titlu mesianic. Isus este Cel căruia I s-a dat stăpânire, glorie şi o împărăţie. Când Isus a folosit această expresie, El a atribuit această profeţia despre Fiul Omului Lui însuşi. Evreii din acea eră ar fi trebui să fie familiari cu această expresie şi cui I se adresează. Isus S-a proclamat El însuşi ca fiind Mesia.

O a doua semnificaţie a expresiei '' Fiul Omului '' este că Isus a fost într-adevăr o fiinţă umană. Dumnezeu l-a numit pe Ezechiel de care ai pomenit şi tu simplu, o fiinţă umană. Fiul unui om este un om. Isus a fost pe deplin Dumnezeu '' vezi, Ioan 1:1 '', dar a fost de asemenea o fiinţă umană '' vezi, Ioan 1:14 ''. 1 Ioan 4:2 ne spune, '' Spiritul lui Dumnezeu să-L cunoaşteţi după aceasta: Orice spirit, care mărturiseşte că Isus Cristos a venit în trup, este de la Dumnezeu ''. Da, Isus a fost Fiul lui Dumnezeu – în esenţă, El era Dumnezeu. Da, Isus a fost de asemenea Fiul Omului – în esenţă, El a fost o fiinţă umană. În concluzie, expresia '' Fiul Omului '' arată că Isus este Mesia şi că El este cu adevărat o fiinţă umană.

Iisus nu este Fiul lui Dumnezeu în felul în care noi vedem o relaţie obişnuită dintre un tată şi fiul său ca oameni. Dumnezeu nu S-a căsătorit şi astfel a avut un Fiu. Iisus este Fiul lui Dumnezeu în sensul că El este Dumnezeu întrupat pe pământ '' vezi Ioan 1:1, 14 ''. Iisus este Fiul lui Dumnezeu prin aceea că El a fost arătat oamenilor întrupat prin intermediul Duhului Sfânt:

`` Îngerul i-a răspuns: „Duhul Sfânt Se va coborî peste tine, şi puterea Celui Preaînalt te va umbri. De aceea Sfântul care Se va naşte din tine, va fi chemat Fiul lui Dumnezeu. `` Luca 1:35.

Aşadar, din acest motiv Isus a fost numit Fiul Lui Dumnezeu, dar în esenţă, Isus este Dumnezeu, da şi Amin! În decursul chestionării Sale de către liderii evrei, marele preot L-a întrebat pe Iisus: '' Te jur, pe Dumnezeul cel viu, să ne spui dacă eşti Hristosul, Fiul lui Dumnezeu – vezi Matei 26:63 ''. Domnul Iisus a răspuns: '' DA. Ba mai mult, vă spun că de acum încolo veţi vedea pe Fiul omului şezând la dreapta puterii lui Dumnezeu, şi venind pe norii cerului – vezi, Matei 26:64 ''.

Isus singur a afirmat public că El este Hristosul şi aici avem doar 3 posibilităţi: 1. Nu era în toate minţile. 2. A minţit. 3. A spus adevărul. Aşadar, tu care variantă crezi că e adevărată? În orice caz, toate cercetările făcute obiectiv demonstrează că Isus a spus adevărul, adică, Isus este Hristosul şi evreii nu l-au cunoscut răstignindu-l pe lemn:

`` Când S-a apropiat de cetate şi a văzut-o, Isus a plâns pentru ea şi a zis: Dacă ai fi cunoscut şi tu, măcar în această zi, lucrurile care puteau să-ţi dea pacea! Dar acum, ele sunt ascunse de ochii tăi. `` Luca 19:41, 42.

`` Ierusalime, Ierusalime, care omori pe proroci şi ucizi cu pietre pe cei trimişi la tine! De câte ori am vrut să strâng pe copiii tăi cum îşi strânge găina puii sub aripi, şi n-aţi vrut! `` Matei 23:37.

În orice caz, am observat că eviţi să răspunzi la întrebările delicate difuzându-te să-mi scrii un pomelnic despre expresia '' Fiul Omului '', pe care eu ţi-am explicat-o mult mai detaliat d.p.d.v. biblic, însă tu, nu ai înţeles exact ce am dorit eu să scot în evidenţă despre alte scrieri dinafara Bibliei. În altă ordine de idei, creştinismul s-a rapandit pe tot pământul după porunca şi planul Lui Dumnezeu, în vreme ce religia iudaică este o religie închisă, locală, zonală ori, nu toţi suntem creaţi de Dumnezeu? Cum poate Dumnezeu să mântuiască pe toată lumea cu o naţiune încăpăţânată '' vezi, Exod 32:9 '', care a refuzat să ducă la îndeplinire planul Lui Dumnezeu? Dumnezeu a dorit ca evreii să răspândească Cuvântul Său pe tot pământul:

`` Îmi veţi fi o împărăţie de preoţi şi un neam sfânt. Acestea sunt cuvintele pe care le vei spune copiilor lui Israel. `` Exod 19:6.

Dar evreii s-au răzvrătit împotriva Lui Dumnezeu. Tot din Ezechiel iţi voi da şi eu exemple: '' vezi, Ezechiel 16:22; tot cap. 23; 33:25-33; 39:23-29 etc ''.

E, în aceste condiţii, evreii în loc să asculte adevărul s-au împotrivit şi mai departe, iar Pavel le-a vorbit răspicat:

`` Dar Pavel şi Barnaba le-au zis cu îndrăzneală: Cuvântul lui Dumnezeu trebuia vestit mai întâi vouă; dar fiindcă voi nu-l primiţi şi singuri vă judecaţi nevrednici de viaţa veşnică, iată că ne întoarcem spre Neamuri. `` Fapte 13:46.

Cu acest comentariu doresc să închei această discuţie, Shalom!

| wales a răspuns (pentru ManStrong):

David, de când a fost numit în fruntea ostaşilor de către Saul '' vezi 1 Samuel 18:5 '', nu călătorea niciodată singur, ci era însoţit permanent de gărzile personale care aveau datoria conform obiceiurilor vremii, să-l însoţească oriunde '' pentru mai multe detalii, citeşte istoria acelei vremi ''. Ca să înţelegi mai bine, citeşte de exemplu cap.19 din 1 Samuel, unde Saul a plecat după David la Naiot lângă Rama. Din relatare, ai impresia că Saul ar fi plecat singur, însă, după cum ştim, niciun Împărat nu avea dreptul să călătorească singur, ne însoţit cel puţin de gărzile regale. Aşa era protocolul acelor vremuri şi la fel este şi astăzi.

| ManStrong explică (pentru wales):

De ce incercati sa inselati si pe dumnezeu si pe oamenii care va citesc?
Aici este vorba de o situatie speciala, inca inainte ca David sa fie mare personalitate, si citatul e clar. David a fost singur ca s-a dus sa se intilneasca cu Ionatan sa i de a de stire daca este in pericol sau nu.
Cine citeste doar cap 21 si nu cunoaste Biblia are impresia ca David era insotit.
Asa a facut si avcel ce s-a dat drept Isus in cazul de fata dar a buctat-o.Ca era prost informat(Nu Isus)ca nu Isus vorbeste acolo ci altcineva in numele lui. Unul care bineinteles cauta prilej de desfiintarea Sabatului lucru pe care Isus nu l a facut.
De ce ti e greu sa mergi la text sa citesti?

De ce nu vrei sa recunosti un adevar dovedit?
Crezi ca i faci vre un serviciu lui Dumnezeu?
Fii drept si vei descoperi caile lui Dumnezeu.
Cu stima din Israel.

| ManStrong explică (pentru wales):

In intreg Tanachul expresia fiul omului este de sute de ori.
Pentru ca in ivrit nu numai Isus ci orice om este Fiul omului.Asa se spune la un om pe ivrit.Numai tu ai impresia ca Isus daca zice Fiul omului evreii intelegeau Masiah.Asta e dovada de necunoastere.Nu te invinuieste nimeni ca nu ai de unde cunoaste, ca voi cunoasteti ceea ce vi se da numai.
Chiar si azi in expresia populara, sa zic asa. Uite ce om vine pe drum.pe ivrit eu spun asa; Hine eize Be-Adama adica fiude om vine pe drum.
Nu este alta expresie.Dar Ben adam este om cu adevarat.
Dumnezeu este unul singur.INAINTE DE EL NU A FOST ALT DUMNEZEU SI DUPA EL NU VA FI. vEZI iSAIA 43; 10.In rest puteti voi face la supozitii cit vreti. Dumnezeu nu accepta un alt Dumnezeu in preajma lui.Si cind a fost pus numai chivotul inaintea lui Dagon (dag=peste Dagon zeul pestilor sau Pestiocul )a cazut cu fata la pamint.
Deci clar.Sa nu ai alti Dumnezei afara de mine.
Daca treceti peste aceasta porunca, treceti peste toate si chiar acesta este de fapt interesul crestinismului.

| 7Dany a răspuns (pentru ManStrong):

Omule esti departe de tot!
1. Textul din Matei nu spune ca era vorba despre ceea ce s-a patrecut la Nob.
2. Textul din Vechiul Testament nu se afla in 1 Samuel 6 ci in 1 Samuel 21 ( poate ca lipsesc cateva capitole din biblia ta, alea care nu ti-au convenit)
3. Da-mi o referinta care sa demonstreze ca David chiar era singur si ca l-a mintit pe preotul din Nob?

| ManStrong explică (pentru 7Dany):

Cum nu vorbeste despre ce sa petrecut lasn ob?
Daca zice, Nu ati citit ce a facut David cind a mincat piinile pentru punerea inainte si a mincat el si oamenii care erau cu el.Citeste insa Samuel cap20 si ai sa intelegi ca David era singur si a mintit pe marele preot.
Decite ori sa repet aceasta problema.In acest caz Isus era prost informat, Pa rerea mea insa este ca aici nu Isus a vorbit ci unaltul mult mai tirziu.Si mai era si prost pedeasupra.

| 7Dany a răspuns (pentru ManStrong):

Scuza-ma dar parerea ta e proasta ca nu are suport. Da-mi o referinta sa te cred ca David chiar era singur si o mintit atunci. Si e vorba de 1 Samuel capitolul 21 ( nu cap. 6 si nici 20 )! E clar ca nu ai mai deschis Biblia in ultimul deceniu.

| ManStrong explică (pentru wales):

Cind DAVID a luat piinile nu era in slujba lui Saul ci era fugit Si sa inteles cu Ionatan, printr un semn.
Dar va e frica sa cercetati adevarul Citeste clar si incet i sam cap 20 ca sa intelegi ca el era singur si apooi vei vedea ca cel ce a sspus intimplareacin Matei a fost prost informat.Nu ca acesta ar fi fost Isus.Isus nu putea spune asa ceva.Numai ca relatarea sta fost scrisa tirziu de un altcineva in numele lui Isus.Dar daca va e frica sa cercetati ramineti in ignoranta.

| ManStrong explică (pentru 7Dany):

Eu nu am vorbitde cap 6 ci versetul 1 la 6 din CAP 21 dar ca sa intelegi ca David era singur trebuie sa cvitesti 1 Sam cap 20. Ce e asa greu?

| wales a răspuns (pentru ManStrong):

Sunt sătul de insinuări. Dacă vrei să convingi pe cineva de ceva anume, pe tine trebuie să te convingi, în rest, all the best!

| ManStrong explică:

Constat ca daca e vorba de a verifica ceva din N Testament daca are suport biblic sau nu, nu este permis.
Desi Ap Pavel indeamna sa se verifice. Poate el stia ca sint multi dusmnani ai adevarului, care vor incerca sa falsifice scrierile lor.
Si asa sa intimplat.Multi au vorbit in numele lui Isus ca sa poata introduce sau sa modifice ceva, si asta nu se poate constata decit verificind adevarul scripturi.

| ManStrong explică (pentru wales):

De ce insinuari? Am pus o intrebare de ce nu potriveste citatul din N Testament cu cel din V Testament.Sau va e frica sa stiti adevarul? Nu esti obligat, sa cercetezi.Crede ce vrei.